Dritarja e transferimit u hap zyrtarisht më 1 korrik, por klubet kishin punuar për të sapoardhurit e tyre të ri, duke nënkuptuar se një numër lojtarësh tashmë kanë nënshkruar, mbyllur dhe dorëzuar në klubet e tyre të reja.

Ka ende një verë të gjatë për të ardhur, me më shumë transferime me siguri. Lojtarët e mëdhenj do të ndryshojnë fanelat, por ekipet më të mëdha të Evropës po krijojnë formacionet me XI tashmë janë duke marrë formë.

Zinedine Zidane do të ketë më shumë punë për të bërë përpara se të vendosë skuadrën e tij të preferuar për sezonin e ardhshëm, me një numër të ardhmash të lojtarëve ende në ajër, ndërsa mund të ketë një arritje të mundshme të Paul Pogbas. Ashtu siç gjërat qëndrojnë, ai mund të përdorë një sistem 4-4-2, ndonëse 4-3-3 duket më e mundshme.

Los Rojiblancos duhet të ristrukturohen plotësisht me largimin e Antoine Griezmann, si dhe Rodri Hernandez, dhe për të mos përmendur Diego Godin dhe Juanfran në anën e pasme. Felipe Monteiro është në zëvendësim të Uruguaianit, Marcos Llorente do të mbushë boshllëkun në mesfushë, ndërsa Joao Felix do të pritet të mbushë çizmet e Griezmann.

Ernesto Valverde synon të ruajë strukturën e sezonit të kaluar, por me disa përmirësime të lehta. Frenkie de Jong është prurja e re i ndjekur nga Griezmann. Philippe Coutinho do të jetë një nga ata që bie jashtë krahut, dhe Neymar mund të shtojë edhe më shumë forcë nëse ai do të kthehet në Camp Nou.

Tek Juventus, Maurizio Sarri është bashkuar në stol, por blerjet e tyre kryesore kanë ardhur në mesfushë: Adrien Rabiot dhe Aaron Ramsey. Mario Mandzukiç duket se është afër largimit, edhe pse Paulo Dybala po përballet gjithashtu me një të ardhme të pasigurtë.

Nuk do të ketë ndryshime të mëdha në stadiumin Etihad, por ardhja e Rodri do të jetë e madhe për Pep Guardiolan. Pavarësisht nga njoftimet për Joao Cancelon, Kyle Walker është i mbështetur nga Pep dhe kohët e fundit ka ripërtërirë kontratën e tij. Me David Silva për t’u larguar në fund të sezonit të ardhshëm, ai mund të ketë një zëvendësues.

Ashtu si City, The Reds nuk po ndryshon shumë, pasi Jurgen Klopp pëlqen atë që ka. James Milner do të zëvendësohet me Georginio Wijnaldum, ndërsa Joel Matip dhe Joe Gomez mund të shkëmbehen brenda dhe jashtë.

Pas arritjes së finales së Ligës së Kampionëve, objektivi kryesor është mbajtja e yjeve. Tanguy Ndombele ka arritur tashmë, por të tjerët mund të vijnë. Ndërkohë, Christian Eriksen po shitet sipas gjitha gjasave.

Tek Bayern Munich Lucas Hernandez është tashmë prurje e ri, siç është Benjamin Pavard. Bavarezët gjithashtu duan Marc Roca, dhe me James Rodriguez, Arjen Robben dhe Franck Ribery të larguar, do të mbështetet tek Serge Gnabry dhe Kingsley Coman në krahë.

Neymar mund të largohet këtë verë për t’u kthyer në Barcelonë, por përtej tij Ander Herrera arritur në PSG, nuk ka shumë qka flasim për një mbërritje të madhe në Paris.

Kthimi në Ligën e Kampionëve me Frank Lampard në stol, ndalimi i transferimit të tyre dhe humbja e Eden Hazard nuk do të ndihmojnë. Christian Pulisic është tashmë në ekip, dhe Mateo Kovaçiç është bërë një nënshkrimit të përhershëm.

Cili ekip ka formacionin më të mirë sezonin e ardhshëm ?

Loading...