Sa kanë shpenzuar klubet e Premier League për transferimet gjatë merkatos së verës? Këto janë kalkulimet…

Klubet e Premier League tejkaluan rreth 1.4 miliardë dollarë në 114 nënshkrime gjatë afatit kalimtar të verës – por sa ka shpenzuar ekipet veq e veq?

Edhe shpenzimet totale të verës së kaluar miliardin – – duke prishur pragun prej 1 miliard £ për vitin e katërt, transmeton Teleshkronja Post.

Harry Maguire ishte blerja më e shtrenjtë gjatë merkatos në Angli dhe u bë mbrojtësi më i shtrenjtë në botë në proces pasi Manchester United pagoi 80 milion £ për shërbimet e tij.

Arsenali shpenzoj 72 milion on në sulmuesin e Lille, Nicolas Pepe, me marrëveshje të tjera të mëdha duke përfshirë Tanguay Ndombele (63 milion £ ndaj Tottenham) dhe Manchester City që përgatiti Rodri (62.5 milion) dhe Joao Cancelo (60 milion).

Shpenzimet e klubeve

Manchester United kryesoi skemën e shpenzimeve me 148 milion £ pasi tarifa rekorde e Maguire pasoi nënshkrimet e Aaron Wan-Bissaka (50 milion nga Crystal Palace) dhe Daniel James (18 milion nga Swansea).

Në mënyrë të pabesueshme, Aston Villa i sapo promovuar pothuajse barazohet me Unitedin për t’u bërë shpenzuesit e rradhës më të madh me një shpenzim prej 144.5 milion £ në 12 lojtarë, kryesuar nga Tyrone Mings (26.5 milion £), Wesley (22 milion), Matt Targett (17 milion) dhe Douglas Luiz (15 milion).

Nënshkrimet më të shtrenjta këtë verë

Arsenal ndryshoj politikën e tyre të shpenzimeve për 138 milion £, duke nënshkruar Pepe, William Saliba (27 milion £, i huazuar përsëri në St Etienne për sezonin), Kieran Tierney (25 milion £), David Luiz (8 milion), Gabriel Martinelli (6 milion) dhe huazoni Dani Ceballos.

Manchester City investoi 134.8 milion, kryesisht në mesfushorin mbrojtës Rodri (62.5 milion) dhe mbrojtësin Joao Cancelo (60 milion) – përveç Zackary Steffen (7 milion) dhe Angelino Jose Angel (5.3 milion).

Shpenzimet e Evertonit arritën 118.5 milion after pas hartimit të Alex Iwobi në një marrëveshje të vonë të ditës së fundit, përveç Moise Kean (27.5 milion), Jean-Phillippe Gbamin (25 milion), Andre Gomes (22 milion) dhe Fabian Delph (9 milion) .

Tottenham ishin i vetmi klub tjetër që kapërceu 100 milion pasi çmoi Ryan Sessegnon nga Fulham për 30 milion in në orët e fundit të dritares, pasi kishte nënshkruar Ndombele dhe të riun Jack Clarke (8.5 milion)).

Më tej ishin Leicester (91 milion), pasuar nga West Ham (78 milion £), Newcastle, Wolves (të dy 65 milion)), Brighton (58.5 milion £), Southampton (50 milion), Bournemouth (45.7 milion) dhe Watford ( 45.5m).

Në anën tjetër të shkallës, Norwich të sapoardhurit kaluan një ligë të ulët prej 1.1 milion £, ndërsa Liverpool (4.4 milion), Crystal Palace (11 milion), Burnley (15 milion), Chelsea (40 milion), Sheffield United (43 milion).

Loading...