Diego Simeone u përball me shtypin përpara derbit kundër Real Madrid, ku theksoi cilësinë e rivalëve të tij të qytetit.

Në modën tipike të El Cholos, Argjentinasi shmangte pyetjet në lidhje me çështje jashtë fushës ose jo-futbollistike dhe ishte i interesuar vetëm në lojën e të shtunës.

“Unë mendoj se Real Madrid ka lojtarë shumë të mirë dhe kur ata përfitojnë nga hapësirat janë të vështira për tu mbrojtur”, u përgjigj ai, megjithë pyetjen se çfarë mendonte për gjobën prej 300 eurosh të Barcelonës për afrimin me Antoine Griezmann para transferimit të tij te klubi.

“Bale po rritet, Benzema është në gjendje të mirë dhe Hazard ka cilësi të shkëlqyera,” shtoi ai, pavarësisht nga pyetja fillestare.

I pyetur se kush ishin favoritët, Simeone mendoi se kishte shumë pak në të, megjithëse ai vuri në dukje përmirësimin e fundit të Real Madridit.

“Këto lloje ndeshjesh janë të ngushta dhe përcaktohen nga detaje të cilat përmbajnë lojën në njërën anë ose tjetrën.”

“Real Madridi u përmirësua shumë në Seville, dhe vazhdoi në atë mënyrë kundër Osasuna edhe kur ata bënë ndryshime. Unë imagjinoj se ata do të vazhdojnë në atë rrugë,” deklaroi ai.

Megjithë mungesën e Luka Modric në mesfushë, Simeone mendon se kundërshtarët e tij janë akoma më shumë se të aftë pa të.

“Madridi ka një shtyllë kurrizore shumë të fortë dhe ruan potencialin që ata kanë si ekip.”

“Casemiro dhe Benzema janë lojtarë shumë të rëndësishëm.”

“Madridi është përmirësuar shumë, ka lojtarë të shkëlqyeshëm dhe një trajner të shkëlqyeshëm, ne do të duhet të performojmë shumë mirë për ta bërë ndeshjen të vështirë për ta”.

Kur u pyetën se cili do të preferonte midis fitores së Ligës së Kampionëve apo derbit, përgjigjja e Simeone ishte tipike për trajnerin argjentinas.

“Derbi është nesër”./TeleshkronjaPost/

Loading...