Si arriti Mourinho ta ndryshojë botën e futbollit

Jose Mourinho revolucionarizoi metoden e stërvitjeve në Angli falë ideve të Vitor Frade dhe se trashëgimia jeton në sezon pas sezonit.

Me ndihmën e një studenti të famshëm të Frade në Carlos Carvalhal, Adam Bate shqyrton rrënjët e periodizimit taktik dhe pse debati ideologjik për këtë ende ka ende një ndikim në Premier League …

Për shumë lojtarë, para sezonit do të thotë të vraposh. Puna e palestër ndjehet e pafundme. Vazhdoni të vazhdoni derisa të ndjeheni të sëmurë dhe pastaj të vazhdoni më shumë. Sa për topin, harroni atë. Të gjitha në kohën e duhur, shkruan Sky Sport, përcjellë Teleshkronja Post.

Kjo ishte mënyra e vjetër, por shumica e klubeve më të mira bëjnë gjëra shumë ndryshe këto ditë. Disa madje ndjekin një metodologji që nuk është formuluar në fushat e gjelbra të Anglisë, por brenda klasave të Portugalisë. Këto klube udhëhiqen nga trajnerë të cilët janë të frymëzuar nga idetë e krijuara nga akademiku portugez Vitor Frade në Universitetin e Portos.

Frade nuk është emër i famshëm por reputacioni i tij brenda lojës është i madh dhe ndikimi i tij vështirë se mund të harrohet. Jose Mourinho ishte një avokat i hershëm i tij, duke transformuar natyrën e përgatitjes së terrenit në futboll anglez. Frade është përshkruar në mënyrë rutinore si një gjeni dhe ndikimi i tij është kudo në Premier Leaguen moderne.

Bashkëbiseduesit Marco Silva dhe Nuno Espirito Santo janë frymëzuar nga metodologjia e tij. Menaxheri i Leicesterit, Brendan Rodgers, e mori atë gjatë kohës së tij në Chelsea. Asistenti i Liverpoolit Pep Lijnders është gjithashtu një admirues. Qasje të ngjashme përdoren nga Pep Guardiola dhe Mauricio Pochettino, që do të thotë se shenjat e gishtave të tij janë në të gjithë ekipet më të larta të vendit.

“Vitor Frade është truri i të gjitha”, tregon Carlos Carvalhal për Sky Sports. “Ai është truri i një gjëje të quajtur periodizim taktik.Ju mund të thërrisni atë një lloj shkencëtari por ai është një shkencëtar shumë praktik sepse ai ka punuar në Porto nën urdhërat e Sir Bobby Robson dhe ai e bëri punën e tij në fushë.Në të njëjtën kohë, ai ishte shumë akademik dhe i mençur. Ai është një njeri interesant.”

Marrëdhënia e Carvalhal me Frade daton që në rininë e tij.

“Ai ishte mësuesi im në Universitetin e Porto,” shpjegon ai. “Kur shkoja në klas, duhej të mësoni rreth teorisë së gjenetikës dhe kompleksitetit, kur isha 27 vjeç kur filluam periodizimin taktik. Kam studiuar për pesë vjet, tre prej tyre vetëm në futboll, ishte gjatë asaj kohe që i dhashë kontribut në periudhën taktike me teorinë time”.

Çfarë është peridoizimi taktik?

Shpjegimi i periodizimit taktik mund të jetë i ndërlikuar, por premisa është relativisht e thjeshtë. Një pikënisje e mirë është të refuzohet krejtësisht nocioni i trajnimit fizik në izolim.

Duke folur në një konferencë stërvitore në vitin 2005, Mourinho tha: “Shumë klube bëjnë punën e palestres ndaras duke dërguar lojtarë për 45 minuta me një trajner palestre, por unë nuk besoj në këtë. Së bashku të gjitha këto aspekte në një situatë të ndeshjes. Ka ushtrime që mund të përmirësojnë cilësitë tuaja fizike duke përdorur topin”.

Suksesi i tij ndihmoi në transformimin e ekipeve të përgatitura kaq krejtësisht sa ia vlen të përmendet se kjo nuk ishte dituria e pranuar në atë kohë. “Për gjeneratën tonë, ishte e padëgjuar që të futeshin futbollistë në seancën e parë para sezonit”, tha John Terry për të hënën natën e futbollit. “Ai na tha se nuk ke parë kurrë një pianist që vrapon rreth një pianoje, ju shihni një pianist në piano”.

Carvalhal ofron një analogji për ndërtimin e një ‘shtëpie’ para se të vendosë për një shpjegim më të thjeshtë të mendimit që e udhëzon këtë metodologji. “Ne e kuptojmë rëndësinë fizike, teknike dhe psikologjike,” thotë ai, por këtë në periudhë periodike, ajo që kontrollon gjithçka është taktika. Prandaj quhet periudhë taktike.

“Ne i shohim lojtarët tanë, vendosim sistemin që ne duam të luajmë, idenë që ne duam të krijojmë, dhe prej aty, që nga dita e parë e para sezonit, ne hartojmë ushtrime për të ndjekur idenë tonë. që nga fillimi, ne punojmë me intensitet të lartë me më shumë kohë për të punuar. Nga dita në ditë ngrisim intensitetin për t’u përgatitur për ndeshjen e parë të sezonit “.

Rëndësia e Jose Mourinhos …

“Jose Mourinho ishte trajneri i parë i njohur në botë që përdorte këtë metodologji dhe deklaroi publikisht besimin e tij në të, kështu që rëndësia e tij ka qenë e madhe”, tregon Vieira Sky Sports.

“Kjo metodologji është përhapur në të gjithë globin, sepse njerëzit që janë ndikuar nga profesori po stërviten tani në shumë vende të ndryshme. Qindra njerëz kanë udhëtuar tashmë në Porto për t’u takuar dhe për të diskutuar futbollin me Vitor Frade”./TeleshkronjaPost/

Loading...
Loading...