Juventusi fitoi Scudetton e tetë rresht kundër Fiorentinës me një fitore 2-1 në shtëpi, duke vulosur titullin e tetë të ligës së tyre, dominim absolut në Itali.

Megjithatë, ka ende pesë ndeshje që mbeten në sezonin 2018-19, dhe Interi po kërkon të konsolidojë vendin e saj në Ligën e Kampionëve.

Derby d’Italia është historikisht një nga lojërat më të mëdha në kalendarin e Serie A dhe bosi i Juventusit Massimiliano Allegri pret një tjetër lojë të paharrueshme.

“Edhe pse jemi kampion, nesër është Inter Juve,” Allegri i tha Juventus.com mes mendimeve se nuk do të jetë aq konkurrues sa zakonisht, transmeton TeleshkronjaPost.

“Do të jetë një ndeshje e mrekullueshme dhe ne duhet të shkojmë atje dhe të kemi një rezultat, sepse qëllimi ynë nga këtu deri në fund të sezonit është të vazhdojmë të marrim pikë”.

Allegri bëri me dije se do të provojë ide të reja që u zbatuan edhe para fundit të sezonit të kaluar.

“Dua të provoj dy gjëra para se sezoni të mbarojë, por jo nesër (sot)”, zbuloi taktikani italian.

“Së pari: Duke luajtur Federico Bernardeschi dhe Joao Cancelo në role-to-box role mesfushor.

Dora e Allegrit është disi e detyruar në disa fusha, me Mario Mandzukic, Mattia Perin, Martin Caceres, Sami Khedira dhe Douglas Costa të gjithë anashkaluar.

Paulo Dybala ende ka një pengesë dhe do të humbasë, edhe pse e ardhmja e tij në klub u konfirmua më parë gjatë javës nga drejtori sportiv i Juventus Fabio Paratici.

Si rezultat, Moise Keane mund të fillojë nga fillimi, ndërsa Mattia De Sciglio shpreson të rifitojë vendin e tij të parë në ekip, siç është edhe Rodrigo Bentancur.

Giorgio Chiellini është kthyer nga dëmtimi dhe mund të zëvendësojë Ruganin në formacionin fillestar.

Ronaldo konfirmoi fundjavën e kaluar se do të qëndrojë në klub sezonin e ardhshëm dhe nuk ka nevojë të pushojë golashënuesi më i mirë i ekipit bardh e zi, i cili pritet të udhëheqë sulmin në San Siro.

Juventusi parashikohet të luajë me: Szczesny; Cancelo, Rugani, Bonucci, Sandro; Can, Bentancur, Matuidi; Bernardeschi, Kean, Ronaldo.

Ndërsa për Interin pritet të luajnë: Handanovic; D’Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Vecino, Gagliardini; Politano, Nainggolan, Perisic; Icardi./TeleshkronjaPost/

Loading...