Pedro e vlerëson Van Dijk përkrah Ramos si mbrojtësit më të mirë në botë, e harron Piquen

Sulmuesi spanjoll është i gatshëm të përballet me një mbrojtës që ai beson se është ndër dy më të mirët në botë, për formën e yllit të Liverpool, Virgil van Dijk.

Sulmuesi i Chelsea, Pedro, e ka krahasuar Virgil van Dijk me shokun e skuadrës së Spanjës Sergio Ramos përpara takimit të Chelsea në UEFA Super Kupë kundër Liverpool.

Ekipi i Frank Lampard, fituesit e Europa League nën Maurizio Sarri sezonin e kaluar, takohet të mërkurën me fituesit e Ligës së Kampionëve, Liverpool, në Stamboll.

Van Dijk luajti një rol kryesor, pasi Reds u bënë kampionët e Evropës për herë të gjashtë dhe përfunduan në vendin e dytë në Premier League me 97 pikë.

Qendërmbrojtësi u emërua Lojtari i Vitit PFA për shfaqjet e tij dhe Pedro sheh ngjashmëri midis yllit të Hollandës dhe kapitenit të Real Madridit, Ramos, transmeton Teleshkronja Post.

“Ata janë mbrojtës shumë të mirë qendrorë, ndoshta në këtë kohë në krye,” tha ai.

“Sergio Ramos është shumë i mirë. E njoh shumë mirë: mbrojtës i shkëlqyeshëm, i shkëlqyeshëm me topin.”

“Van Dijk është gjithashtu i njëjtë: kaq i fortë, shumë i mirë në ajër, shënon gola. Dy lojtarë të mëdhenj.”

“Ai është në një moment të mirë. Sezonin e kaluar me Liverpoolin, ai pati një sezon të shkëlqyeshëm duke fituar Ligën e Kampionëve dhe lojtarin më të mirë në ligën Premier. Ai është në një moment të mirë dhe ai është një mbrojtës i mirë.”

Pedro shpreson të bëj më të mirën ndaj Van Dijk dhe Liverpool për të siguruar një fitore atë që do të përfaqësonte triumfin e tij të katërt të Super Kupës UEFA, pasi kishte ngritur trofeun tre herë ndërsa luajti për Barcelonën.

32-vjeçari mendon se trofeu këtë fillim të sezonit mund të jetë i mirë vetëm për besimin e Chelsea, veçanërisht në dritën e humbjes në ligës 4-0 ndaj Manchester United të dielën.

“Është një trofe tjetër, është mirë kur filloni sezonin duke fituar një trofe – është mirë për besim, për të ardhmen”, tha ai.

“Liverpool është një ekip i fortë me lojtarë të shkëlqyeshëm, një ekip solid, i mirë në bankë rezervë. Ne duhet ta lexojmë mirë lojën, të qëndrojmë kompakt gjatë gjithë kohës dhe kur krijojmë shanse duhet të shënojmë nëse duam të fitojmë.”

“Kjo është finalja ime e katërt e Super Kupës. Kam pasur fatin të fitoj tre të fundit. Kam kujtime të mira për finalen e fundit [në 2015]. Gjëja e rëndësishme është mentaliteti: të qëndrosh i fortë, të qëndrosh kompakt”./TeleshkronjaPost/

Loading...
Loading...