Jurgen Klopp në ndeshjen e Liverpulit kundër Barcelonës në Camp Nou

Rishikim, statistika, të rejat e fundit: Liverpool-Barcelona

Liverpool përballet me një sfidë të vështirë për të përmbysur një deficit prej tre golash kundër Barcelonës – pa Mo Salah dhe Roberto Firmino.

Liga e Kampioneve mund të ofrojë një zbavitje të shtesë për The Reds, me shpresën e titullit të Premier League që mbetet ende gjallë edhe në ndeshjen finale të sezonit me Wolves të dielën e ardhshme.

Realisht, ata mund të fitojnë me katër gola diferencë kundër klubit katalanas për të lënë ndonjë shpresë të progresit në finale për sezonin e dytë me radhë, pasi çdo gol tjetër nga vizitorët do thoshte se Liverpool do i duheshin 5 gola për të shkuar tutje.

“Është një tronditje dhe kjo do të thotë se ai as nuk do të lejohet të luajë,” tha Klopp për golashënuesit e tij më të mirë[Salah], të cilin ai është i bindur se do të jetë në dispozicion për fundjavë.

“Ai ndjehet mirë, por kjo nuk është mjaft e mirë nga pikëpamja mjekësore, ai është i dëshpëruar, por ne nuk mund ta lejojmë atë të luaj. Qasja që ne do të marrim është që ne të përpiqemi të fitojmë ndeshjen”.

Lajme fundit nga dy ekipet

Tronditja që Salah Mori për Liverpool nënkupton se egjiptiani është përjashtuar nga ndeshja e dytë e Ligës së Kampionëve kundër Barcelonës në Anfield Road.

Salah i bashkohet shokut të tij Roberto Firmino, i cili poashtu është jashtë pas problemeve me muskujt, do të thotë se Divock Origi, zëvendësuesi i cili shënoi golin e fitores në Newcastle të shtunën, është vendosur të fillojë nga minuta e parë, raporton Teleshkronja Post.

Anësori i Liverpooli u largua në një barelë nga ndeshja ndaj Newcastle.
Anësori i Liverpooli u largua në një barelë nga ndeshja ndaj Newcastle.

Mesfushorët Naby Keita (ijë) dhe Adam Lallana (muskuj) nuk do të luajnë përsëri këtë sezon (të dy të lënduar.

Të rejat nga FC Barcelona : Ousmane Dembele nuk ka udhëtuar në Anfield pasi ai ishte larguar nga loja në ndeshjen e Barcelonës me Celta Vigo, përveq francezit edhe Rafinha mungon, vizitorët kanë një skuadër më të kompletuar sonte.

Trajneri i FC Barcelonës, Ernesto Valverde.

Statistikat e uebsajtit sportiv ‘Opta’:

  • Liverpooli po kërkon të bëhet vetëm ekipi i tretë në historinë e Kupës së Europës / Ligës së Kampionëve që do riktheht me tre gola disavantazh pas ndeshjes së parë gjysmë-finale dhe progresin në finale, pas Panathinaikos në vitet 1970-71 dhe Barcelonën në 1985 -86.
  • Barcelona ka fituar të dyja ndeshjet e mëparshme të Ligës së Kampionëve në Anfield kundër Liverpulit, duke fituar 3-1 në nëntor 2001 dhe 1-0 në mars 2007; Barcelona është e vetmja skuadër që ka fituar më shumë se një herë në Anfield në Ligën e Kampionëve.
  • Në të gjitha garat evropiane, Liverpuli ka humbur vetëm një prej gjysmëfinaleve të tyre në shtëpi në Anfield (W14 D3 L1), duke humbur 0-1 ndaj një goli të Billy Bremner kundër Leeds United në Fairs Cup 1970-71.
  • Barcelona ka fituar dy ndeshje në Ligën e Kampionëve në Angli këtë sezon, duke fituar 4-2 në Spurs dhe 1-0 në Manchester United – asnjë ekip tjetër kurrë nuk ka fituar tri ndeshje në Angli në një garë të madhe evropiane në një sezon të vetëm.
  • Liverpooli është i pamposhtur në 19 ndeshje në shtëpi në të gjitha garat (W16 D3 L0), duke gëzuar kohë më të gjatë si të pamposhtur nën Jürgen Klopp – prej 25 mes janarit 2016 dhe janarit 2017.
  • Liverpuli nuk ka pranuar një gol të Ligës së Kampionëve në Anfield në 367 minuta, që kur Kylian Mbappé shënoi për Paris Saint-Germain në shtator; Reds nuk kanë mbajtur pesë ndeshje me portë të pastër në shtëpi në Kupën Evropiane / Champions League që nga tetori i vitit 1984.
  • Barcelona ka fituar vetëm pesë nga 18 ndeshjet e fundit të Ligës së Kampionëve (W5 D4 L9), por katër prej këtyre pesë fitoreve kanë ardhur në Angli (dy kundër Man City, një kundër Arsenalit dhe Man Utd), ndërsa tjetri kundër PSG në Prill 2015.
  • Lionel Messi ka 12 gola në Ligën e Kampionëve për Barcelonën këtë sezon, vetëm dy të gola larg nga më e mira e tij në një sezon të vetëm, duke shënuar 14 në 2011-12; Argjentinasi ka shënuar më shumë gola kundër skuadrave angleze sesa çdo lojtar tjetër në historinë e Ligës së Kampionëve (26), duke përfshirë edhe gjashtë këtë sezon.

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Finalja e Ligës së Kampionëve, i 27-ti në formatin e tij të tanishëm dhe konkursi i 64 ekipeve më elitë të Evropës, do të zhvillohet më 1 qershor 2019./TeleshkronjaPost/

Loading...
Loading...