MARCA: PSG i ofron Neymarin Real Madridit

Ndërkohë që Barcelona dhe Camp Nou po përjetojnë një krizë institucionale që pak parashikuan dhe tifozët po presin lajmet për kthimin e mundshëm të Neymar, Paris Saint-Germain dhe udhëheqësit e tyre kanë qenë të qartë për brazilianin që kthehet në ish-klubin e tij.

Aq shumë që Nasser Al-Khelaifi i ka ofruar Real Madridit mundësinë për ta nënshkruar atë në dy raste, shkruan Teleshkronja Post.

Propozimi, megjithatë, është tepër vonë dhe për momentin udhëheqësit e Los Blancos nuk e mendojnë këtë opsion. Muaj më parë gjërat do të kishin qenë shumë të ndryshme, por realiteti tani është se Estadio Santiago Bernabeu është indiferent ndaj perspektivës.

PSG nuk e sheh kthimin e Neymar në Camp Nou si të realizueshme. Marrëdhënia midis dy klubeve nuk është e mirë, duke u kthyer në tensionin e krijuar në vitin 2017 nga përpjekja e Blaugranës për të nënshkruar Marco Verratti.

Reklamë komerciale e Ronaldos dhe Neymar JR. FOTO: FB.COM/Cristiano/

Ajo që ndodhi dy vite më parë nuk është harruar dhe linjat e dialogut midis ekipeve nuk janë aspak të mbajtura. PSG kundërshtoi me një ofertë të madhe për Ivan Rakitic, i cili e bëri Los Cules të rriste kontratën e tij në mënyrë të konsiderueshme, ndërkohë që ndjekja e Adrien Rabiot nga katalanasit bëri pak për të përmirësuar gjërat.

Kthimi i Leonardos si drejtor sportiv në klubin parizian e ka zbutur disi dialogun mes të gjitha palëve, por realiteti është se dallimet janë ende të dallueshme. Në qoftë se do të ishte për drejtuesit e PSG, Neymar nuk do të kthehej kurrë në Barcelonë, megjithëse ata janë të vetëdijshëm se braziliani duhet të largohet dhe në momentin e tanishëm destinacioni i tij i vetëm duket të jetë Katalonia.

Në Paris ata po analizojnë tregun, gjithçka që mund të ofrojnë, si dhe duke kërkuar Philippe Coutinho të jetë pjesë e planeve të tyre, por e vërteta është se ata nuk kanë ndonjë dëshirë të vërtetë për të bërë biznes me Barcelonën.

Real Madrid nuk u habitën nga oferta që PSG i bëri; ata besojnë se ajo është pjesë e biznesit të futbollit, por në këtë moment ata nuk po konsiderojnë përfshirjen e një lojtari që kanë pritur gjatë që të jenë në dispozicion.

Nëse ka një pozicion me një numër të madh të kandidatëve në skuadër atëherë është në sulm, dhe qëllimi i tyre është të humbasin disa lojtarë, sidomos Gareth Bale. Sapo të largohet uellsiani, atëherë kjo ofertë mund të shihet, por në këtë kohë dyert e Bernabeut janë të mbyllura për Neymarin.

Nëse marrëdhëniet midis Blaugranëve dhe kampionëve francezë nuk janë të mira, atëherë mund të thuhet e kundërta e saktë në lidhje me Real Madridin dhe PSG. Dialogu midis dy palëve është i rregullt dhe ata e konsiderojnë njëra-tjetrën si rivalë miqësorë.

Los Blancos kanë qenë të qartë dhe kanë ecur me kujdes në lidhje me ndonjë lëvizje të mundshme për lojtarët e PSG, duke kërkuar të shmangin çdo lloj konflikti me ta.

Florentino Perez nuk hezitoi të pranonte se kishte qenë me kërkesë të klubit parizian se Los Merengues kishte lëshuar një deklaratë e cila mohonte çdo lëvizje transferimi për Neymarin ose Kylian Mbappen.

Real Madridi ka insistuar shumë se nëse ndonjëherë ata janë të interesuar për një lojtar PSG, klubi francez do të jetë i pari që do të dijë.

Neymar ka qenë prej kohësh i lidhur me Real Madridin, për një periudhë prej më shumë se një dekade. Që nga vizita e tij e parë në stadiumin e famshëm në vitin 2006, deri tek mjeku dhe kontrata që kurrë nuk u nënshkrua.

Neymar Jr në vitin 2006 kur ishte në prova tek Real Madridi. FOTO: Marca

Kjo ofertë hap një derë që mund të duket e mbyllur ndaj interesave sportive, por ato nuk kanë të bëjnë fare me emocionet.

Fakti që lojtarët kanë ardhur në Madrid në një pozicion të rezervuar për Neymar, situata e brazilianit, ku ai është tani në hijen e Mbappe në Paris lë Los Blancos me një pozitë shumë të fortë negociuese në të ardhmen./teleshkronjasport/

Loading...