Cristiano flet për trofetë e tij dhe për vitin e ardhshëm me Juven, Real Madrid, Barça, Neymar … Ai duket i qetë për t’u rikthyer në qytetin që i dha suksese sportive ashtu edhe personale. Ai dëshiron të flasë dhe nuk ndihet jo komod nga çdo pyetje.

Se si e sheh Madridin e bën të qartë se do të luftojë për të gjithë titujt. Por CR7 tani po e sheh suksesin edhe në Juve. Ai paralajmëron se nuk është e lehtë të fitosh Champions League, por ai e sheh skuadrën e tij me trofe këtë vit ose atë që vjen më së voni, shkruan MARCA.

Pyetja. Ai ka fituar pothuajse gjithçka në karrierën e tij. Ndiheni të kënaqur me gjithçka që është arritur tashmë?

Përgjigjja. Ndryshova pak vitin e kaluar sepse u largova nga Madridi, më duhej motivim shtesë në karrierën time pasi fitova atë që fitova në Madrid. Më duhej një ndryshim për të qenë në gjendje të shpreh futbollin tim sepse mendoj se kam akoma shumë për të ofruar: mua, tifozët, vetë Juve, dhe jam i sigurt që do të vazhdojë të jetë kështu. Ende ndjehem i motivuar dhe më pëlqen ajo që bëj. Sigurisht, ajo që më pëlqen më shumë është fitimi i titujve. Vitin e kaluar, faleminderit Zotit kemi fituar tre trofe: Kupën, Ligën dhe Ligën e Kombeve me Portugalinë, kështu që ishte një vit më i mirë.

Q. Unë nuk mund ta imagjinoj se si është muzeu, a mund të ketë më shumë trofe?

A. Muzeu është shumë mirë, nëse nuk ka vend ku punojmë më shumë. Ne nuk mund të hedhim poshtë asnjë, disa më të rëndësishëm se të tjerët, por kemi hapësirë ​​për të gjithë, Topin e Artë, lojtarin më të mirë, golashënuesin më të mirë, Pichichi, çfarëdo. Siç u them gjithmonë miqve të mi, një trofe është një trofe…

Pyetje: Çfarë do të thotë për ju fitimi i çmimit MARCA Legend?

A. Ishtë një trofe shumë i rëndësishëm që fitojnë vetëm legjendat. Pas asaj që kam bërë në karrierën time, veçanërisht te Real Madrid, është një krenari e madhe ta pranoj atë dhe dua ta falënderoj MARCA që më dha këtë mundësi dhe e pranova këtu në Madrid. Jam shumë e lumtur që kthehem këtu në Spanjë dhe Madrid.

P. A ke dëgjuar që Sarri të thotë që ai do të keni liri në fushë, çfarë mendoni?

Përgjgjje. Është një mënyrë për të shprehur veten, por padyshim që nuk do të jetë kështu, sepse ekziston një koncept ekipi dhe unë kam një punë: mbulimin e hapësirave, mbrojtjen e një topi të palëvizshëm … Do të bëj të njëjtën gjë që kam bërë në Madridi ose në vitin tim të parë në Juve ose në Portugali. Unë do të mbroj, hapësira të afërta, duke qenë një sulmues me liri por me punë mbrojtëse sepse vetëm një skuadër me të gjithë mund të fitojë gjëra të rëndësishme.

Pyetje. Ke thënë që ai do të luash deri në moshën 40-vjeçare A e shihni akoma si njejtë? Si ndiheni tani?

Përgjigjje. Unë nuk shqetësohem aspak në lidhje me këtë sepse do të varet shumë nga ajo që ndjej, nga motivimi im, sepse fizikisht nuk do të jetë kurrë problem. Epo, në thonjëza. Deri në 40 ju duhet të trajtoni veten mirë dhe unë mendoj se nuk do të jetë faktori më i rëndësishëm, sinqerisht. Gjendja psikologjike që do të bëjë ndryshime. Shpresoj që asgjë të mos ndodhë deri në 40, por nëse ndodh, atëherë asgjë. Jeta është e tillë, gjithçka ka një fillim dhe një fund, kështu që Cristiano nuk do të zgjasë një jetë, logjikisht, por unë ende ndihem i fortë për të vazhduar të fitojë gjëra të rëndësishme.

