Jose Mourinho shkoi kokë më kokë me ish-menaxherin legjendar të Arsenal, Wenger, në 19 ndeshje, duke fituar 10 herë dhe duke humbur vetëm dy herë.

Jose Mourinho kishte një histori të zjarrtë me Arsene Wenger gjatë kohës së tyre si rivalë menaxherial në Premier League – por duket se ata tani kanë bërë paqe me njëri-tjetrin.

Dyshja kishte një histori të gjatë, e cila datonte që kur Mourinho erdhi për herë të parë në Angli në vitin 2004, dhe me famëkeqësi u cakërruan me njëri-tjetrin në Stamford Bridge në tetor 2014.

Të dy aktualisht nuk po menaxhojnë më asnjë klub, me Wenger duke e lënë Arsenalin në fund të sezonit të kaluar, ndërsa Mourinho u shkarkua nga United në dhjetor.

The Speciale One duke folur për BeinSports, ai tha: “Mënyra më e lehtë për ta kujtuar atë është të thuhet se ai është mjaft i sjellshëm.”

“Në futbollin e sotëm, është e pamundur që një trajner të jetë 10, 15, 20 vjet në të njëjtin klub, është i fundit trajner që e ka bërë këtë.”

“Unë me të vërtetë nuk mendoj se do të shohim një trajner që qëndron 10 apo më shumë vjet në një klub, tani lojtarët shkojnë, vijnë, presioni është i madh për trajnerin, ju bëni një sezon të mirë, por tjetri është pak më i keq dhe mund të shkarkohesh.”

“Ekziston një presion i madh, një prirje për rregullat e sotme thonë se trajnerët nuk qëndrojnë gjatë, nëse flasim për futbollin, Wenger është një trajner i pamposhtur, (Claudio) Ranieri, për shembull, është një trajner që unë e quaj ‘mrekullia’, titulli kampion i Leicester.”

“Wenger është një nga Invincibles(i pamposhtur): ai fitoi Premierligën me Arsenalin pa humbur asnjë ndeshje dhe që po vazhdon të jetë klubi i vetëm me kalimin e kohës”./TeleshkronjaPost/

Loading...