Pas një nate epike në Anfield, këto janë vlerësimet e të gjithë lojtarët të Liverpulit… cilët sonte vlerësohen 10/10 dhe cilat lojtarë të Barcelonës marrin një notë 3.

Alisson Becker – 9

Për të mbajtur një portë të pastër kundër Messit, Coutinho, Suarez merr diçka të veçantë, dhe kjo nuk ishte një natë e qetë për brazilianin. Alisson ishte i pavetëdijshëm nga rasti, duke bërë pesë pritje shumë të mira për tia mohuar Barçës golin.

Alexander-Arnold – 10

Njeriu i ndeshjes. 20-vjeçari mori një ovacaion nga të katër anët e Anfield kur u largua nga fusha pas ndeshjes. Kjo ishte një performancë e guximshme edhe përtej viteve të tij, dhe pasimi i tij i shpejtë nga një këndore e fitoi atë për Liverpool. Gjithashtu bëri prekje, kalime më shumë se çdo lojtar tjetër Liverpool.

Joel Matip – 9

Performanca e jashtëzakonshme, që ka të bëjë me sulmet e rastësishme të Barçës, si duelet ajrore dhe në terren. Një gabim ku u ndëshkua me karton të verdhë, e mbajti Lionel Messin në xhep.

Virgil Van Dijk – 8

Liverpool nuk fiton pa këtë njeri. Holandezi mund të ketë lejuar bashkatdhetarin e tij Wijnaldum të marrë meritat, por përsëri Van Dijk ishte superior dhe një qetësi e dukshme.

Andrew Robertson – 7

Disa duele të forta me Luis Suarez, por ia doli shumë mirë madje edhe në sulm duke ndihmuar Sadio Manen në krah.

Fabinho – 8

Një performancë herkuliane dhe ngadalë duke u bërë një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në kontinent.

James Milner – 7

Ai fitoi topin 13 herë, më shumë se çdo lojtar tjetër i Liverpoolit dhe është motori i ekipit.

Henderson – 8

Mbrëmja e tij duket të jetë e gjatë në gjysmën e parë pas një lëndimi të keq në gju, por ai u ngrit dhe vazhdoi me mënyrën sesi filloi, me një energji të pamëshirshme që u emulua në të gjithë ekipin. Nuk është një lojtar, thjesht bën gjithçka drejtë.

Sadio Mane – 8

Ai nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejtë në asnjë nga qëllimet, vazhdoi të vrapoi dhe vrapoi, vrapoi dhe vrapoi për të lodhur katalanasit.

Xherdan Shaqiri – 6

Një pjesë e parë e dobët dhe ishte me fat që shmangu një zëvendësim gjatë gjysmë-kohës së pjesës së dytë, por tregoi vendosmëri të madhe në fazat e fundit dhe shërbej për mrekulli tek gol i i dytë Wijnaldum.

Divock Origi – 9

Duket se lidhja e dobët e Liverpulit në vijën e frontit, dyfishi i Origi vjen në një natë ku zakonisht nuk do të fillonte ndeshjen. Ndeshje epike nga belgu.

Zëvendësimet e lojtarëve të

Wijnaldum – 9

G.Wijnaldum solli freski në mesfushë, dhe pastaj kishte dy gola fantastik për Barcelonë.

Lojtarët e Barcelonës

Ter Stegen – 4

Disa pritje të mira, por mbrojtja e tyre nuk funksionoj fare.

Sergi Roberto – 3

Bëri një ndërhyrje vendimtare për të mos lejuar Mane në një moment..

Gerard Pique – 3

Përpjekja për të vazhduar me ritmin e tre sulmuesve të Liverpulit dhe nuk ka ditur se si të përmbajë sulmin e pamëshirshëm të Liverpulit.

Clement Lenglet – 3

Pothuajse i dhuroi një penallti në minutën e 35-të dhe plagosi aksidentalisht Hendersonin.

Jordi Alba – 4

Pothuajse shënoi në gol gjatë pjesës së parë pas super pasimit nga Messi, por ai bëri pak për të ndihmuar ekipin e tij në mbrojtje.

Sergi Busquets – 4

Nuk ishte nata e tij, u ndëshkua me karton të verdhë pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Fabinhos.

Arturo Vidal – 3

Ishte i lëngshëm në posedim dhe bëri një varg të kalimeve të lirshme të cilat Liverpuli ishin në gjendje për të kundërshtuar nga mesfushoret e tij.

Ivan Rakitic – 4

U zëvendësua në minutën e 80-të pas një performanse jo të mirë dhe mori një kartë të verdhë në minutën e 53 për një prekje me dorë.

Philipe Coutinho – 5

Ndoshta duhet të kishte bërë më mirë me mundësinë e tij për të kthyer në minutën e 16-të, kur Liverpuli ishte 1-0 në avantazh, por Alisson lexoi mirë situaten.

Lionel Messi – 5

Messi bëri disa kërcënime përmes gjysmës së Liverpulit, por përpjekjet e tij në gol ishin të kota, me Alisson duke të vëmendshëm.

Luis Suarez – 5

Suarez u shfaqë në disa momente dhe u përfshi në disa sfida të diskutueshme. Përpara golit ​​ai u mohua nga Alisson, i cili bëri një pritje të mençur për të mbajtur përpjekjet e tij të ulëta herët në pjesën e dytë.

Zëvendësimet e lojtarëve të Barcelonës

Nelson Semedo – 4

Vendos në një pasim kër’cënues në minutën e 89-të, por ishte shumë mirë i bllokuar nga Van Dijk. Ai gjithashtu mori një kartë të verdhë.

Arthur Melo – 3

Mesfushori brazilian ka kontribuar shumë pak pasi erdhi në stol për Vidalin në minutën e 74-të./TeleshkronjaPost/

Loading...