Messi vs Cristiano - statistika

Messi vs Cristiano – Cristiano Ronaldo dy ditë më parë arrit ta shënoj hat-trickun numër 54 të karrierës me klube dhe kombëtare, shkruan Teleshkronja Post.

Cristiano Ronaldo e gjeti rrjetën katër herë pasi Portugalia u lehtësua në një fitore 5-1 ndaj Lituanisë në grupin B të Euro 2020 të ndeshjeve kualifikuese.

34-vjeçari nga Madreira tani ka shënuar 93 gola ndërkombëtarë në 160 ndeshje për Portugalinë dhe është vetëm 16 gola pas rekordit të vendosur nga ylli i Iranit, Ali Daei.

Ali Daei ka shënuar 109 gola për kombëtaren e Iranit.

Tani ai ka shënuar tetë hat-triks ndërkombëtarë dhe 54 në total në karrierën e tij të jashtëzakonshme, shkruan Teleshkronja Post.

Në krahasim, rivali i madhë i Ronaldos, Lionel Messi ka shënuar 68 gola në 136 paraqitje për Argjentinën.

Karriera ndërkombëtare me shtetet (ndeshje miqësore dhe kompetitive)

 • Ronaldo: 93 gola dhe 28 asistime në 160 paraqitje për Portugalinë
 • Messi: 68 gola dhe 41 asistime në 136 paraqitje për Argjentinën
 • Hat-triket: Ronaldo 8; Messi 6
 • Mesatarja e golave: Ronaldo 0.58; Messi 0.50
 • Penalti: Ronaldo 9 (6 të humbura); Messi 14 (3 të humbura)

David Beckham dëshiron Lionel Messin në Miami

Sipas Radio Catalunya nga Barcelona, Lionel Messit i është afruar David Beckham për të nënshkruar për ekipin e Major League Soccer League – Inter Miami, i cili fillon aktivitetin në mars të vitit të ardhshëm.

Messi është nën kontratë te Barcelona deri në vitin 2021, por u zbulua se ai mund të linte gjigandët spanjollë falas në fund të çdo sezoni. Sidoqoftë, Barcelona është e sigurt se ai do të qëndrojë në Camp Nou.

Ndeshjet e rradhës për Messin dhe Ronaldo:

Ronaldo do të rikthehet në aksion për Juventusin të Shtunën në 14 Shtator në ndeshjen e tyre në Serie A me Fiorentinan.

Gazeta spanjolle AS raporton se Messi po përballet me një “garë me kohën” për të qenë e përshtatshme për ndeshjen në shtëpi të Barcelonës me Valencian në La Liga të shtunën.

Ndërsa, vet Leo Messi konfirmoj se do të mungojë ndaj Valencias dhe se ndihet i befasuar me mungesën e gjatë shkaku i lëndimit.

Statistikat e sezonit të ri 2019-2020:

 • Ronaldo për Juventusin: 2 paraqitje, 1 gol, 0 asistime
 • Messi për Barcelonën: akoma nuk ka luajtur

Ronaldo kundër Messi: rivaliteti

Profili i lojtarit Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro

 • Mosha: 34 vjeç
 • Lindur: 5 shkurt 1985
 • Klubet: Juventus (2018-aktualisht); Real Madrid (2009-2018); Manchester United (2003-09); Sporting Lisbona (2002-03)
 • Kombësia: Portugeze
 • Balloni d’or fitoj: 5 (2017, 2016, 2014, 2013, 2008)
 • Lojtari më i mirë nga FIFA: 2 (2016 dhe 2017)
 • Medaljet e fituesve të Ligës së Kampionëve – 5: 2007–08 me Man Utd; 2013–14, 2015–16, 2016–17 dhe 2017–18 me Real Madrid

Profili i lojtarit Lionel Messi Andres Messi

 • Mosha: 32 vjeç
 • Lindur: 24 Qershor 1987
 • Klubet: Barcelona (2004-aktual)
 • Kombësia: Argjentinas
 • Ballon D’or: 5 (2015, 2012, 2011, 2010, 2009)
 • Medaljet e fituesve të Ligës së Kampionëve – 4: 2005–06, 2008–09, 2010–11, 2014–15 (të gjitha me Barcelonën).

Ronaldo vs Messi: statistikat e karrierës

 • Karriera gjithë kohës (klub dhe kombëtare, por pa përjashtuar miqësoret me klub)
 • Ronaldo: 695 gola dhe 218 asistime në 966 paraqitje
 • Messi: 671 gola dhe 272 asistime në 823 paraqitje
 • Hat-tricks: Ronaldo 54; Messi 51
 • Mesatarja e golave: Ronaldo 0.72; Messi 0.82
 • Penaltitë: Ronaldo 111 (23 i ka humbur); Messi 84 (25 i ka humbur)
 • Karriera me klube (duke përjashtuar miqësoret)
 • Ronaldo: 602 gola dhe 190 asistime në 806 paraqitje
 • Messi: 603 gola dhe 231 asistime në 687 paraqitje
 • Hat-truket: Ronaldo 46; Messi 45
 • Mesatarja e golave me klube: Ronaldo 0.75; Messi 0.88
 • Penalltitë: Ronaldo 102 (17 i ka humbur); Messi 70 (22 i ka humbur)

Karriera ndërkombëtare (ndeshje miqësore dhe kompetitive)

