Arsenal 2-1 Burnley: Shkëlqen Ceballos me dy asistime

Arsenali ka shënuar fitoren e dytë radhazi në Premier League, kësaj radhe ndaj Burnley.

Në xhiron e parë fitoj me rezultat 1-0 ndaj Newcastle, ndërsa këtë xhiro mposhti Burnleyn me rezultat 2-1.

Ndeshja e zhvilluar në Emirates Stadium u dominua plotësisht nga Arsenali, transmeton Teleshkronja Post.

Pjesa e parë përfundoj me rezultat 1-1, fillimisht goli i Lacazzete në minutën e 13 të ndeshjes.

Më pas Ashley Barns barazoj rezultatin 2 minuta para përfundimit të pjesës së parë. Arsenal shënoj edhe një gol në pjesën e parë, por u anulua pas rishikimit nga VAR.

Pjesa e dytë i takoj plotësisht Arsenalit me dominim dhe raste shënimi, pavarësisht se shënoj edhe një gol dhe siguroj 3 pikët.

Golin e fitorës e shënoj Aubameyang, pas asistimit nga Dani Ceballos, i cili shkëlqeu në këtë takim me dy asistime.

Gola dhe rastet e ndeshje Arsenal 2-1 Burnley :

Athletic Bilbao mposhtë Barcelonën me super golin e Aduriz (VIDEO)

Barcelona e ka nisur keq sezonin e ri në La Liga, pasi është mposhtur nga Athletic Bilbao.

Ndeshja e zhvilluar në stadiumin San Mames u vendos nga goli i sulmuesit veteran, Aritz Aduriz në fund të takimit.

Pjesa e parë përfundoj me rezultat 0-0, pjesë e cila u dominua nga Barcelona, por pa konkretizim të rasteve.

Luis Suarez u lëndua dhe u detyrua të largohej nga fusha, raporton Teleshkronja Post.

Pjesa e dytë ishte po aq e zjarrtë sa tifozët e pranishëm në stadium.

Por golin ne vetëm të takimit dhe njëkohësisht të fitores për klubin Bask, e shënoj Aritz Aduriz në minutën e 90′ të takimit.

Golat dhe rastet e ndeshjes Athletic Bilbao 1-0 Barcelona :

Bayern Munich vs Hertha Berlin Live

Sonte nga ora 20:30 do të startojë zyrtarisht sezoni i ri 2019/20 në Bundesligën gjermane, raporton Teleshkronja Post

Është kampioni, Bayern Munich, që do të bëjë hapjen e sezonit në “Allianz Arena” kundër Hertha Berlin.

Niko Kovac ka hedhur në fushë më të mirët, ndërsa blerja nga Interi, Ivan Perisic, këtë ndeshje mungon për shkak të pesë kartonëve në Itali me Interin, që i janë bartur në Bundesliga dhe s’ka të drejtë loje.

Bayern Munich vs Hertha Berlin Livestream

Raporti i plotë i finales së çmendur: Liverpool 2-2 Chelsea (VIDEO)

Finalja e mbrëmshme e 14 gushtit në mes të Liverpoolit dhe Chelsea ishte një spektakël i vërtetë. Katër gola të shënuar, një ndeshje e hapur dhe shumë raste të krijuara për gol. Por në fund ishin penalltitë që përcaktuan fatin e kësaj finale, Super Kupën Evropiane ia dhanë Liverpoolit.

Liverpool-Chelsea ndoshta mund të konsiderohet e vetmja superkupë e cila zgjati 120 minuta por dukej se ishte më e shkurt se 45 minuta, transmeton Teleshkronja Post.

Lojë e shpejtë me aksione plot, goditje shtyllash, spektakël dhe katër gola e përcollën atë për 120 minuta dhe në fund ekzekutim të penalltive që sollën emocione pafund.

Chelsea hyri në këtë ndeshje si jo favorit, sidomos pas humbjes 4-0 nga Manchester United në fundjavën që shkoj, por në Stamboll gjërat ishin tërësisht të papritura.

Ishin ata të parët të cilët shpesh dilnin para mbrojtjes se Liverpool duke vënë në vështirësi portierin e sapo transferuar tek The Reds, Adrian.

Shenja e parë e Chelsea ishte një goditje e shtyllës nga Pedro e që më vonë Giroud, pasi që kishte humbur tri mundësi shënimi finalizon në mënyrën më të mirë, duke shënuar në minutën 36-të pas një pasimi të Christian Pulisic.

Të Kuqtë nuk ishin të mirë në pjesën e parë, por në pjesën e dytë largimi i Oxlaide Chamberlain dhe inkuadrimi i Bobby Firminos e ndezi lojën e Liverpoolit.

Kurse goli i barazimit erdhi pikërisht në fillim të pjesës së dytë pas një asistimi të Firminos për Mane, kur ky i fundit shënon nga afërsia.