Pyetje. A mund të jetë viti i Juventusit?

Përgjigje. Natyrisht gjithmonë viti i Juventusit, i Madridit, i Barçës, në të cilin një konkurs si Liga e Kampionëve fiton vetëm një. Po ju jap shembullin e Barcelonës: sa para ka investuar pesë vitet e fundit te lojtarët dhe nuk ka fituar Ligën e Kampionëve. Kjo nuk është se si funksionon. Juve është përforcuar shumë mirë dhe është një ekip që do të luftojë për të fituar, si gjithmonë, por kjo do të varet nga shumë faktorë: Trajneri, grupi, momenti, dëmtimet, fati … Por siç them unë atje është gjithmonë jo për tu fiksuar me Champions. Juve do ta fitojnë, nëse nuk është këtë vit, shpresojmë se do të jetë tjetër, në dy vjet, mënyra e funksionimit të tyre, si po e vlerësojnë ata. I ka të gjithë përbërësit që të jenë në gjendje ta fitojnë atë.

Pyetje. A ju tha Buffon ndonjë gjë rreth fitores së Champions League?

Përgjigjje. Ai nuk më ka thënë asgjë për këtë. Ne biseduam sepse ai është dikush që unë e admiroj pasi jemi përballur shumë herë dhe ai tha se ishte shumë i lumtur që tani jemi bashkë. Unë i kam thënë të njëjtën gjë sepse për mendimin tim ai është një nga portierët më të mirë në botë, nëse jo edhe më i miri. Ai, Casillas, janë portierët që qëndrojnë në historinë e futbollit. Jam shumë e lumtur që jam me të sepse ai është një njeri me pesë yje.

Pyetje. A ju ka munguar Madridi këtë vit?

Përgjigjje. Këtu jetova nëntë vjet, një pjesë e historisë sime ishte në Madrid dhe nuk flas vetëm për futboll, sepse të gjithë e dinë këtë, por për marrëdhëniet në përgjithësi. Fëmijët e mi, Cristianito, takova vajzën time këtu. Ka shumë histori që nuk mund të fshihen, e kaluara nuk del. Prandaj kam ende një shtëpi këtu, vij herë pas here këtu, po bëj hotelin, klinikën e flokëve, palestrat, edhe miqtë. Është një qytet që unë e dua dhe do vij gjithmonë. Nuk e përjashtoj të jetoj këtu një ditë fare.

Pyetje. Me kë kaloni më shumë kohë në Juve?

R. Grupi Juve është në krye, ishte një surprizë për mua, unë mendoi se ishte ndryshe, se të gjithë shkuan te topi i tij dhe nuk është ashtu. E vërteta është se është një grup shumë i mirë, shumë i afërt dhe unë shoqërohem me të gjithë. Logjikisht është më e lehtë me portugez ose spanjoll, me të cilët flas më shumë, por shoqërohem me të gjithë.

Q. Dhe kush ju mungon në Madrid, mbase Marcelo?

R. Marcelo është shumë i lumtur këtu në Madrid, të gjithë e bëjnë jetën e tyre dhe unë u shoqërova shumë mirë me të. Unë flas shumë me të, me Casemiron, me Pepen kur isha, Coentrao, u shoqërova shumë mirë, në përgjithësi me të gjithë. Marcelo është një djalë shumë i gjallë dhe më mungon.

Pyetje: Kush mendoni se do të përshtatej më mirë te Juve nga Madridi?

