Barcelona beson se Ivan Rakitic do të largohet këtë verë. Skuadra është mbingarkuar në mesfushë dhe kroati nuk është më i domosdoshëm në sistemin e Ernesto Valverde.

Rakitic ka edhe dy vjet në marrëveshjen e tij dhe klubi nuk do të rinovojë kontratën e tij, kështu që është momenti ideal për ta shitur atë në kërkim të rreth 50 milion euro. Destinacionet e mundshme janë Manchester United dhe Inter Milan.

Rakitic ka shprehur dëshirën e tij për të qëndruar por gjithashtu është e qartë se cila është situata. Valverde komentoi se ai duhet të fitojë vendin e tij në ekip dhe ai nuk e konsideron më të pakthyeshëm.

Përveç kësaj, ai ka mundësinë që të nënshkruajë një kontratë të fundit të madhe. Të gjithë janë në kërkim të zgjidhjes më të mirë dhe lëvizjeve në pritje. Ka pasur bisedime, por interesi i United dhe Inter nuk ka shkuar ende në nivelin tjetër.

Ditët në vijim janë thelbësore për tregun anglez, me dritaren e transferimit që mbyllet javën tjetër atje. United po konsideron seriozisht shitjen e Paul Pogba te Real Madrid për më shumë se 150 milion euro dhe dëshiron t’i investojë ato para në mesfushorët e nivelit të lartë.

Njëri prej tyre është Rakitic. Klubi anglez kontaktoi me Barçën javë më parë për të mësuar rreth situatës së tij, por nuk kanë bërë një ofertë.

Rakitic do të preferonte të shkonte në Inter, edhe pse këtu gjërat janë më të ndërlikuara. Pronarët kinezë të Interit janë gjithmonë të lidhur dhe lëvizin për nënshkrime të mëdha, por ata kurrë nuk i kanë vendosur paratë në tryezë dhe Barça mendon se nuk mund të mbështetet në to.

Mundësia që United të lëvizë për të mund të çojë përpara negociatat. E vetmja gjë që Barça është e qartë është se ata nuk do të pranojnë më pak se 50 milion euro.

Barça ishte afër shitjes së Rakitic verën e kaluar. Blaugrana i kishte dhënë dritën jeshile ofertës prej 90 milion PSG, por lojtari vendosi të qëndrojë në momentin e fundit. Ai besonte se besnikëria e tij do të shpërblehej me një marrëveshje të re, por nuk ka qenë kështu.

Loading...