Virgil van Dijk i Liverpool-it nuk u bë kurrë më i spikatur se gjatë gjithë sezonit 2018-19, teksa fitoj çmimin PFA Player of the Year dhe trofeun e Champions League.

Por, pas 65 ndeshjeve, rekordi i tij më në fund është thyer.

Me një largim të përsosur nga Van Dijk, Gabriel Jesus bëri atë që askush nuk mund të bënte për 17 muaj, transmeton Teleshkronja Post.

Finalja e Comunity Shield midis palës së Jurgen Klopp dhe Manchester City përfundoi në penallti të fituar nga City pas kohës së rregullt.

Ndërsa loja arriti kulmin e saj në minutën e 87-të, Jesus mori topin në gjysmën e fushës në rrethin qendror.

Me lojën e shtrirë, Van Dijk, siç bën shpesh ai, besoi se mund ta fitonte topin mbrapa menjëherë me një sfidë të fortë.Por jo me këtë rast.

Sulmuesi brazilian pa që hollandezi i përkushtuar po vinte nga një milje larg, dhe mori topin dhe dribloj Virgil Van Dijk për të pasuar pastaj tek Kevin de Bryne.

Pasimi pasues ishte në të vërtetë i tejkaluar nga Jesus, por ai ishte megjithatë shumë i shpejtë për Van Dijk në fazat përmbyllëse të ndeshjes, dhe koha prej 65 ndeshje pa u dribluar mbaroi.

Loading...