Liverpool dhe Manchester City do të shkojnë kokë më kokë në Community Shield të dielën, por cili ekip është në formën më të mirë përpara përballjes së parë të sezonit?

Dhe kush do të bëj goditjen e parë të sezonit të ri?

City dhe Liverpool bën një nga garat më të ngushta të titullit në historinë e Premier League sezonin e kaluar, duke përfunduar përkatësisht me 98 dhe 97 pikë. Skuadra e Pep Guardiola arriti një koleksion të pastër të trofeve vendor, ndërsa djemtë e Jurgen Klopp që arritën lavdinë e Ligës së Kampionëve ndaj Tottenham në Madrid.

Tani, ata po përgatiten të luftojnë për trofe edhe një herë. A do të arrijë City të ruajë ritmin e pamëshirshëm të sezonit të kaluar? A do të jetë në gjendje Liverpool të vazhdojë? Ndeshja e së dielës në Wembley mund të sigurojë të dhënat e para …

Rinovohet një rivalitet

Rivaliteti i Liverpoolit dhe Manchester Cityt nuk është ende në nivelet e Manchester United-Arsenal 1996-2005, por sigurisht që ka kuptim në futbollin modern.

Rivaliteti shpërtheu në jetë gjatë sezonit 2017/18 – kur të dy ekipet zhvilluan katër takime emocionuese në Premier League dhe Champions League – dhe u intensifikuan gjatë garës për tituj të sezonit të kaluar. Ekziston gjithashtu një konkurrencë e ashpër personale midis menaxherëve, të cilët më parë janë takuar me Borussia Dortmund dhe Bayern Munich në Gjermani.

Sidoqoftë, për pjesën më të madhe, dhe ndryshe nga Sir Alex Ferguson dhe Arsene Wenger, Klopp dhe Guardiola kanë japë me kompliment për njëri-tjetrin.

Guardiola ka lavdëruar vazhdimisht Liverpoolin e Klopp, duke thënë se ata e shtynë Cityn në nivele tjera sezonin e kaluar, ndërsa Klopp zbuloi se ndava një bisedë miqësore telefonike me Guardiola pas fitores së fundit të Liverpool në Champions League ndaj Tottenham në qershor. “Ne i premtuam njëri-tjetrit se do të garojmë përsëri deri në fund sezonin e ardhshëm,” tha ai.

Por a mund të ketë konflikte që flakërojnë nën sipërfaqe?

Komentet e fundit të Klopp për shpenzimet e Manchester Cityt me siguri e acaruan pak Guardiolan. Gjermani tha se Liverpool nuk mund të lejojë të shpenzojë si rivalët e tyre sepse ata nuk jetojnë në një “tokë fantazie ku ju merrni gjithçka që dëshironi”, me Guardiolan duke pranuar se ai “shqetësohej” nga pretendimi. “Sigurisht që nuk më pëlqen sepse nuk është e vërtetë,” tha ai.

Një takim i zjarrtë në Wembley mund të vinte tonin për sezonin përparam, transmeton Teleshkronja Post.

Cili ekip është në formën më të mirë?

Klopp ka qenë i etur për të theksuar se City janë përpara Liverpoolit përsa i përket përgatitjeve të tyre para sezonit. Kjo pasi në kohën kur Liverpool u përball me Spurs në finalen e Champions League më 1 qershor, City tashmë kishte dy javë në sezonin e tyre pushim.

Ekipi i Guardiolës duhet të jetë më i mprehtë të dielën, por si është Liverpooli? Klopp ka ulur rëndësinë e rezultateve të tyre para sezonit, por patjetër që pati përformanca të plogështa në humbjet e tyre ndaj Borussia Dortmund, Sevillas dhe Napolit.

