Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë munguar në vendin e parë në listën më të madhe të Jose Mourinho, me ish sulmuesin brazilian Ronaldo që konsiderohet si më i miri që portugezi ka parë ndonjëherë.

Ish-trajneri i Manchester United, Chelsea, Real Madrid dhe bosi i Interit ka punuar me disa nga talentet më të mëdha në botë në kohën e tij.

Sidoqoftë, është një lojtar që e pa në çerek të hershëm të karrierës së tij që bëri përshtypjen më të madhe, kur Mourinho punoi si përkthyes për Bobby Robson gjatë kohës së anglezit në krye të Barcelonës, me Ronaldon midis atyre që sillej në Camp Nou.

Një nga frontmenët më të frikshëm që ka luajtur ndonjëherë ndeshjen luajti në një sezon të paharrueshëm në Katalunya, përpara se të shkonte për të lulëzuar në Inter dhe Real Madrid.

Mourinho e konsideron fituesin e dyfishtë të Kupës së Botës si më të madhen, madje edhe kur merret në konsideratë edhe fituesit e pesë fishtë të Ballon d’Or, Messi dhe Cristiano Ronaldo.

“Ronaldo, El Fenomeno, Cristiano Ronaldo dhe Leo Messi kanë pasur karrierë më të gjatë, ata kanë mbetur në krye çdo ditë për 15 vjet,” tha Mourinho për LiveScore.

“Megjithatë, nëse flasim rreptësisht për talent dhe aftësi, askush nuk e tejkalon Ronaldon [Nazario].”

Kur ishte në Barcelonë me Bobby Robson, kuptova se ai ishte lojtari më i mirë që kisha parë ndonjëherë në fushë.

“Lëndimet vranë një karrierë që mund të ishte edhe më e pabesueshme, por talenti që kishte ai djalë 19-vjeçar ishte diçka e jashtëzakonshme.”

“Në vitin 1997, Barcelona luajti kundër PSG në Roterdam dhe fitoj falë golit të Ronaldos, 1-0. Mbresëlënëse.”

Ronaldo shënoi 47 herë në vetëm 49 paraqitje për Barcelona atë sezon.

Kjo do të mbetej fushata më e frytshme e karrierës së tij ikonike deri në kohën kur erdhi dita për të varur çizmet e tij në 2011.

Ronaldo e ka të siguruar një vend në mesin e shkëlqyeshmëve të të gjitha kohërave, pavarësisht se ku qëndron në atë listë, me CV-në e tij mahnitëse duke përfshirë 352 gola në nivelin e klubeve dhe 62 në 98 paraqitje për vendin e tij./GazetaTeleshkronja/

Loading...