Luis Enrique u emërua menaxher i Spanjës pas Kupës së Botës 2018 dhe pati një fillim mjaft të mirë, duke fituar pesë nga shtatë ndeshjet e tij të para.

Por ai u tërhoq zyrtarisht në qershor të këtij viti, duke përmendur arsyet personale.

Këto arsye doli të ishin shëndeti i vajzës së tij Xana e cila po luftonte me kancerin e kockave.

Dhe në mënyrë tragjike, Xana ndërroi jetë në 29 gusht në moshën vetëm nëntë vjeç, shkruan Teleshkronja Post.

Ngushëllime nga e gjithë bota e futbollit nxituan për Enrique dhe bashkëshorten e tij Elena pasi doli lajmi.

Robert Moreno, i cili mori përsipër si shef i Spanjës pasi Enrique dha dorëheqjen, menjëherë njoftoi se ai do të hiqte dorë nëse menaxheri i ish-Barcelona do të kërkonte punën e tij përsëri.

Në respekt, Spanja dhe Rumania mbajtën një minutë heshtje para kualifikimit të tyre në EURO 2020.

Sidoqoftë, në mënyrë të habitshme, tifozët e Rumanisë nuk e respektuan atë, duke vendosur në vend të tyre të këndonin e të brohorisnin.

Pamjet mund t’i shihni më poshtë:

Loading...