Reali pa Benzeman i shkon Vallecanos, formacionet e mundshme

Ekipi në pjesën e poshtme të tabelës në La Ligas, Rayo Vallecano do të kërkojë të sigurojë tre pikë të mëdha kur ata e mirëpresin Real Madridin në Campo de Futbol de Vallecas të dielën në mbrëmje (sonte).

Ndërsa Real Madridi nuk ka shumë gjëra për të luajtur në këtë fazë të sezonit, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Rayo, të cilët janë në nevojë të dëshpëruar për një fitore për t’u dhënë atyre një shans për të ikur nga fundi i klasifikimit.

Nuk ka asnjë dyshim nga fakti se ka qenë një fushatë e vështirë për Rayon. Në të vërtetë, një rekord prej shtatë fitore, shtatë barazime dhe 20 humbje i ka lënë në fund të tabelës me 28 pikë. Ekipi nga kryeqytetit është shtatë pikë larg nga Valladolidi i 17-të dhe përballet me një detyrë të vështirë për të qëndruar në La Liga.

Rayo kaloi pesë sezone të rregullta në La Liga në mes 2011 dhe 2016 para se të hynte në Segunda Divizion (Liga e dytë spanjolle), shkruan Teleshkronja Post.

Barazimi i Madridit në Getafe të enjten mbrëma i la ata gjashtë pikë larg nga vendi i dytë i Atletico Madrid në tabelë. Nuk ka asnjë rrezik që Los Blancos të përfundojë më e ulët se vendi i tretë, por duket se ata duan vendin e dytë, pas Barcelonës.

Barca fitojë titullin këtë fundjavë dhe aktualisht qëndron një 18 pikë përpara Madridit, të cilët nuk kanë qenë në gjendje të konkurrojnë për kampionatin gjatë sezonit 2018-19.

Të rejat nga lojtarët :

Lojtarët e Rayo Vallecanes. (Foto/LaLiga)

Rayo Vallecano thuhet se ishte duke u përpjekur të kthente në ekip Raul De Tomas për të luajtur këtë fundjavë, por duket se lojtari i huazuar nga Reali nuk do t’ia arrijë, gjë që është një goditje e madhe marrë parasyshë formen e tij.

Gorka Elustondo është ende në avantazh edhe pse një lëndim në gju i komplikon gjërat, por trajneri Jemez nuk ka shqetësime të tjera për lëndimet nga skuadra që nisi kundër Seviljes për herë të fundit.

Megjithatë, ndryshimet kanë të ngjarë me Javi Guerra dhe Gael Kakuta midis atyre që shtyjnë për vendin në ekip, transmeton Teleshkronja Post.

Lojtarët e Real Madridit. (GettyImages)

Sergio Ramos dhe Alvaro Odriozola janë të dy të lënduar ende, por Vinicius Junior është në fazat e fundit të rikuperimit të tij nga një lëndim në këmbë.

Luka Modric, Marcelo, Marco Asensio dhe Lucas Vazquez gjithashtu duhet të kthehen në XI pas përplasjes me Getafe, por Brahim Diaz ishte lojtari më i mirë i Madridit të enjten në mbrëmje dhe mund të mban vendin e tij.

Nuk mund të jetë një paraqitje e parë nën Zidane për Thibaut Courtois, i cili bëri stol kundër Getafes.

Formacion i mundshëm i Rayo Vallecanos :
Garcia; Velazquez, Galvez, Amat; Embarba, Agbo, Kakuta, Suarez, Moreno; Di Santo, Guerra

Formacion i mundshëm i Real Madridit:
Courtois; Carvajal, Nacho, Varane, Marcelo; Modric, Kroos, Casemiro; Asensio, Bale, Lucas.

Loading...