Djelmoshate e Jurgen Klopp goditën shtyllën edhe njëherë afër minutës së 70-të të takimit.

Në fund 90 minutat e rregullta të ndeshjes përfundojnë me rezultat të barabartë 1-1, për të shkuar ndeshja në vazhdime me dy herë nga 15 minuta.

Pjesa e parë e vazhdimeve filloi shumë mirë për Liverpoolin,

Firmino depërtoi mirë në krahun e majtë për të pasuar të Mane, ku ky i fundit shënon gol në minutën e 94′ të të ndeshjes.

Pavarësisht golit nga Mane, Chelsea nuk u dorëzua dhe pas një gabimi nga portieri Adrian, duke shkaktuar ndërhyrje në sulmuesin e ri Abraham, shkaktoj penallti.

Penaltinë në gol e konvertoj mesfushori i Chelsea, Jorginho:

Të dy ekipet patën shanse për të shënuar golin e fitores edhe në pjesën e dytë të shtesave, por ishin portierët ata që ia mohuan golin disa goditjeve të mira të lojtarëve te të dy ekipeve.

Në ekzekutimin e penalltive Liverpool u tregua më i mirë edhe pse Chelsea i besoj shumë disa lojtarëve të ri dhe ishte pikërisht Abraham, 19 vjeçari i Chelsea që e humbi penalltinë e fundit të ekipit londinez.

Në këtë ndeshje shqiptari Xherdan Shaqiri ishte në bankë rezervë, por nuk luajti asnjë minutë.

Me këtë trofe Liverpool bëhet klubi anglez me më shumë trofe, duke parakaluar Manchester United./Teleshkronja Post/

PSG ndalon shitjen e bluzave Neymar në dyqanin e tyre të klubit

Largimi i Neymar nga Paris Saint-Germain duket më i afërt se kurrë dhe si i tillë, kampionët e të Ligue 1 duket se kanë ndaluar shitjen e fanellës së brazilianit në dyqanin e tyre të klubit.

Në vend të kësaj, është ylli tjetër i PSG-së, Kylian Mbappe, i cili shfaqet dukshëm më shumë në dyqanin zyrtarë të klubit.

Joao Henrique Marques, një gazetar për UOL Esporte, regjistroi një video të dyqanit të klubit PSG në kryeqytetin francez dhe nuk ka pothuajse asnjë gjurmë të Neymar.

Në fakt, e vetmja pjesë e dyqanit ku Neymar është e dukshme është në një panel ku shiten çizmet, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërkohë, para dy ditësh mbështetësit e PSG-së brohorisnin brohoritje kundër Neymar gjatë ndeshjes hapëse së tyre në Ligue 1 kundër Nimes të dielën në mbrëmje, me tifozët i mërzitur me mënyrën në të cilën sulmuesi ka vendosur të largohet nga klubi pas dy sezoneve nën ndikimin e tij nga këndvështrimi personal.

Mesut Ozil rrit sigurinë e tij me patrulla qenesh 24-orëshe jashtë shtëpisë së tij në Londër, ndërsa ai dhe Sead Kolasinac po fshihen pasi u kapën në luftën e bandave

Futbollisti Mesut Ozil ka rritur sigurinë e tij në shtëpi pasi ai dhe shoku i ekipit tek Arsenal, Sead Kolasinac u kapën në një luftë të egër bandash.

Rrëmbyesit me motor u përpoqën të vidhnin orët e tyre në një përpjekje për t’i sulmuar muajin e kaluar në Londër, duke bërë që një bandë rivale e Evropës Lindore të paralajmëronte se dyshja ishin ‘jashtë kufijve’.

Për të treguar se ata nuk trembeshin nga terreni i tyre, banda lokale u përgjigj duke ngritur kërcënimet e tyre dhe duke u zotuar se tashmë synojnë t’i marrin “gjithçka që ata kanë”.

Patrullim me qen nga sigurimi i Mesut Ozil.

Dy burra u arrestuan para shtëpisë së Ozil në veri të Londrës javën e kaluar – dhe rojet e sigurimit dhe qenit tani janë parë jashtë shtëpive të yjeve gjatë 24-orëve.

Ozil dhe Kolasinac nuk u paraqiten, pasi skuadra e tyre mundi Newcastle United 1-0 në hapjen e sezonit të Premier League që dyshja u detyrua të humbasë.

Gruaja e Kolasinac ka ikur në Gjermani për shkak të frikës të tmerrshme, raportoi The Sun.

Dyshja Kolasinac dhe Ozil e e ka konsideruar paralajmërimin e bandës si një përpjekje për t’i frikësuar ata, duke vendosur të përgjigjen duke u bërë edhe më të dhunshëm.

