Ndikimi që Jurgen Klopp ka bërë në Liverpool që nga zëvendësimi i Brendan Rodgers në Tetor 2015 nuk ka qenë asgjë më pak se i jashtëzakonshëm.

Priteshin gjëra të mëdha nga ish-trajneri i Borussia Dortmund kur u shpall si pasardhësi i Rodgers katër vjet më parë, por edhe Redsat më optimist nuk mund ta imagjinonin se çfarë do të ndodhte gjatë disa sezoneve të ardhshme.

Klopp e ka shndërruar skuadrën dhe i ka shndërruar në kampionë evropianë. Ai ende nuk ka për të përfunduar pritjen e gjatë të klubit për një titull të Premier League, por nuk do të kalojë shumë para se të ndodhë edhe kjo.

Trajneri karizmatik gjerman ngadalë ka gati brumin e pjekur gjatë katër sezoneve të kaluara dhe ka mbledhur një grup lojtarësh jashtëzakonisht të talentuar që i kanë marrë të gjithë në filozofinë e menaxherit të tyre.

Por cilët lojtarë janë nënshkrimet më të mira që Klopp ka bërë në Anfield – dhe cilat janë më të këqijat? GiveMeSport ka rënditur kështu :

 • Sepp van den Berg (1.8 milion £ – 2018)

Klopp gjithmonë ka një vëmendje për të ardhmen, kështu që ka përvetësuar edhe disa lojtarë të rinj gjatë 12-18 muajve të fundit duke përfshirë Sepp van den Berg.

Ndërkombëtari holandeze nën 19 vjeç u emërua në skuadrën e Ligës së Kampionëve të Liverpool këtë javë, duke sugjeruar që Klopp mund ta vlerësojë adoleshentin si një perspektivë edhe më të madhe.

 • Harvey Elliott (4 milion £ – 2019)
  Harvey Elliott është një futbollist për të ardhmen, por Liverpool bëri mirë për të siguruar nënshkrimin e 16-vjeçarit në verë.

Mesfushori ishte në radarin e klubeve më të larta të Evropës – përfshirë Real Madridin, Paris Saint-Germain dhe Manchester City – por lojtari më i ri i Premier League ndonjëherë zgjodhi të bashkohej me Reds.

Mund të mos jetë kohë e gjatë para se ta shohim atë të garojë për një vend në ekipin e parë.

 • Adrian (Falas – 2019)

Futur në Liverpool për të zëvendësuar Simon Mignolet, Adrian ka gjetur veten duke luajtur më shumë sesa pritej gjatë javëve të para të zbarkimit të tij në Anfield pasi Alisson pësoi një dëmtim.

Portieri spanjoll ka bërë vetëm pesë paraqitje për Liverpool por tashmë ka fituar trofeun e parë të karrierës së tij.

Adrian ishte në gol për Superkupën e UEFA-s kundër Chelsea dhe fitoi trofeun për Liverpool duke pritur penalltinë e Tammy Abraham.

 • Ragnar Klavan (4 milion £ – 2016)

Koha e Ragnar Klavan në Anfield ishte mjaft e shkurtër por ai u largua në verën e vitit 2018 me dëshirat më të mira të tifozëve të Liverpool për shkak të mënyrës se si ai luajti.

I sjellë si lojtar i skuadrës pas largimeve të Kolo Toure dhe Martin Skrtel, Klavan bëri 53 paraqitje për Reds, duke shënuar dy gola.

 • Xherdan Shaqiri (13 milion £ – 2018)
  Shumë tifozë të futbollit qeshën kur Liverpool nënshkroi me futbollistin shqiptarë Xherdan Shaqiri nga Stoke City në korrik 2018

Por Klopp e dinte se mesfushori zviceran posedonte cilësi të vërtetë, edhe nëse të tjerët nuk mund ta shihnin atë.

Shaqiri bëri një ndikim gjatë sezonit të tij të parë në Anfield, duke shpaguar atë tarifë transferimi duke shënuar dy golat e fundit në një fitore 3-1 ndaj rivalëve të ashpër Manchester United dhjetorin e kaluar.

 • Alex Oxlade-Chamberlain (35 milion £ – 2017)

Është një mëkat që Alex Oxlade-Chamberlain humbi pothuajse të gjithë sezonin e kaluar përmes dëmtimit, sepse ai po luante aq mirë para dëmtimit të rëndë në gju që pësoi kundër AS Roma në prill 2018.

