Zidane vs Barazil

Si sot 13 vite më parë me 1 korrik, 2006. Tremujori i finaleve të Kupës Botërore. Franca kundër Brazilit. Bota po shikonte dhe një njeri tronditi të gjithë.

Ishte një nga ndeshjet e fundit të Zidane si një futbollist profesionist, dhe çfarë shfaqje një performancë e madhështore.

Për shumë ishte performanca e tij më e mirë ndonjëherë edhe pse në moshën 34 vjeçare. Jo vetëm që bëri një shfaqje të mahnitshme me aftësi të mëdha dhe driblime të mrekullueshme, ai asistoi tek golin e vetëm të lojës që u shënua nga Thierry Henry.

Brazili, me lojtarë si Ronaldinho, Ronaldo, Kaka, Roberto Carlos dhe Cafú, mbetën të habitur nga klasi i francezit dhe duhej të ktheheshin në shtëpi.

Uluni dhe shijoni sërish performancën e mrekullueshme nga Zizou, përcjellë teleshkronjapost sport:

Loading...