Reds tashmë kanë ngritur një epërsi prej pesë pikësh ndaj Manchester Cityt, me teknikun spanjoll duke pranuar se kanë “absolutisht gjithçka” si ekip.

Pep Guardiola e ka shpallur Liverpoolin “kundërshtarët më të fortë me të cilët jam përballur në karrierën time si menaxher.”

City po ndjek titullin e tretë radhazi të Premier League, por një humbje tronditëse 3-2 ndaj Norwich City fundjavën e kaluar – humbja e parë e tyre që nga janari – u la atyre pesë pikë të larg nga ekipi i Jurgen Klopp, të cilët kanë fituar pesë nga pesë ndeshjet në 2019-20.

Ndërsa të dy palët u përfshinë në një betejë titanike sezonin e kaluar, City përfundimisht duke mbizotëruar në 98 pikë ndaj Liverpool-it 97, Guardiola tha se Reds renditeshin përkrah skuadrës së Barcelonës 2014-15.

Duke folur përpara ndeshjes në shtëpi të së shtunës kundër Watford, ish-shefi i Barças dhe Bayern Munich deklaroi se Liverpooli i Klopp tani ishte jashtë vetvetes.

“Ju duhet të kuptoni se çfarë kemi bërë në të kaluarën nuk siguron që ju mund ta bëni atë nesër ose një ditë më pas,” tha Guardiola.

“Kundërshtarët që kemi, unë kam thënë shumë herë, janë kundërshtarët më të fortë me të cilët jam përballur në karrierën time si menaxher – Liverpool.”

“Këto nuk janë fjalë të dobëta. Unë i thashë kur ishin përpara, i thashë kur ishim përpara; kur fituam dhe humbasim.”

“Ata kanë absolutisht gjithçka për sa i përket një lojë pozitive, kundër-sulm, tranzicione, sulmuese, mbrojtëse dhe mentalitet. Anfield stadiumi – shumë gjëra.”

“Unë e di se sa e vështirë ishte, sa e vështirë është dhe sa e vështirë do të jetë.”

“Por kjo është sfida. E njëjta gjë me mbrojtësit qendror. Ne shkojmë, ‘Mirë, të gjejmë një zgjidhje për ta mbajtur ekipin të qëndrueshëm dhe të mirë”.

Loading...