Formati i ri i Kupës së Botës për Klube: Liverpool bashkohet me Real Madridin

Liverpool dhe Real Madrid janë dy klubet e para që kanë konfirmuar pjesëmarrjen në formatin e ri në FIFA Club World Cup.

The Reds dhe gjigantët e La Ligës do të marrin pjesë së bashku me 22 klube kur turneu të filloj rreth vitit 2021, transmeton Teleshkronja Post.

Ideja e garës është që të mbledhë 24 ekipet më të mira në botë për të shkuar kokë më kokë, siç jemi mësuar me Ligën e Kampionëve të UEFA-s.

Herën e fundit kur The Reds morën pjesë në këtë turne – ata u eliminuan nga skuadra braziliane Sao Paulo në finalen e vitit 2005, raporton Teleshkronja Post.

Sipas Times, UEFA dhe FIFA kanë vendosur që katër fituesit e mëparshëm të Ligës së Kampionëve të konkurrojnë – por pse Real Madridi dhe Liverpuli tashmë janë konfirmuar.

Vetëm disa klube nga secili vend do të lejohen të marrin pjesë. Ashtu siç është, klubi tjetër anglez që do të bashkohet do të jetë rival i Manchester City.

Nëse United do pjesmarrjen në garë, gjë që duket e pamundur, atëherë Devilët e Kuq do të duhet të fitojnë Ligën e Kampionëve para vitit 2021.

Sipas raportimeve, Kina është favorite e tanishme për të organizuar garën për tre vjet. Tani klubet evropiane dominojnë në rrethin e fituesve, meqë në katër raste fituesi ishte nga një kontinent tjetër.

Trofeu i FIFA Club World Cup.
Loading...
Loading...