Ish sulmuesi i Djajve të Kuq ishte më pak se i mahnitur me qëndrimin e superyllit portugez gjatë ditëve të tyre si shokë skuadre në Old Trafford

Cristiano Ronaldo ishte “një egotist” në dhomën e zhveshjes në Manchester United i cili “gjithmonë dëshironte të ishte pranë një pasqyre”, sipas legjendës së Uruguait, Diego Forlan.

Për më tepër, 40-vjeçari thotë se Portugezi bëri një hap të rëndësishëm si një person nga njeriu që ai trashëgoi bluzën numër shtatë nga David Beckham.

Ronaldo tani lojtarë i Juventusit kaloi gjashtë sezone me Djajtë e Kuq midis 2003 dhe 2009, ku ai vendosi veten si lojtar kryesor nën Sir Alex Ferguson.

Më pas ai kaloi në Real Madrid, ku ai mbeti për pjesën më të mirë të një dekade përpara se të bashkohej me Serinë A tek Juventus një vit më parë, me të cilin fitoi Scudetto në sezonin e tij të parë.

Sidoqoftë, ish-i i United, Forlan, ka pikturuar një përshtypje më pak se të favorshme për qëndrimin e 34-vjeçarit në fushë, megjithë sukseset e tij të ndryshme në Old Trafford në të.

“Ronaldo ishte një egotist në dhomën e zhveshjes, jo si Beckham,” i tha ai për Mirror. “Cristiano gjithmonë dëshironte të ishte pranë një pasqyre. Ai e kaloi tërë ditën duke parë në pasqyrë.”

Dyshja luajtën shkurtimisht së bashku gjatë sezonit të kaluar të Forlan me klubin, përpara se ai të largohej për t’u bashkuar me Villarreal në verën e vitit 2004, transmeton Teleshkronja Post.

Ronaldo më pas do të ndihmonte Unitedin në tre tituj të tjerë gjatë qëndrimit të tij, si dhe Ligën e Kampionëve në 2007-08 kundër rivalëve kryesorë vendas Chelsea.

Forlan, i cili njoftoi pensionimin e tij nga futbolli në fillim të këtij muaji gjatë një viti pasi ai u largua nga klubi i tij i fundit Kitchee në Hong Kong Premier League, gjithashtu ekspozoi mbi rolin e pararendësit të Ronaldos, Beckham në përplasjen famëkeqe të “trajtimit me tharëse flokësh” midis yllit të Anglisë dhe Ferguson në 2003.

Pas një humbje në FA Cup ndaj Arsenalit, menaxheri goditi një dollap nëpër dhomën e zhveshjes që goditi mesfushorin në fytyrë, duke ia mavijosur vetullën, meqë Beckham më pas u shit në Madrid disa muaj më vonë.

“Në dhomën e dollapit, Ferguson dhe Beckham filluan të fyejnë njëri-tjetrin,” kujtoi Forlan. “Fyerja ishte më e keqe se e fundit dhe të dy burrat donin të kishin fjalën e fundit.”

“Pastaj Ferguson u largua dhe dukej se diskutimi kishte mbaruar, por më pas Beckham tha diçka tjetër. [Menaxheri] u kthye dhe pa një këpucë të shtrirë në dysheme dhe e gjuajti drejt tij.

“Të gjithë pamë gjakun dhe menduam ‘jo, kjo nuk ndodhi’, por brenda një moment të dy burrat po përgatiteshin për të luftuar. Kjo ishte kur Roy Keane dhe Van Nistelrooy hynë për t’i ndarë ata “.

Loading...