Real Madridi janë në kërkim për të bërë disa shitje para përfundimit të dritares së transferimeve, por ata mund të hasin disa çështje në lidhje me disa lojtarë të cilët kishin qenë të informuar për të lënë Estadio Santiago Bernabeu.

Mungesa e ofertave për lojtarët si Keylor Navas dhe Gareth Bale nuk është problem. Në vend të kësaj, është kërkesa në Ligën e Kampionëve të ketë tetë lojtarë të trajnuar nga federata, në këtë rast Federata Spanjolle e Futbollit dhe katër të cilët janë sjellë përmes akademisë së klubit.

UEFA e përcakton këtë kategori të fundit si “lojtarë që kanë qenë pjesë e klubit në çdo kategori për tre vjet në mes moshave 15 dhe 21.” Tani për tani, vetëm Dani Carvajal, Lucas Vazquez, Mariano Diaz dhe Nacho Fernandez do t’i plotësonin këto kërkesa në skuadrën e parë.

Si e tillë, ia vlen të kujtohet se një ekip, në teori, mund të paraqiste një listë të skuadrave pa asnjë lojtar të lindur në vendin e tyre, për aq kohë sa ata kishin një minimum prej katër anëtarësh të skuadrës 25-vjeçare që kishin ardhur nëpër akademinë e tyre. Dhe prej atyre, një minimum prej katër mund të jenë bashkuar nga ekipet e tjera.

Për shkak të kësaj rregulloreje, largimet potenciale të Lucas Vazquez dhe Mariano duken shumë më të vështira. Një mundësi për t’i larguar një nga dy, megjithatë, do të ishte të lejonte një nga portierët të largohej – Andriy Lunin ose Keylor – dhe përfshinte Diego Altube në listën e skuadrës pasi ai do të mbushte njërën nga katër vendet. Ky nocion i një akademie nuk përfshin lojtarët e Casemiro apo Fede Valverde pasi ata nuk luajtën për tre vjet në ekipet rinore të Real Madridit.

Kuotën e spanjollëve tani përbëhet nga Isco, Carvajal, Sergio Ramos, Nacho, Jesus Vallejo, Alvaro Odriozola, Dani Ceballos, Marco Asensio, Mariano, Lucas dhe Brahim Diaz. Njëmbëdhjetë lojtarë, por prej tyre ka disa që priten të largohen për të bërë rrugën për pesë transferimet e reja: Eden Hazard, Luka Jovic, Eder Militao, Ferland Mendy dhe Rodrygo Goes.

Dy nga heronjtë e Spanjës nga Kampionati Europian U21, që triumfuan këtë verë, Ceballos dhe Vallejo, duket se do të duhet të largohen. Ndërkohë, Brahim ka shumë klube që duan ta marrin atë në huazim. Kjo do të përbëjë tetë lojtarët që kërkon UEFA, katër nga akademia dhe katër që nuk janë nga akademia e Real Madrid, por nga vende të tjera në Spanjë.

Duke mos përfshirë nënshkrimin e mundshëm të Paul Pogba, Madrid ka 28 lojtarë, nga të cilët 17 janë të huaj. Çdo lëvizje që ata bëjnë në ditët e ardhshme do të duhet të mbajë këtë vendim në mendje si zgjedhja për të mos respektuar rregullat do të rezultojë në klub duke u dhënë më pak lojëra elektronike kur është fjala për regjistrimin e lojtarëve për Ligën e Kampionëve, një rrezik që ata nuk do të marrin.

Loading...