Fotografi nga sigurimi i shtëpisë së Ozil.

“Për të treguar se ata ishin seriozë, banditë lëshuan më shumë kërcënime për lojtarët e Arsenalit dhe nuk pranuan të dorëzohen,” tha një burim i The Sun.

“Mendohej se fillimisht hajdutët donin orët e tyre, por tani u është thënë se ata duan gjithçka që dyshja ka.”

Ekziston gjithashtu frika se lojtarët mund të jenë në shënjestër në internet. Fotografitë treguan shtëpinë e mbyllur të Ozil nën kujdes gjatë fundjavës.

Në sulmin e goditjes së makinave në 25 korrik, dyshja u zunë në pritë nga hajdutët ndërsa Ozil la shtëpinë e tij prej 3 milion £ në një Mercedes G të Class të zi.

Lojtarët u ndoqën nëpër rrugët me rezidencë të veriut të Londrës në një ndjekje me shpejtësi të lartë ndërsa sulmuesit sulmuan makinën me gurë ku kanë prishur dritaren e pasme.

Pamjet e kamerave të sigurisë që tregonin Kolasinac, me nofkën Tanku, duke u përballur me banditët pasi iu afruan makinës së Ozil.

Sigurimi i Mesut Ozil

As mesfushori Ozil, 30 vjeqar, dhe as mbrojtësi Kolasinac, 26 vjeç, nuk u dëmtuan, transmeton Teleshkronja Post.

Megjithë përvojën e tyre të tmerrshme, Kolasinac postoi një fotografi duke buzëqeshur në Twitter, e cila ishte me titull, ‘Mendoj se ne jemi mirë’.

Kolasinac, një ndërkombëtari boshnjak, lindi në Gjermani nga prindërit refugjatë që u larguan nga vështirësitë e luftës në atdheun e tyre ballkanik.

Një incident i mëtejshëm ndodhi të enjten kur dy burra u arrestuan pasi thuhet se u përfshinë në një grindje jashtë shtëpisë së Ozil.

Ferhat Ercan, 27 vjeç dhe Salaman Ekinci, 27 vjeç, u akuzuan sipas Ligjit të Rendit Publik të nesërmen.Ata do të paraqiten në Gjykatën e Përfektures Highbury Corner më 6 Shtator.

Arsenali tha se ata nuk do të luanin kundër Newcastle pasditen e djeshme pas ‘incidenteve të sigurisë’./TeleshkronjaPost/

Tayna dhe Dafina shumë ‘provokative’ në këngen e re ‘Bye Bye’

Dy nga artistet më të famshme shqiptare, Tayna dhe Dafina Zeqiri kanë publikuar projektin e ri muzikor.

“Bye bye” mban titullin bashkëpunimi i tyre, të cilin e kanë kompletuar edhe nga ana vizuale, ku vjen i realizuar në dy pjesë.

Në këtë klip artistet shfaqen tejet në formë, teksa vijnë në skena mjaft provokuese.

Tekstin e ka shkruar vet Tayna, kurse për melodinë janë përkujdesur të dy artistet, transmeton Teleshkronja Post.

Muzikën në pjesë të parë e ka bërë Cricket ndërkohë që për të dytën është përkujdesur Jacob Lethal.Projekti i tërë është prodhim i Friends Entertainment dhe besohet që do i pëlqejë publikut.

Çmenden mediat serbe, quhet skandal festimin e golit me “shqiponjë” nga Rashford

Festimi i Marcus Rashfordit në rastin e golit të parë në fitoren 4-0 të Manchester United ndaj Chelseat, ka çmendur mediat serbe të cilat e kanë quajtur si provokim festimin e sulmuesit anglez me simbolin e shqiponjës me dy koka.

Një festim të tillë e kanë përdorur më parë edhe Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka, duke ngjallur shumë urrejtje te serbët të cilët nuk e pranojnë simbolin e “Shqipërisë së Madhe”.

Menjëherë pas festimit të Rashfordit me shqiponjë ka reaguar e përditshmja serbe “Kurir” e cila shkruan:

“Ky gjest i cili pati shumë reklamë vitin e kaluar pasi u aplikua nga Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, mesa duket është bërë shumë i njohur për futbollistët e botës. Tani ngrihet pyetja nëse Rashfordi është i vetëdijshëm për kuptimin e shenjës që bëri dhe si reagoi shoku i tij i skuadrës në stol Nemanja Matiq që është me kombësi serbe”.

Në Serbi akoma nuk arrijnë ta përtypin faktin që festimi me shqiponjën me dy koka është në modë dhe të gjitha këto lloj festimesh i quajnë provokime edhe pse qëllimi i Rashfordit nuk ka qenë të acarojë serbët duke festuar me simbolin e shqiptarëve.

Ky është momenti kur Rashford feston golin me shqiponjë: