Pse Izraeli ka ushtrinë më të përparuar teknologjikisht në Tokë

Në vitin 1950, vetëm dy vjet pasi u themelua shteti i Izraeli, delegacioni i parë tregtar i vendit u nis për në Amerikën e Jugut.

Izraeli kishte nevojë për partnerë tregtarë. Ndryshe nga kundërshtarët e saj arabë, Izraeli nuk kishte burime natyrore për të financuar ekonominë e saj. Nuk kishte naftë apo minerale. Asgjë.

Izraelitët po përpiqeshin të shesin portokaj, majat e stufës me vajguri dhe dhëmbët e rremë. Për vendet si Argjentina, e cila e rrit portokallin e vet dhe ishte e lidhur me rrjetin elektrik, produktet ishin mjaft të padobishme.

Është e vështirë të imagjinohet se kjo është ajo që eksportonin izraelitët 67 vjet më parë. Sot, Izraeli është një superfuqi e teknologjisë së lartë dhe një nga eksportuesit kryesorë të armëve në botë me rreth 6.5 miliard dollarë në shitjet vjetore të armëve.

Që nga viti 1985, për shembull, Izraeli është eksportuesi më i madh në botë i dronëve, përgjegjës për rreth 60 për qind të tregut global, të ndjekur nga SHBA, pjesa e tregut e të cilave është nën 25 për qind. Klientët e saj janë kudo – Rusia, Koreja e Jugut, Australia, Franca, Gjermania dhe Brazili.

Në vitin 2010, pesë vende të NATO-s fluturonin me avionë izraelitë në Afganistan. Si ndodhi kjo? Si e bëri Izraeli, një shtet me 70 vite, të bëhet një superfuqi me një nga ushtritë më të avancuara teknologjikisht në botë që po ndryshon mënyrën se si luftohen luftërat moderne?

Përgjigja është një kombinim i një numri karakteristikash kombëtare unike për Izraelin.

Së pari, pavarësisht nga madhësia e vogël e Izraelit, rreth 4.5 për qind e GDP-së së saj harxhohet për kërkime dhe zhvillim, pothuajse dyfishi i mesatares së Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim. Nga kjo shumë, rreth 30 për qind shkon tek produktet me karakter ushtarak. Për krahasim, vetëm 2 për qind e R & D gjermane dhe 17 për qind e R & D e SHBA është për ushtrinë.

Një tjetër kontribut i madh është kultura e inovacionit dhe kreativitetit në Izrael. Izraelitët janë më të gatshëm të marrin rreziqe sesa kombet e tjera. Ata e marrin këtë nga shërbimi i tyre i detyrueshëm ushtarak, gjatë të cilit ata janë ngarkuar, në një moshë të re, për të kryer misione shpesh me pasoja vdekjeprurëse.

Ndërsa 19-vjeçarët izraelitë nisin operacione prapa linjave të armikut, homologët e tyre perëndimorë mund të gjenden në sigurinë e konvikteve të tyre në kolegj.

Së fundmi, Izraeli ka qenë në një gjendje të vazhdueshme konflikti që nga fillimi i tij, duke luftuar një luftë pothuajse çdo dekadë. Ky realitet, të kesh shpatullat tuaja kundër murit, mpreh mendjen. Ajo i detyron izraelitët të jenë krijues dhe të dalin me rrugë me armë inovative për të mbijetuar.

Ky është historia e Izraelit …

Patrullat e kufijve robotikë
Guardium është pjesë e një kategorie të re të armëve robotike të njohur si Automjete pa pilot ose UGV. Izraeli është vendi i parë në botë që ka përdorur këto robota për të zëvendësuar ushtarët në misionet si patrullat kufitare.

Tashmë, Guardium UGVs janë vendosur përgjatë kufirit të Izraelit me Sirinë në veri dhe me Rripin e Gazës në jug, shkruan Teleshkronja Post.

Guardium është i bazuar në një automjet të ngjashëm me Tomcar dhe i pajisur me një gamë të sensorëve, kamerave dhe armëve. Ajo mund të drejtohet nga një ushtar i ulur në një qendër komandimi milje larg ose të marrë një rrugë të paracaktuar për patrullimin e saj, duke e bërë atë plotësisht autonome.

Përdorimi në rritje i robotëve nga Forcat e Mbrojtjes të Izraelit është pjesë e një strategjie më të madhe për të minimizuar rrezikun ndaj ushtarëve kur është e mundur. Përveç kësaj, ushtarët kërkojnë pushime, ushqim dhe ujë. E gjitha që i nevojitet robotit Guardium është një rezervuar i plotë me gaz. UGV të tjerë në përdorim nga IDF përfshijnë Segev, i cili bazohet në një kamion kamionë Ford F-350.

Duke u përballur me terroristët që përdorin tunelet për të depërtuar në Izrael nga vende të tilla si Rripin e Gazës, Izraeli po mbështet gjithashtu mbi UGV-të si gjarpërinjtë robotikë që të rrëshqasin në kalimet nëntokësore dhe selinë e armikut. Robotët pastaj do të përshkruajnë strukturat, duke u dhënë ushtarëve një pamje të saktë të një zone beteje përpara se të sulmohet vendi.

