Dushan Tadiç ka nënshkruar një zgjatje të kontratës së tij me Ajax, e cila do ta mbajë atë tek kampionët e sapo-kurorëzuar holandezë deri në vitin 2023.

Megjithatë, kjo nuk është e gjitha, pasi sulmuesi i Serbisë ka rënë dakord të qëndrojë në Amsterdam për tre vjet përtej kësaj – në fund të fundit duke mbajtur shoqërinë e tij me Godenzonen deri në vitin 2026 – ndërsa kalon nga një karrierë aktive në atë si një trajner në akademisë e famshme të klubit për të rinjë.

Që kur u bashkua nga Southampton verën e kaluar për një 11.4 milion £, ai u bë pjesë integrale e ekipit të Erik ten Hag dhe madje ishte zëvendësues si kapiten në mungesën e Matthijs de Ligt.

Udhëheqja e tij e mënjanë, e cila provoi të ketë një efekt galvanizues, sidomos në mesin e anëtarëve më të rinj të skuadrës së Ajaxit, Tadiç – duke u veshur fanelen me numrin 10 – ishte instrumental sezonin e kaluar pasi klubi fitoj ligën dhe kupën e ligës, për herë të parë që nga viti 2002.

Duke kujtuar të kaluarën, duke shikuar përpara për të ardhmen

30-vjeçari, i cili shpesh luajti si një sulmues i thellë – ose nëntë i rremë – bëri jo më pak se 56 paraqitje në të gjitha garat, duke regjistruar 38 gola dhe duke krijuar 24 asiste më shumë për shokët e tij.

Një performancë e shkëlqyeshme e shkëlqyer erdhi gjatë ndeshjeve të tyre të Ligës së Kampionëve për ndeshjen kundër Real Madridit larg shtëpisë. Tadiç – duke kanalizuar stilin e Zinedine Zidanes – dominonte ndeshjen, duke siguruar dy asistime dhe duke shënuar një tjetër në një fitore 4-1.

L’Équipe më pas i dha atij një rezultat të rrallë të përsosur. Natyrisht, kjo – plus ndeshjet e tjera- tërhoqi klube nëpër Evropë dhe më gjerë. Ka qenë e njohur për një kohë që Tadiç, i cili më parë përfaqësonte FC Groningen dhe FC Twente në futbollin holandez, është dashuruar në klubin nr.1 në Holandë.

Kjo ka kuptim në pamje të parë, pasi ai u rrit në vitet 1990 kur Ajax dhe marka e tyre agresive e futbollit të bukur mahnitën audiencën në mbarë botën. Në këtë kuptim, Tadiç është romantik dhe beson qartë se Ajax i përket klubeve më të mëdha të Evropës./TeleshkronjaPost/

Loading...