Rezultatet e para-sezonit të Liverpool-it

3-1 vs Lyon (Fitore) 0-3 vs Napoli (Humbje) 2-2 vs Sporting Lisbon (Barazim) 1-2 vs Sevilla (Humbje) 2-3 vs Borussia Dortmund (Humbje) 3-1 vs Bradford (Fitore) 6-0 vs Tranmere (Fitore)

City ka bër më mirë përsa i përket rezultateve, një humbje nga penalltitë ndaj Wolves si humbja e tyre e vetme e para-sezonit, por planet e të dy palëve janë ndikuar shumë nga turnet ndërkombëtarë të kësaj vere.

Rezultatet e para-sezonit të Manchester Cityt

3-1 vs Yokohama F Marinos (Fitore) 6-1 vs Kitchee (Fitore) 0-0 * vs Wolves (Humbje) 4-1 vs West Ham (Fitore)

Për Liverpoolin, Sadio Mane nuk është ende në dispozicion pasi sapo u kthye kohët e fundit nga Kupa e Kombeve të Afrikës, ku Senegal arriti në finale. Mohamed Salah ishte gjithashtu i përfshirë në atë turne me Egjiptin, ndërsa Roberto Firmino dhe Alisson Becker udhëtuan për në Brazil për në Copa America.

Sadio Mane është mungesa e vetme e konfirmuar e Liverpool-it, por Klopp këmbëngul se nuk do të rrezikojë lojtarët që nuk janë ende të aftë sa të fillojnë. Claudio Bravo pritet të luajë në gol për Manchester Cityn, me Ederson ende nuk është gati për të filluar. Guardiola është gjithashtu mori Benjamin Mendy, ndërsa dha pëlqimin për Riyad Mahrez, Gabriel Jesus dhe Sergio Aguero mund të përfshihen vetëm nga pankina.

Për Cityn, Riyad Mahrez ishte pjesë e fitores së Kupës së Kombeve të Algjerisë në Afrikë, ndërsa Ederson, Sergio Aguero, Nicolas Otamendi dhe Gabriel Jesus ishin të gjithë të përfshirë në Copa America, domethënë ata gjithashtu u kthyen në stërvitjet e para-sezonit vonë. Për sa i përket lëndimeve, Guardiola është ende pa Benjamin Mendy, i cili sapo ka rifilluar stërvitjen pas një mungese të gjatë.

City ka avantazhin përsa i përket biznesit të transferimit, megjithëse, duke thyer rekordin e tyre të transferimit për Rodri 63.5 milion and dhe firmosjen e plotë të Angelino nga PSV Eindhoven. Liverpool, ndërkohë, nuk ka ende për të bërë një nënshkrim të me ndonjë top lojtarë.

A ka rëndësi rëndësi trofeu Comunity Shield ?

Comunity Shield konsiderohet si pak më shumë se një miqësore në Angli, por shumë menaxherë mendojnë se meriton një status më të madh. Në prill, kur City i Guardiolas po ndiqte një katërpletë, pasi kishte fituar tashmë Kupën Carabao.

“Askush nuk e llogarit askush, kjo është pyetja, unë do të doja një përgjigje,” tha ai. “Në Spanjë dhe Gjermani, është e rëndësishme. Ne kemi fituar dy tituj këtë sezon dhe kemi tre për të luajtur, por të gjithë thonë një. Pse të luash nëse nuk llogarit? Mund të kishim pushime më të gjata ”.

Në fillim të kësaj jave, Klopp shprehu habinë e tij që loja konsiderohet si një miqësore para-sezonit në Angli. Unë këmbëngula që Liverpool do ta trajtonte ndeshjen si finale, por shtoi se rezultati nuk ka asnjë lidhje me pjesën tjetër të sezonit.

Si Guardiola, edhe Klopp gjithashtu vuri në dyshim nevojën për të luajtur ndeshjen fare nëse nuk merret seriozisht. “Unë nuk e di saktësisht pse njerëzit luajnë këtë garë kur nuk do të thotë asgjë, të jesh i sinqertë. Në Gjermani, unë e kam fituar atë pesë herë. Ju e fitoni atë, askush nuk interesohet.”

Ndeshja ndërmjet Liverpoolit dhe Manchester Cityt fillon nesër (të dielën) nga ora 16:00, në Wembley Stadium./Teleshkronja Post/

Loading...