Lista prej 100 lojtarëve më të mirë në Premier Ligë

Premierliga ka qenë skena kryesore e talentit, si për trajnerë, ashtu edhe për futbollistë, gjatë dekadave të fundit në botën e futbollit.

Pasi që Premierliga është liga më e shikuar në botë, ajo ka sjellë shumë debate të ndryshme. Së fundi, The Independent tentoi t’i japë fund një debati të tillë, duke e publikuar listën me 100 futbollistët më të mirë në ligën angleze.

Legjenda e Arsenalit, Thierry Henry, e zuri vendin e parë në këtë listë, ndërsa ish-ylli i Manchester Unitedit, tani në Juventus, u radhit në pozitën e dytë.

Dy ish-futbollistët e tjerë legjendarë të “Djajve të kuq”, Ryan Giggs dhe Roy Keane, e zunë vendin e tretë dhe të katërt, ndërsa legjenda e Chelseat, Frank Lampard, u rendit i pesti.

Lista e plotë e The Independent: Top 100 futbollistët më të mirë në Premierligë:
100: Graeme Le Saux
99: Cesar Azpilicueta
98: Fernandinho
97: James Milner
96: Joe Cole
95: Juninho
94: Marcel Desailly
93: Arjen Robben
92: Robbie Keane
91: Chris Sutton
90: Sami Hyypia
89: Edin Dzeko
88: Lee Dixon
87: Nani
86: Peter Beardsley
85: Freddie Ljungberg
84: Emmanuel Petit
83: Patrice Evra
82: Jay Jay Okocha
81: Steve McManaman
80: Branislav Ivanovic
78: Gary Speed
77: William Gallas
76: Mesut Ozil
75: Gilberto Silva
74: Jamie Carragher
74: Paul Ince
73: Les Ferdinand
72: Raheem Sterling
71: Mark Hughes
70: Gary Pallister
69: Jurgen Klinsmann
68: Ricardo Carvalho
67: Ole Gunnar Solskjaer
66: David Ginola
65: Jimmy-Floyd Hasslebaink
64: Diego Costa
63: Ledley King
62: Michael Essien
61: Marc Overmars
60: Fernando Torres
59: Kevin De Bruyne
58: David Seaman
57: Luka Modric
56: Dennis Irwin
55: Gary Neville
54: Xabi Alonso
53: Paolo Di Canio
52: Edwin van der Sar
51: Dimitar Berbatov
50: Steve Bruce
49: Nicolas Anelka
48: Dwight Yorke
47: Jaap Stam
46: Claude Makelele
45: Teddy Sheringham
44: Michael Carrick
43: Ian Wright
42: Robbie Fowler
41: Carlos Tevez
40: David de Gea
39: Sol Campbell
38: Tony Adams
37: Robert Pires
36: N’Golo Kante
35: Matt Le Tissier
34: Harry Kane
33: Luis Suarez
32: Gianfranco Zola
31: Petr Cech
30: Cesc Fabregas
29: Yaya Toure
28: Michael Owen
27: Robin van Persie
26: Gareth Bale
25: Andy Cole
24: Vincent Kompany
23: Eden Hazard
22: Ruud van Nistelrooy
21: David Beckham
20: Peter Schmeichel
19: Nemanja Vidic
18: Didier Drogba
17: David Silva
16: Rio Ferdinand
15: Steven Gerrard
14: Ashley Cole
13: Dennis Bergkamp
12: Paul Scholes
11: Eric Cantona
10: Sergio Aguero
9: Patrick Vieira
8: John Terry
7: Alan Shearer
6: Wayne Rooney
5: Frank Lampard
4: Roy Keane
3: Ryan Giggs
2: Cristiano Ronaldo
1: Thierry Henry

Loading...