Legjenda e boksit botëror, Manny Pacquiao është bërë super kampion i WBA-së në moshën 40-vjeçare, pasi i mundi me pikë boksierin e pamposhtur deri tani, Keith Thurman. Thurman u rrëzua në rundin e parë por u ngrit në këmbë dhe iu ofroi shikuesve një luftë drithëruese deri në fund, transmeton Gazeta Express. 30-vjeçari amerikan ishte në kërkim të fitores së 30-të radhazi, megjithatë ai e shijoi humbjen e parë pas vendimit të gjyqtarëve. Dy gjyqtarë votuan në favor të Pacquiaos, 115-112, ndërsa një tjetër në favor të Thurman, 114-113. Pacquiao – kampion bote në tetë pesha – po luftonte për herë të 71-të në karrierë mbresëlënëse gjatë të cilës është mposhtur shtatë herë. Katër nga këto humbjen i pësoi në 11 meçet e fundit para takimit me Thurman.

Legjenda e boksit botëror, Manny Pacquiao është bërë super kampion i WBA-së në moshën 40-vjeçare.

Filipinezi fitoj meçin pasi e mundi me pikë boksierin e pamposhtur deri tani, Keith Thurman.

Keith Thurman u rrëzua në rundin e parë por u ngrit në këmbë dhe iu ofroi shikuesve një luftë të bukur deri në fund.

30-vjeçari amerikan ishte në kërkim të fitores së 30-të radhazi, megjithatë ai e shijoi humbjen e parë pas vendimit të gjyqtarëve.

Dy arbitërat votuan në favor të Pacquiaos, 115-112, ndërsa një tjetër në favor të Thurman, 114-113.

Manny Pacquiao – kampion bote në tetë pesha po luftonte për herë të 71-të në karrierë mbresëlënëse gjatë të cilës është mposhtur shtatë herë.

Katër nga këto humbjen i pësoi në 11 meçet e fundit para takimit me Thurman.

Momentet kryesore të meçit Pacuqiao vs Thurman :

Loading...