 • Ronaldo: 93 gola dhe 28 asistime në 160 paraqitje për Portugalinë
 • Messi: 68 gola dhe 41 asistime në 136 paraqitje për Argjentinën
 • Hat-triket: Ronaldo 8; Messi 6
 • Mesatarja e golave me kombëtare: Ronaldo 0.58; Messi 0.50
 • Penalti: Ronaldo 9 (6 i ka humbur); Messi 14 (3 i ka humbur)

2018-19 statistikat përfundimtare me klubin

 • Messi për Barcelona: 51 gola, 19 asistime, 50 ndeshje, 5 penallti, 4 hat-hatricks, 1.02 mesatarja e golave.
 • Ronaldo për Juventusin: 28 gola, 10 asistime, 43 ndeshje, 6 penallti, 1 hat-trick, mesatarja e golave 0.65 gola

Ronaldo kundër Messit në futbollin evropian. Statistikat sipas Uefa.com:

Golat në Champions League (faza grupore dhe nokautit):

 • Ronaldo 126 gola (105 për Real Madrid; 15 për Man Utd; 6 për Juventus); Messi 112 (Të gjitha për Barcelona)

Golat total në kompeticionet e UEFAs:

 • Ronaldo 129; Messi 115
 • Hat-tricks në Champions League: Ronaldo 8; Messi 8

Golat e fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve: Ronaldo 61 gola; Messi 66 gola

A dini se? Ronaldo është lojtari i vetëm që shënon në tre finale të Uefa të Champions League, dhe i pari që shënon në 11 ndeshje të njëpasnjëshme të Champions League

Kokë më kokë – Liga e Kampionëve

 • Messi në 2018-19: 12 gola, 3 asistime, 10 ndeshje, 1 hat-trick
 • Golat e Messit në Champions League: 112 gola (Barcelona)
 • Medaljet e fituesve të Champions League Messi – 4: 2005–06, 2008–09, 2010–11, 2014–15 (të gjitha me Barcelonën)
 • Hat-tricks në Ligës së Kampionëve të Karrierës: 8 secila
 • Ronaldo në 2018-19: 6 gola, 2 asistime, 9 ndeshje, 1 hat-trick
 • Golat në Champions League në karrierën e Ronaldos: 126 (105 për Real Madrid; 15 për Man Utd; 5 për Juventus)
 • Medaljet e fituesve të Champions League Ronaldo – 5: 2007–08 (me Man Utd); 2013–14, 2015–16, 2016–17, 2017–18 (me Real Madrid)

Rekordet në Kupën e Botës (2006, 2010, 2014, 2018):

Golat nga Kupa e Botës të Cristiano Ronaldos

 • 2006: 1 gola
 • 2010: 1 gola
 • 2014: 1 gola
 • 2018: 4 gola

Golat nga Kupa e Botës të Lionel Messit

 • 2006: 1 gola
 • 2010: 0 gola
 • 2014: 4 gola
 • 2018: 1 gola

Ronaldo dhe Messi me kartonë të kuq

Kartoni i kuq i Messit kundër Kilit në Copa America ishte vetëm i dyti i karrierës së tij. Ai më parë kishte parë vetëm një herë të kuq, në debutimin e tij për Argjentinën. Ai e mori karton të kuq vetëm 43 sekonda pasi erdhi si zëvendësues ndaj Hungarisë në 2005.

Ronaldo është dërguar 11 herë jashtë në karrierën e tij – një herë për Juventusin, gjashtë herë për Real Madrid dhe katër herë për Manchester United, transmeton Gazeta Teleshkronja Post.

Messi vs Cristiano: trofetë e fituar

 • Trofetë me klube – Cristiano Ronaldo
 • Titujt e Ligës Premier: 3
 • Kupa e FA: 1
 • Kupa e Ligës së Futbollit në Angli: 2
 • Titujt e La Ligës: 2
 • Copa del Rey: 2
 • Superkupa Spanjolle: 2
 • Uefa Champions League: 5 (katër me Real Madrid, një me Man Utd)
 • Super Kupa Uefa: 2
 • Kupa e Botës FIFA: 4 (tre me Real Madrid, një me Man Utd)
 • Super Kupa e Portugalisë: 1
 • Supercoppa Italiana: 1
 • Titujt e Serisë A: 1
 • Trofetë me ndërkombëtar të Ronaldos me Portugalinë
 • Titulli i UEFA Euro: 1 (2016)
 • Titulli i UEFA Nations League: 1 (2019)

Trofetë me klube të Leo Messit

 • Titujt e La Ligës: 10
 • Copa del Rey: 6
 • Superkupa Spanjolle: 7
 • Uefa Champions League: 4
 • Super Kupa Uefa: 3
 • Kupa Botërore e Klubeve: 3
 • Trofetë ndërkombëtarë të Messit me Argjentinën
 • Kupa e Botës Fifa U-20: 1 (2005)
 • Medalja e artë olimpike: 1 (2008)

Ronaldo vs Messi: Balloni D’or – Topi i Artë

 • Ronaldo: 5 (2017, 2016, 2014, 2013, 2008)
 • Messi: 5 (2015, 2012, 2011, 2010, 2009)

Golden Shoe – Këpucët e Artë Evropiane të Messit:

 • 2009-10: 34 gola
 • 2011-12: 50 gola
 • 2012-13: 46 gola
 • 2016-17: 37 gola
 • 2017-18: 34 gola
 • 2018-19: 36 gola

Këpuca e Artë Evropiane e Cristiano Ronaldos:

 • 2007-08: 31 gola
 • 2010-11: 40 gola
 • 2013-14: 31 gola (e ndarë me Luis Suarez)
 • 2014-15: 48 gola

/GazetaTeleshkronjaPost/Sport/

Loading...