Një vit ka kaluar që kur lideri i Real Madridit, Cristiano Ronaldo përfundoi kontratën dhe pas 365 ditësh pasi klubi dhe lojtari kanë humbur dhe i mungojnë njëri-tjetrin, edhe pse asnjëra palë nuk do të pranojë.

Juventusi paguar 117 milionë euro për portugezin dhe ishte e qartë se suksesi i Ligës së Kampionëve ishte përparësia e tyre për sezonin 2018/19. Por nuk doli të ishte, ata ranë kundër Ajaxit në çerekfinale.

Ata fituan Serinë A së bashku dhe Cristianon, i cili shënoi 28 herë në të gjitha garat, por ai ishte vetëm golashënuesi i katërt në nivelin më të lartë të Italisë, me sezonin e tij duke përfunduar me zhgënjim më shumë se çdo gjë tjetër për shkak të pritjeve të larta pas mbërritjes së tij.

Rezultatet në Estadio Santiago Bernabeu tregojnë se sa ka munguar. Shumë larg luftës për LaLiga Santander, Madridi kalonte nëpër sezonin nën tre trajnerë të ndryshëm, por ata pohojnë se nëse ata kishin mundësi të ktheheshin në kohë, ata do të bënin të njëjtën gjë përsëri dhe do të shesin No.7.

Ata nuk e dyshojnë aftësinë e tij për të bërë ndikim në ekip, por ata ende besojnë se ata duhet të bëjnë ndryshimin. Rënia në formë gjatë 2018/19 është vënë në frymë më shumë se çdo gjë tjetër.

Lojtarët e tjerë, domethënë Marcelo dhe Luka Modric, janë dobësuar që nga vera e kaluar dhe kontributi i tyre përkatës ka munguar.

Tani, si Cristiano dhe Real Madrid duan të kthehen në mënyrat e tyre triumfuese, veçanërisht në Evropë (Ligën e Kampionëve)./TeleshkronjaPost/

Loading...