Cristiano Ronaldo nuk mund të ndalojë me thyerjen e rekordeve, dhe ai shtoi një tjetër të premten në mbrëmje duke shënuar golin e 700-të të tij në karrierë kundër Luksemburgut.

Në mënyrë tipike, nuk është një gol i zakonshëm. Duke bërë presion në mbrojtje, sulmuesi i Juventusit i qartë e la Anthony Moris pa shpresë duke qëndruar në zonën e tij, pasi ekzekutoi një parabël të jashtëzakonshme.

Ishte goli i 94-t i tij për Portugalinë, duke lënë vetëm iranianin Ali Daei para tij në grafikat ndërkombëtare me 109 gola, transmeton Gazeta Teleshkronja Post.

“Nuk kam asnjë dyshim në të, ai do të thyejë rekordin tim,” tha më parë Daei MARCA.

“Në moshën 34 vjeç, Ronaldo është ende në krye dhe nuk më befason aspak,” tha Jose Mourinho.

“Ai mendon vetëm për të fituar, thyer rekorde dhe për të marrë gjithmonë më shumë. Ai është një fenomen.”

700 golat e tij deri më tani kanë ardhur nga 972 ndeshje, duke shënuar të paktën një herë në 457 nga ato ndeshje dhe në 12 gara të ndryshme, domethënë ai ka shënuar gol çdo 112 minuta dhe në 47 përqind të ndeshjeve që ai ka luajtur.

Ai shënoi pesë në 31 ndeshje me Sporting CP, 118 në 292 ndeshje me Manchester United, 451 në 438 ndeshje në Spanjë për Real Madrid dhe 32 në 51 ndeshje në Juventus.

Suedia, Letonia, Andorra dhe Armenia janë kundërshtarët e tij të preferuar ndërkombëtarë, pasi kanë shënuar kundër secilit pesë herë, ndërsa për klubet e tij preferojnë të marrin në skenë Sevilla (27), Atletico Madrid (25), Getafe (23), Celta Vigo (20) dhe Barcelona (18).

Goli i mrekullueshëm nga Cristiano Ronaldos mbrëmë:

Loading...