Ndërkohë, anglezi është rikthyer tani dhe mund të jetë pjesa që i mungon Liverpool dhe e ka atë që duhet të përfundojë në majë të tabelës Premier League mbi Manchester City këtë sezon.

 • Naby Keita (52 milion £ – 2018)

Edhe pse ne ende nuk po e shohim më të mirën e Naby Keita në një fanellë të Liverpool-it, kemi parë mjaft ndeshje për të ditur që ai është një futbollist me cilësi.

Klopp është një tifoz i madh i Keitas dhe nuk duhet të kalojë më shumë para se të heqë dorë nga statusi i tij si një nga mesfushorët më të mirë të Premier League.

 • Joel Matip (Falas – 2016)

Joel Matip është bërë një lojtar gjithnjë e më i rëndësishëm për Liverpoolin. Futbollisti i Kamerunit ka lulëzuar që kur arriti Virgil van Dijk, mbase ka nevojë për një tjetër qendër komanduese përkrah tij për të shkëlqyer vërtet.

 • Fabinho (39 milion £ – 2018)

Klopp nënshkroi edhe me Fabinhon, i cili ka bërë përshtypje me AS Monaco, për të zëvendësuar Emre Can – dhe çfarë pune ka bërë mesfushori brazilian deri më tani.

25-vjeçari është bërë një anëtar kryesor i skuadrës, duke bërë 41 paraqitje në fushatën e tij debutues në Anfield.

 • Georginio Wijnaldum (25 milion £ – 2016)

Pa Georginio Wijnaldum, Liverpool nuk do të kishte fituar Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar – dhe për këtë arsye vetëm, ai meriton të jetë afër në top 10.

Mesfushori holandez, i cili arriti në Anfield pasi shënoi 11 gola në 40 ndeshje për Newcastle United, e shkruajti emrin e tij në historin e Liverpoolit me ato dy gola të shënuar ndaj Liverpool.

Ai ka qenë një lojtar i jashtëzakonshëm i ekipit gjatë katër sezoneve të kaluara dhe është qartë një lojtar shumë i dashur i dhomës së veshjes.

 • Andrew Robertson (8 milion £ – 2017)
  Një nga marrëveshjet më të mira në historinë e fundit të Liverpool, duke siguruar shërbimet e Andrew Robertson për 8 milion £ duket më e mrekullueshme me secilën javë që kalon.

A ka një mbrojtës të majtë më të mirë në botë se ai aktualisht ?

 • Alisson Becker (56 milion £ – 2018)

Pas performancës katastrofale të Karius në finalen e Ligës së Kampionëve 2018, u bë mjaft e qartë se Liverpoolit kishte nevojë për një portier botëror për të fituar trofe.

Klopp ia doli për ta joshur Alisson Becker në Anfield dhe nuk është rastësi që Liverpool të fitojë Ligën e Kampionëve në sezonin e parë të brazilianit në këtë klub.

 • Sadio Mane (30 milion £ – 2016)

Sadio Mane dukej mirë në Southampton, por askush nuk e dinte që ai ishte aq shumë.Sulmuesi Senegalez vazhdon të përmirësohet dhe tani, pa diskutim, është një nga anësorët më të mirë të mirë në botë.

 • Mohamed Salah (34 milion £ – 2017)

Tridhjetë e katër milion paund tani duket një pazar absolut i mrekullueshëm për Mohamed Salah, i cili i ka tejkaluar të gjitha pritjet që kur përfundoi lëvizjen e tij nga AS Roma dy vjet më parë.

Sulmuesi egjiptian, i cili luftoi te Chelsea për vendin startues para transferimit të tij në Romë, ka shënuar 74 gola në 110 ndeshje për ekipin nga Merseyside.

Salah e ka vendosur reputacionin e tij si një nga më të mirët në botë, duke fituar çmime në Premier League, gjatë dy sezoneve të kaluara.

 • Virgil van Dijk (75 milion £ – 2018)

Para ardhjes së Van Dijk, Liverpool ishte një rrëmujë në mbrojtje.

Klopp ka punuar me muaj për të marrë njeriun e tij dhe më në fund, në Janar 2018, Southampton pranoi të shiste Hollandezin pasi mori një ofertë me vlerë 75 milion £.

Kjo tarifë transferimi ngriti mjaft vetulla në atë kohë – por 28-vjeçari ka qenë me vlerën më të madhe se të gjithë lojtarët e transferuar tek Liverpool.

Ai ishte pjesa e humbur e puzzle-it të Klopp dhe një nga arsyet kryesore pse Liverpool është tani kampion evropian./GazetaTeleshkronja/

Loading...