E njëjta gjë ndodh edhe në det. Kontraktori i mbrojtjes izraelite Rafael ka zhvilluar një anije patrullimi pa pilot të quajtur Mbrojtësi i cili po përdoret nga Izraeli për të mbrojtur portet e saj strategjike dhe për të patrulluar bregdetin e gjatë Mesdheut.

Programi anti-raketash Arrow

Në vitin 2000, forca ajrore izraelite mori bërthamën e saj të parë operative Arrow, duke e bërë Izraelin vendin e parë në botë me një sistem operacional që mund të shfaroste raketat armike hyrëse.

Ideja për të krijuar Shigjetën u lind në mesin e viteve 1980, pasi Presidenti i SHBA Ronald Reagan hodhi poshtë planin e Luftës së Yjeve dhe kërkoi nga aleatët e Amerikës të partnerizonte në zhvillimin e sistemeve që mund të mbronin vendin nga raketat bërthamore sovjetike.

Shigjeta ishte një ide revolucionare. Për shkak të madhësisë së vogël të Izraelit dhe mungesës së territorit, të gjitha raketat balistike të shpërndara në rajon – nga Siria, Iraku dhe Irani – mund të arrijnë diku brenda vendit dhe përbëjnë një kërcënim strategjik dhe ndoshta edhe ekzistencial. Zhvilluesit izraelitë argumentuan se kishte nevojë për një sistem që mund të shfaroste raketat armike mbi vendet fqinjë dhe të siguronte mbrojtje të përgjithshme për hebrenjtë.

Programi pati ulje dhe ngritje, por mori një shtysë të madhe në financimin pas Luftës së Parë të Gjirit në vitin 1991, kur Saddam Husseini futi 39 raketa Scud në Izrael, duke paralizuar vendin dhe duke detyruar miliona izraelitë të fshehen në strehimore të bombave me maska ​​të gazit.

Shigjeta ishte vetëm fillimi. Sot, Izraeli ka Arrow, i financuar pjesërisht nga Shtetet e Bashkuara, për të kapur raketat balistike me rreze të gjatë, Slingin e Davidit për të kapur raketa me rreze të mesme dhe raketa të lundrimit, si dhe Hekuri i Djegës, i cili ka kapur qindra Raketat Katyusha lëshuan nga Rripin e Gazës në vitet e fundit.

Izraeli është i vetmi vend në botë që ka përdorur sistemet e mbrojtjes nga raketat në kohë lufte. Këto sisteme bëjnë më shumë se vetëm shpëtimin e jetës. Ata gjithashtu i japin udhëheqjes së vendit “manovrueshmërinë diplomatike”, mundësinë për të menduar dhe strategizuar përpara hakmarrjes kundër sulmeve me raketa.

Ndërkohë që vendet e tjera kanë investuar edhe në mbrojtjen kundër raketave, askush nuk ka krijuar një arkitekturë shumë-shtresore si Izraeli.

Mini satelitë spiunë

Në vitin 1988, Izraeli lansoj satelitin e tij të parë spiun në hapësirë, duke fituar anëtarësim në klubin ekskluziv të vetëm tetë vendeve me aftësi të pavarura për lëshimin e satelitit.

Që nga fillimi, ka pasur ata që dyshuan se Izraeli ishte i aftë të zhvillonte, ndërtonte dhe lançonte satelitin e vet, por në afro 30 vjet që nga ajo ditë, ajo është rritur në një superfuqi satelitore, që tani operon tetë satelitë spiunë të ndryshëm në hapësirë.

Kjo është një aftësi kritike duke pasur parasysh kërcënimet që përballet Izraeli nga vendet si Irani, të cilat ende dyshohen se po planifikonin një ditë për të ndërtuar një armë bërthamore.

Izraeli është larguar nga ndërtimi i satelitëve të mëdhenj dhe në vend të tyre ata po ndërtojnë ato që njihen si “mini satelitë”, të cilët peshojnë rreth 300 kilogramë në krahasim me satelitët 25 tonë të Amerikës.

Sateliti spiun i Izraelit është i ndarë në dy kategori.

Shumica e satelitëve të Izraelit vijnë me kamera të avancuara me rezolucion të lartë si Ofek-9, të nisur në 2010, të cilat mund të dallojnë objekte të vogla deri në 50 centimetra nga qindra kilometra larg.

Kategoria tjetër e satelitëve të Izraelit njihen si TecSar. Këto satelitë përdorin një sensor hapjeje sintetike, në thelb një sistem radari që mund të krijojë imazhe me rezolucion të lartë pothuajse në të njëjtën cilësi si një kamerë e rregullt.

Avantazhi që kjo teknologji i ofron Izraelit është e jashtëzakonshme. Një aparat fotografik nuk mund të shohë përmes reve ose mjegullës, por radarët mund të punojnë në të gjitha kushtet e motit dhe mund të shohin edhe përmes rrjetave. Çfarë do të thotë kjo është se Izraeli ka aftësinë për të gjetur armiqtë e saj dhe për të mbledhur informacion në të gjitha kohët e ditës dhe përmes shiut, mjegullës apo reve.

