Tifozët e Yllit të Kuq të Beogradit të Serbisë kanë parkuar një tank të dekompozuar para stadiumit të tyre përpara ndeshjes së play-offit për kualifikimit të mbrëmjes së së martës në Ligën e Kampionëve kundër ekipit zviceran Young Boys, në një gjest një tifoz i përshkruar si ‘plotësisht normal’.

Tanku T-55 i krijuar nga Sovjetikët është një nga një mijë që shërbeu për dekada me Ushtrinë Popullore Jugosllave të papërpunuar, përfshirë edhe gjatë luftërave jugosllave të viteve 1990.

Rezervuari, plotësisht i zbërthyer, i mbyllur me saldim dhe i pikturuar fllad në ngjyrat e kamuflazhit dhe i zbukuruar me emblemën e kuqe dhe të bardhë të markës së klubit, ishte parkuar para hyrjes veriore të stadiumit Rajko Mitic të hënën.

Ana veriore e stadiumit zakonisht është e rezervuar për mbështetësit e Yllit të Kuq, të cilët në të kaluarën shpesh kanë qenë të përfshirë në incidente të dhunshme dhe kanë shprehur pikëpamje të forta nacionaliste.

‘Makina e Yllit të Kuq është duke u përgatitur,’ tha faqja e internetit e tifozëve RSB përpara ndeshjes së dytë të play off-it, aktualisht 2-2 në total.

Asnjë përfaqësues i klubit nuk ishte arritshëm për komentimin mbi këtë çështje, transmeton Teleshkronja Post.

Tifozët e Yllit të Kuqë hodhën poshtë idenë se parkimi i një rezervuari përpara stadiumit ishte provokues, dhe dhjetëra prej tyre pozuan para tij për foto.

“Kjo nuk është një provokim … Kjo është plotësisht normale … Lufta përfundoi 25 vjet më parë,” tha Nenad, një tifoz nga qyteti verior i Zrenjanin.

‘Ky është simboli qysh kur kam qenë një tifoz i Yllit të Kuq.’

Stanisa Bosiokovic, një tifoz tjetër që sapo kishte blerë biletën e tij për këtë ndeshje, sugjeroi se nuk kishte asgjë që kërcënonte për këtë veprim: ‘Kjo është më shumë e lidhur me sportin se çdo gjë tjetër.’

Ministri i Brendshëm serb Nebojsa Stefanoviç sugjeroi se nuk kishte asnjë problem, duke theksuar se nuk kishte pajisje për ndërtim dhe pajisje eksplozive brenda makinës.

‘Kjo është diçka që i ngjan një rezervuari… prokuroria tha që nuk ka arsye për veprim të policisë, ‘u tha Stefanoviç gazetarëve.

Është një vend në fazën e grupeve të Champions League për fituesin e ndeshjes së së martës (sonte), ndërsa humbësit do të bien në Europa League.

Sezonin e kaluar, Red Star përfundoi në fund të një grupi që përfshinte Liverpool, PSG dhe Napoli, megjithëse ata mposhtën kampionin aktual evropian Liverpoolin 2-0 në shtëpi./TeleshkronjaPost/

Loading...