Zidane në konferencën e tij për shtyp në Valdebebas. Ángel Rivero

Konferenca e Zidanes para ndeshjes me Villarealin, flet edhe për Pogban

Trajneri i Real Madridit Zinedine Zidane e ka bërë të qartë se do të ketë lojtarë që largohen nga Santiago Bernabeu në verë, por nuk do të jetë rishikimi që disa presin.

Përveç skuadrës së tanishme, do të ketë disa lojtarë që do të kthehen pas përfundimit të marrëveshjeve të tyre si huazim, por Zidane deklaroi se ai ka ndërmend të largojë, në vend që të ketë shumë qarkullim gjatë dritares së ardhshme të transferimeve.

“Do të ketë ndryshime këtë verë, por shumë nga këta lojtarë do të qëndrojnë”, tha Zidane në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes ndaj Villareal.

“Tifozët do të jenë të njëjtë, dhe shumica e lojtarëve [do të jenë ata që po shikojnë tani], dhe ne duhet të jemi së bashku.”

“Ne ende kemi tre ndeshje për të luajtur, ne duhet t’i luajmë ata, ndihem mirë, është e vërtetë, unë isha shumë i inatosur ditën tjetër, lojtarët ishin poashtu.Ndonjëherë asgjë nuk shkon mirë, [për humbjen në Rayo Vallecano].”

Në fillim të konferencës së tij të shtypit, Zidane u kujdes të dërgonte një mesazh për ish-shokun e tij dhe mikun, Iker Casillas, pas sulmit në zemër në mesjavë, shkruan TeleshkronjaPost.

“Unë dua të dërgoj një mesazh mbështetjeje dhe forcë për Iker”, tha ai.

“Tani ai ndihet më mirë tani, ai duhet të pushojë tani dhe të shërohet, ai është në shpirtmirë të mirë”.

Paul Pogba ka qenë i lidhur fort me një lëvizje në Madrid këtë verë, edhe pse Zidane ishte i gatshëm të bënte një pikë që ai vetëm përshëndeti bashkëatdhetarin e tij.

“Unë thashë se Pogba ishte një lojtar i mirë, mund të them të njëjtën gjë edhe për lojtarët e tjerë”, tha Zidane.
“Unë e njoh atë, asgjë tjetër, Pogba është shumë i mirë, por ai luan për Manchester Unitedin.”

“Në fund të sezonit do të shohim se cilët lojtarë vijnë këtu dhe kush largohet. Por unë nuk thashë se do të sjellim Pogba.”

Pasi ka qenë jashtë për dy muaj pas lëndimit, Vinicius Junior duket i vendosur të luajë një rol në takimin e Madridit kundër Villarrealit të dielën pasdite.

“Vinicius po stërvit shumë më mirë dhe është gati të jetë në skuadër,” tha Zidane.

“Ai kishte nevojë për këto dy javë, ai është fizikisht më i mirë tani, është ende 18 vjeç. Ai është shumë i mirë, një lojtar i rëndësishëm për të ardhmen e këtij ekipi dhe për sezonet që do të vijnë”./Teleshkronja Post/

Loading...