di maria-mascherano

Dritarja e transferimeve u mbyll në Spanjë të hënën në mbrëmje dhe as Real Madrid dhe Barcelona nuk bënë ndonjë nënshkrim të minutës së fundit.

Edhe për një sezon tjetër, të dy klubet kanë zgjedhur të mos sjellin ndonjë lojtar argjentinas, që do të thotë se tashmë kanë kaluar nëntë vjet pasi e kanë bërë këtë për herë të fundit.

Në vitin 2010, Angel Di Maria u prezantua në Estadio Santiago Bernabeu nga Benfica, ndërsa Javier Mascherano u transferua nga Liverpool në Barcelona.

Në Barcelona mbetet vetëm një Argjentinas: Lionel Messi. Sidoqoftë, ai konsiderohet të ketë ardhur në La Masia, kështu që Mascherano ishte argjentinasi i fundit jashtë dhe jashtë që kishte luajtur për Blaugrana.

Ai u nis nga Camp Nou për në Kinë në Janar 2018. Sidoqoftë, në kryeqytetin Spanjoll, Real Madrid nuk ka pasur asnjë lojtar argjentinas që nga largimi i Di Maria në Manchester United në vitin 2014. Që prej asaj kohe, as që kanë shikuar drejt lojtarëve nga Argjentina.

Vitin e kaluar, Real Madrid ishte në mes të mesfushorit të River Plate Exequiel Palacios në radarin e tyre por në fund të fundit vendosi të mos e nënshkruajë atë. Edhe Mauro Icardi dhe Paulo Dybala kanë qenë të lidhura me një transferim në Los Blancos vitet e fundit, gjithashtu, por asgjë nuk arriti të realizohej.

Në vend të kësaj, ata kanë tërhequr vëmendjen e tyre drejt Brazilit me Vinicius Junior dhe Rodrygo Goes të dy duke arritur në marrëveshje me para të mëdha. Në anën e Barcelona, ​​ata kishin ndjekur Esteban Andrada por portieri zgjodhi të bashkohej me Boca Juniors.

Historikisht, si Real Madrid ashtu edhe Barcelona kanë qenë vende të mira për lojtarët argjentinas për të pasur sukses, por vitet e fundit ajo kombësi është zhdukur praktikisht nga radarët e tyre.

Asnjëra nuk ka qenë e gatshme të paguajë tarifa të mëdha për të sjellë futbollistë nga Argjentina dhe përkundrazi kanë shikuar alternativa më të lira nga vendet e tjera.

Loading...