Suksesi i Izraelit në zhvillimin e satelitëve të artit ka kapur vëmendjen e botës. Në vitin 2005, francezët hynë në një partneritet strategjik me një kompani izraelite për të zhvilluar një satelit dhe në 2012, Italia urdhëroi një satelit zbulues, duke paguar 182 milionë dollarë. Singapori dhe India gjithashtu thuhet se blejnë satelitë izraelitë gjatë viteve.

Dronët

Ajo është përmendur në Izrael si “dronë që mund të arrijë Iranin”. Heron TP është makina ajrore më e madhe ajrore e Izraelit me një krah me krahë prej 26 metrash, njësoj si një avion Boeing 737. Ajo mund të qëndrojë në ajër për 24 orë dhe të mbajë një ngarkesë 1 ton.

Ndërsa Izraeli nuk e pranon haptazi atë, TP Heron besohet të jetë gjithashtu në gjendje të lëshojë raketa ajrore në sipërfaqe.

Izraeli ishte vendi i parë në botë për të operuar avionë në operacione luftarake. Përdorimi i saj i parë i drones ishte në vitin 1969, kur Forcat Mbrojtëse të Izraelit fluturuan me avionë lodrash me kamera ngjitur në barkat e tyre përgjatë kanalit të Suezit për të spiunuar në Egjipt. Në vitin 1982, fluturonte në Liban, ku ai luajti rolin kryesor në gjetjen dhe neutralizimin e sistemeve antiraketore siriane.

Ky operacion kapi vëmendjen e botës, dhe në vitin 1986, Izraeli furnizoi Marinën e SHBA me avionët e saj të parë, të njohur si Pioneer. Disa vjet më vonë, një Pioneer bëri histori kur fluturoi mbi një grup ushtarësh irakianë gjatë Luftës së Parë të Gjirit. Ushtarët panë avionin, hoqën pantallonat e bardha të tyre dhe i tundnin në ajër. Ishte hera e parë në histori që një njësi ushtarake kishte dorëzuar në një robot.

Dronet e Izraelit kanë revolucionarizuar fushën e betejës moderne. Ata kushtojnë një pjesë të një avioni luftarak me njerëz – ca pak pak dollarë – dhe marrin pjesë sot në çdo operacion të kryer nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit.

Dronët u japin ushtarëve mundësinë për të marrë vendime të llogaritura para se të pushtojnë territorin ose të sulmojnë bazat e armikut.

Përpara se Izraeli të bombardojë një ndërtesë në Rripin e Gazës, për shembull, ai gjithmonë ka një avion në ajër për të siguruar që civilët nuk janë brenda. Ata thuhet se fluturojnë pothuajse çdo ditë mbi Libanin, duke ndjekur luftëtarët për Hezbollahun, që besohet të ketë rreth 130,000 raketa të afta për të goditur Izraelin.

Tanku i lartë sekret

Deri më sot, rezervati Merkava është një nga projektet më të fshehta të Izraelit. Thuhet të jetë një tanket më vdekjeprurëse dhe të mbrojtura në botë dhe ndërtimi i saj filloi nga nevoja e pastër – Mbretëria e Bashkuar dhe vendet e tjera refuzuan të shesin tanke të Izraelit. Pra, në vitet 1970, filloi të ndërtonte të vetat, transmeton Teleshkronja Post.

Modeli më i ri – i njohur si Merkava Mk-4 – është më mbresëlënës. Mund të arrijë shpejtësi prej 40 mph dhe të vijë me një kuti të re forca të blinduara modulare, që do të thotë se rezervuari mund të jetë i pajisur me armatimin që i nevojitet bazuar në misionin specifik në të cilin po shkon.

Një zonë, për shembull, e njohur të jetë e mbushur me skuadra raketore anti-tank, kërkon forca të blinduara të rënda, ndërsa një operacion pa kërcënimin e raketave anti-tank do të thotë më pak. Kjo gjithashtu lejon ekipet tank për të zëvendësuar copat e dëmtuara të armaturës në fushën e betejës pa pasur nevojë të sjellin rezervuarin e plotë në një dyqan riparimi brenda Izraelit.

Në 2012, Merkava iu nënshtrua ndryshimit të saj më të madh kur një sistem i ri – i quajtur trofe – u instalua në tank. Trofeja është një sistem i mbrojtjes aktive, në thelb një sistem mbrojtës personal i raketave për një tank individual.

Trofeu përdor një radar miniaturë për të zbuluar raketat anti-tank në hyrje dhe pastaj një re të kundërmasave – kryesisht fishekëve metalikë – për t’i kapur ato. Radari gjithashtu ndërfaqet me sistemin e menaxhimit të betejës së tankeve.

Kjo do të thotë që sapo zbulohet një raketë, koordinatat e skuadrës së armikut që fiktojnë raketën menjëherë arrihen, duke lejuar tankin të hakmerret shpejt dhe me saktësi./TeleshkronjaPost/

Loading...