Përgjigjje. Lojtarët e mirë gjithmonë përshtaten në skuadrat e mëdha dhe natyrisht Madridi ka një ekip të shkëlqyeshëm, ata kanë investuar shumë para, lojtarë të rinj dhe ata jam i sigurt që do të bëjnë një sezon shumë të mirë. Nuk do t’ju tregoj emra edhe pse padyshim që disa do të futeshin, por unë jam shumë i lumtur me ekipin e Juve, ne e forcojmë veten shumë mirë dhe ka një staf të shkëlqyeshëm, me njerëz shumë të mirë gjithashtu në pankinë. Nëse e pyetni Hazard në Madrid ai do të thotë të njëjtën gjë për ekipin e tij. Unë do t’i jap vlerësim grupit tim sepse gjithashtu besoj se është një ekip shumë konkurrues dhe një ekip i shkëlqyeshëm.

Pyetje. Si e shihni Barçën?

Përgjigje. Si çdo vit. E shoh përsëri shumë të fortë. Eshtë përforcuar shumë mirë me De Jong, Griezmann, si vitin e kaluar me Coutinho, Dembelé … është gjithmonë një nga skuadrat më të mira në botë. Njësoj si Madridi, me Hazard, Jovic, Mendy … Juve gjithashtu … Jam në dijeni për Madridit sepse kam lënë një trashëgimi këtu, kam lënë miq, është klubi me të cilin kam fituar më shumë gjëra dhe jam i sigurt se njëqind për qind që do të bëjë një sezon të shkëlqyeshëm

Pyetje: Ka shumë biseda për Neymar, e shihni atë në Barcelona?

Përgjigjje. Nuk e di, ai është një lojtar i shkëlqyeshëm dhe shoqërohem shumë mirë me të. Ne kemi regjistruar disa reklama së fundmi. Por flitet shumë për të, për Madridin, Barçën, Juve … theshtë puna e shtypit sepse është e nevojshme të shitet por unë mendoj që ai do të qëndrojë në Paris dhe nëse jo, të shikojë se ku është i lumtur dhe ku ai mund të shprehë futbollin e tij, ai ka lëndime, ai ka shumë telashe dhe duhet të shqetësohet. Unë shqetësohem sepse më pëlqen ta shoh djalin duke luajtur. Pavarësisht se ku luan, kujdesu për veten dhe nuk keni lëndime, kjo është ajo që dua për të.

Pyetje. Më thuaj tre favoritët e tu për Ligën e Kampionëve.

Përgjigjje. Gjithmonë i njëjtë, pavarësisht asaj që nënshkruajnë në merkato. Madridi, Barça, Atlético, Juve, Bayern, Liverpool … Mund të largohem nga disa, por me të vërtetë i shoh si zakonisht. Barça dhe Madridi, të cilët shpenzuan më shumë para se të gjithë të tjerët, gjithashtu City, janë ndoshta favoritët, por në futboll nuk fitojnë gjithmonë favoritët.

Pyetje. A keni luajtur një rol të rëndësishëm në nënshkrimin e De Ligt?

Momenti kur Ronaldo pyeti De Ligt për tu bashkuar me Juventusin.

Përgjigjje. Unë nuk besoj. Më pëlqen që ju më bëni atë pyetje sepse pas përfundimit të Ligës së Kombeve bëra një koment ndaj tij, si futbollist, sepse të gjithë e bëjnë këtë. Është normale sepse ai është 19 vjeç dhe gjithçka mbetet në fushë. Ai e tha atë si një shaka, por kurrë nuk do të ndikojë në një trajner apo një udhëheqës në nënshkrime. Por e vërteta është se unë jam i kënaqur që ai është me ne.

Pyetje. A e shihni veten duke jetuar një ditë në Madrid?

Përgjigjje. Sigurisht. Siç thashë më parë është një qytet që të gjithë e duam dhe nuk e përjashtoj. Tani jam i përqendruar në Itali dhe Juve dhe të gjithë jemi shumë të lumtur, por ju kurrë nuk e dini. Në këtë qytet kemi jetuar momente shumë të bukura dhe sigurisht që mund të vij këtu për të jetuar. Do ta shohim. Tani le të mendojmë të shijojmë atë që prek, në të tashmen.
Intervistë nga MARCA, përktheu: TeleshkronjaPost.

Loading...