Djaloshi që shpenzoi 18 orë në ditë në videolojëra, tani fiton më shumë se shumica e të rriturve

Griffin Spikoski shpenzon deri në 18 orë në ditë ngjitur në ekranin e tij të kompjuterit duke luajtur lojën magjepsëse, Fortnite.

Kanali i tij në YouTube – ku rregullisht ngarkon videot e vetes duke luajtur lojë online – ka rreth 1.2 milion abonentë dhe më shumë se 71 milionë shikime; shifra që e kanë grumbulluar atë reklamues, sponsorizime dhe një rrjedhë të qëndrueshme të të ardhurave.

Vitin e kaluar, këto të ardhura arritën në gati 200,000 dollarë.

Shuma e parave – më shumë se e mjaftueshme për të ngritur një familje të qetë në shumicën e qyteteve amerikane – është edhe më mbresëlënëse kur Spikoski është 14 vjeç.

“Është diçka si punë e përditshme,” Griffin tha për ABC, duke vënë në dukje se ai luan rreth tetë orë në ditë në shtëpinë e tij në Long Island.

Në një dokumentar të shkurtër të botuar në YouTube këtë javë, nëna e Spikoskit, Kathleen Connolly, sugjeroi që pasioni dhe suksesi i djalit të saj e bënë të papritur.

“Nuk e kuptova kurrë se Griffin ishte i mirë në lojëra”, tha ajo. “Ai më tha se ishte i mirë me ta dhe pastaj bota vetëm e konfirmoi atë”.

Pas krijimit të Skeptic Gaming Inc, prindërit e të riut kanë punësuar një këshilltar financiar dhe një kontabilist për ta ndihmuar atë të menaxhojë paratë e tij, raporton WABC-TV, transmeton Teleshkronja Post.

Pavarësisht ndikimit të tyre gjithnjë e më të dukshëm, kulturor, videolojërat ende nuk kanë pranuar respektin dhe admirimin e përhapur për sportistët kryesorë. Ashtu si ekspertët e programeve kompjuterike dhe ekspertët e kompjuterëve, ato ndonjëherë konfllenohen me hakerat ose stereotipizohen si mungesa e diellit të cilët rriten brenda bodrumeve suburbane si një formë e kërpudhave njerëzore të shekullit të 21-të.

Por realiteti është se sportet elektronike (të njohura si “Esports”) janë bërë biznesi i madh, aq shumë saqë turneu më i madh i eksporteve tani po ofrojnë pagesa prej afro 25 milionë dollarësh, sipas Gamespot, duke ofruar rroga që konkurrojnë ose tejkalojnë shumë atletë profesionistë.

Vitin e kaluar, videoloja dhe kompania softuerike Epic Games njoftoi se kompania do të ofrojë 100 milionë dollarë për të financuar pijet e shpërblimeve për garat Fortnite për sezonin e ardhshëm. Publiku, i cili përfshin globin dhe grupet për lojtarë të njohur në YouTube dhe platformat streaming si Twitch, është në dhjetëra miliona. Më shumë se 67 milionë njerëz nga e gjithë bota luajnë çdo muaj Ligën e Legjendave, sipas Riot Games.

“Këto video lojëra tërheqin audiencat pasi ato nuk janë më thjesht të dizajnuara për t’u luajtur, por gjithnjë e më shumë të jenë vizualisht të këndshme.”

Ashtu si profilet e atletëve të ESPN që ajër në ditën e lojës, kompanitë e lojërave të videove po prodhojnë edhe videot e tyre të shkurtra duke theksuar personalitetin dhe përzgjedhjen e lojtarëve më të njohur të tyre./TeleshkronjaPost/

Loading...