Liverpool Salah, Chelsea Giroud UEFA Super Cup

Super Kupa e Evropës: Chelsea dhe Liverpool takohen në Stamboll, formacionet e mundshme

Sadio Mane është gati të bëjë fillimin e tij të parë të sezonit, ndërsa Adrian ka të ngjarë të bëjë debutimin e tij të plotë kur Liverpool do të përballet me Chelsea në Superkupën e UEFA-s.

Liverpool do të ketë për qëllim të ngritë Super Kupën e UEFA-s për të katërtën herë kur ata luajnë të mërkurën ndaj Chelsea në Parkun BJK Vodafone në Stamboll.

Ndeshja është vendosur për të bërë histori për të qenë Superkupa e parë e UEFA-s që drejtohet nga një gjyqtare femër, me Stephanie Frappart të vendosur për të marrë përgjegjësinë.

Jurgen Klopp sidoqoftë, ka një dhimbje koke nga ndeshja e parë e sezonit të Premier League kundër Norwich City. Ndërsa Liverpool ishte fitues, ata humbën shërbimet e portierit të zgjedhjes së parë Alisson Becker, i cili është vendosur të mënjanohet me një dëmtim të pulpës në një të ardhme të parashikueshme prej 3-4 javë.

Në vend të Brazilit, Adrian do të plotësojë vendin e tij, pasi bëri debutimin e tij në Liverpool të Premten e kaluar, me një nga Andy Lonergan dhe Caoimhin Kelleher që ishte zëvendësi i tij. Dhe, gjatë konferencës së tij para-ndeshjes për shtyp, Klopp e lavdëroi Spanjollin para se të përsëriste se ai duhet të jetë i kujdesshëm me fitnesin e tij përpara debutimit të tij të plotë për Reds kundër Chelsea.

“Ai [Adrian] dukej shumë i mirë dhe shumë i mprehtë nga seanca e parë që pati me ne, por sigurisht që tani duhet të jemi të kujdesshëm. Tani nuk mund të bëjmë stërvitjen më të vështirë me të çdo ditë dhe gjëra të tilla, duhet ta bëjmë që ai të jetë i aftë çdo ditë, kështu është. Pra, kjo është ajo që ne provojmë dhe atëherë ai do të jetë mirë. “

Mund të ketë edhe disa ndryshime të tjera sa i përket lojtarëve në fushë, me lojërat që tashmë fillojnë të shtohen. Për lojën ndaj Chelsea, në mbrojtje duhet të shihet një ndryshim, me Joe Gomez që do ta lirojë vendin për Joel Matip, i cili do të jetë partneri i Virgil van Dijk në zemër të mbrojtjes.

Formacioni i mundshem i Liverpool XI: Adrian; Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Milner; Salah, Firmino, Mane.

Në anën tjetër, Frank Lampard pritet të startojë me kapitenin Cesar Azpilicueta dhe Emerson Palmieri pritet që të dy të mbajnë vendin e tyre në pozicionet e pasme të mbrojtjes, ndërsa Kepa Arrizabalaga është një startues i garantuar mes shtyllave për Blues.

Mesfusha gjithashtu nuk ka gjasa të ndryshohet, pasi Lampard konfirmoi se N’Golo Kante kishte një dëmtim të freskët dhe nuk mund të rrezikohet kundër Liverpool. “Ai në të vërtetë mori një dëmtim tjetër të vogël në lojë, i cili është gjithmonë një rrezik kur po përpiqeni të riktheni lojtarët përsëri, kështu që ne po vlerësojmë atë dhe unë duhet të marr një vendim me të këtë mbrëmje,” tha Lampard të martën .

Kthimi i fundit i dëmtimit të Kante do të thotë që dyshja e Jorginho dhe Mateo Kovacic duhet të vazhdojnë në qendër të dyfishtë në mesfushë për Chelsea kundër skuadrës së Jurgen Klopp në Turqi. Mason Mount bëri një përshtypje të fortë kundër Manchester United në fundjavë dhe ka të ngjarë që do t’i jepet një mundësi tjetër në rolin numër 10 nga menaxheri.

Me Willian ende jo gati për të filluar, Pedro pritet të mbajë vendin e tij në krahun e djathtë. Por, ka të ngjarë të ketë një ndryshim në anën e majtë, me nënshkrimin e ri të vendosur Christian Pulisic për të bërë debutimin e tij të plotë, duke zëvendësuar Ross Barkley në XI startues. Olivier Giroud, i cili ishte golashënuesi më i mirë i Europa League sezonin e kaluar.

Formacioni i mundshem i Chelsea XI: Kepa; Azpilicueta, Christensen, Zouma, Emerson; Jorginho, Kovaciac; Pedro, Mount, Pulisic; Giroud.

Loading...
Loading...