James Rogdriguez - Bayern Munich

Pas dy muajsh me një lëndim në gju, James Rodriguez u kthye në skuadrën e Bayern Munich kundër Hoffenheim, por u la në stol të premten në mbrëmje.

Niko Kovaç e inkuadroi atë në fazën përmbyllëse të lojës në fitoren 3-1, në vendin e Thomas Muller duke i mundësuar Robert Lewandowskit për të shënuar një gol në fund.

Rodriguez tregoi se pse ai duhet të jetë startues për Bayern Munich, pasi këto pesë arsye dëshmojnë :

1) Bayern ka nevojë për talentin e tij

Bavarezët kanë shumë lojtarë me shpejtësi dhe shkathtësi, por nuk kanë imagjinatën apo kreativitetin e një lojtari si kolumbiani, siç tregoi në golin e tretë të Bayernit të premten.

2) Ai i bën shokët e tij më të mirë

Me Rodriguez në fushë, ai u jep lojtarëve si Lewandowski, Muller ose Serge Gnabry më shumë liri, gjermanët kanë folur edhe për dashurinë e tij për t’u rikthyer tek Real Madridi kohët e fundit.

3) Vendimtarë me golat nga distanca
Goli i James Rodriguez kundër Uruguajit nè Kupën e Botës 2014
Goli i James Rodriguez kundër Uruguajit nè Kupën e Botës 2014

Kur Bayernit i mungon rrjedha e viteve të fundit si ata e kanë këtë sezon, ata duhet të përfitojnë nga një pjesë e caktuar dhe kjo do të thotë të llogarisë në Rodriguez, jo vetëm për goditjet e tij të drejtpërdrejta, por edhe nga ato indirekte dhe ato nga këndi.

4) Pasimi i topit përpara

Duke luajtur në një 4-3-3, Rodriguez siguron lidhjen në tranzicion për të sulmuar me cilësinë e tij dhe prekjen e topit që mund të shmangë presionin e kundërshtarit dhe të hapë lojën duke marrë topin në zona të rrezikshme.

5) Luan pa frikë dhe shënon gola

Një gol që shënon mesfushorin me kualitet të pamasë është e mjaftueshme për të frikësuar lojtarët kundërshtarë dhe bën një ndryshim të vërtetë kur golat nuk po shënohen lehtë nga Bayerni, ata nuk mund të përballojnë të mos llogarisin në atë si një pjesë themelore të ekipit.

Këto janë pesë arsyet pse James duhet të jetë në formacionin startues tek ekipi gjerman, por nëse kjo nuk ndodhë Real Madridi mund ta rikthej atë në ekip, dhe këtë dëshirë nuk e ka fshehur as kolumbiani pasi ka shumë kujtime të bukura në Madrid./TeleshkronjaPost/

Loading...