Ylli i Liverpoolit, Virgil van Dijk ishte një fitues i qartë i çmimit të UEFA-s për Lojtarin e Vitit të mërkurën, duke triumfuar me gati 100 pikë më shumë se Lionel Messi.

Juria e UEFA-s për votimin ishte e përbërë nga trajnerë nga të 32 ekipet në Ligën e Kampionëve të sezonit të kaluar dhe 48 ekipet në Europa League, si dhe 55 gazetarë – një për secilën nga shoqatat anëtare të UEFA-s.

Anëtarët e jurisë zgjodhën tre lojtarët e tyre të parë, me Nr.1 ​​të tij pesë pikë, Nr.2 tre pikë dhe Nr.3 një pikë, transmeton Teleshkronja Post.

Sipas faqes së UEFA-s, kur votat u zgjodhën Van Dijk përfunduan me 305 pikë total, rreth 98 para Messit në vendin e dytë me 207.

Cristiano Ronaldo ishte përsëri në vendin e tretë në 74.

“Para së gjithash, mendoj se duhet të falënderoj të gjithë shokët e skuadrës,” tha Van Dijk kur mori çmimin.

“Pa të gjithë ata dhe pa stafin, unë nuk do të kisha arritur atë që kam arritur gjatë këtij viti, veçanërisht. Falënderoj familjen time natyrisht.”

“Ka qenë një rrugë e gjatë por kjo është pjesë e rrugëtimit tim, është pjesë e kush jam.”

“Më duhej kështu, nuk jam një lojtar që ishte 18 vjeç dhe e ngrita menjëherë.”

“Më është dashur të punoj shumë në çdo hap të rrugës – kjo është pjesë e imja dhe jam shumë e lumtur për këtë.”

“Jam shumë krenar që e fitoj këtë trofe dhe i takon të gjithë atyre që më ndihmuan gjatë rrugës.”

Duke pasur parasysh që votimi u zhvillua nga trajnerë dhe gazetarë dhe që Van Dijk fitoi me një diferencë të tillë, do të duket se Hollandezi është vendosur të fitojë çmimin e Ballon d’Or në fund të vitit gjithashtu.

Ajo çmim votohet nga trajnerët ndërkombëtarë, kapitenët dhe gjithashtu gazetarët, dhe nëse ndjenja në futboll është se Van Dijk aktualisht është shumë larg nga bashkëmoshatarët e tij, atëherë ai me siguri mund të presë një çmim tjetër në dhjetor.

Mbrojtësi i qendrës është aktualisht favorit për të triumfuar./GazetaTeleshkronja/

Loading...