Gianluigi Buffon refuzoi mundësinë për të shkuar në Manchester United ose në City, pasi nuk donte një përsëritje të eksperiencës së tij si në Paris Saint-Germain.

Pas një suksesi të jashtëzakonshm 17 vjeçar tek gjigandët italianë Juventus, portieri legjendar italian zgjodhi të bashkohej me PSG në një transferim të lirë, por planet e tij për kohën e rregullt të lojës nuk arritën.

Kështu 41-vjeçari përfundoi kohët e fundit një kthim emocional në Juventusin e tij të dashur, por gjigantët e Manchesterit ishin të nxehtë në ndjekjen e tij.

Buffon refuzoi një ofertë nga kampioni i Premier League, City, e cila u propozua nga vetë menaxheri Pep Guardiola dhe rivalët e tyre Manchester United.

Nëse ai do pranonte një lëvizje në Premier Ligë, ylli veteran do të fitonte dy herë më shumë se në Juventus, ku do të fitojë £ 1.35million gjatë kohës së tij njëvjeçare.

Gianluigi Buffon refuzoi ofertat nga gjigandët e Manchesterit për t’u rikthyer te Juventusi i tij i dashur.

Italiani e dinte se do të ishte portieri i dytë i zgjedhjeve në të dyja klubet, nën të dyja Ederson dhe David de Gea në vendin e duhur.

Mundësia për të luajtur në Angli dhe duke konkurruar për titullin e Premier League do të kishte magjepsur Buffon, por pas largimit të tij emocional nga Juventusi verën e kaluar, ai nuk donte ta braktiste mundësinë për t’i përfaqësuar përsëri.

Ndërsa Buffon përgatitej të zhvillojë bisedime me Guardiolën këtë verë, një telefonatë nga presidenti i Juventusit Andrea Agnelli ndryshoi gjithçka.

Agnelli i kërkoi fituesit të Kupës së Botës 2006 që të kthehej në Torino në vend që të luante zëvendësuesin e dytë diku tjetër.

Si pjesë e marrëveshjes së tij me Zonjën e Vjetër, Buffon do të luajë së paku 10 ndeshje në sezonin e ardhshëm, në mënyrë që të kapë legjendën Paolo Maldini si lojtarë më shumë paraqitje i të gjitha kohërave të Serie A.

Por ai do të duhet të jetë i durueshëm sezonin e ardhshëm, duke e ditur se do të jetë lojtari i Wojciech Szczesny në Juventus titullarë në portë./TeleshkronjaPost/

Loading...