Wan-Bissaka tregon në fushë pse e quajnë ‘Merimangë’ në debutimin me Man United

Aaron Wan-Bissaka u bë i pesti më i shtrenjtë në historinë e Manchester United pas përfundimit të transferimit të tij prej 50 milionë dollarësh nga Crystal Palace.

Vetëm Paul Pogba, Romelu Lukaku, Angel Di Maria dhe Fred kanë kushtuar më shumë për transferimin në ‘Teatrin e Ëndrrave’.

Kjo ishte një sasi shumë e madhe e të hollave për mbrojtësin e djathtë 21-vjeçar.Wan-Bissaka ka pasur vetëm një sezon të plotë në Premier League; megjithatë, ndeshjet e tij me C.Pallace e çuan në lëvdata universale nga tifozët dhe ekspertët e futbollit.

“Aaron është një nga mbrojtësit më të mirë në Premier League,” tha bosi i United Ole Gunnar Solskjaer pas mbërritjes së mbrojtësit.

“Ai ka etikën, talentin dhe mentalitetin e duhur për të luajtur për Manchester Unitedin dhe ai përshtatet saktësisht me llojin e lojtarit që ne jemi duke kërkuar për të sjellë në skuadër për të na ndihmuar të përmirësojmë ekipin më tutje.”

“Wam-Bissaka është një lojtar i ri, i uritur dhe i etur për të mësuar dhe kjo është e rëndësishme në moshën e tij. Unë jam i kënaqur që ai ka nënshkruar me ne dhe ne presim me padurim ta vazhdojmë zhvillimin e tij të jashtëzakonshëm deri më tani”.

Solskjaer dhe mbështetësit e Bashkuara morën për të parë Wan-Bissaka në veprim për herë të parë në ndeshjen e hapjes së klubit para sezonit kundër Perth Glory të shtunën pasdite.

Një video e momenteve të veçanta nga loja e tij tregon saktësisht pse ai është mbiquajtur ‘The Spider’.

Këto këmbë të gjata e bëjnë shumë të vështirë për lojtarët kundërshtarë që të kalojnë. Disa lojtarë të Perth Glory u përpoqën të kalojnë të riun, por nuk ishin të suksesshëm.

Wan-Bissaka fitoi të gjitha katër duelet e tij dhe gjithashtu dukej e rrezikshme në anën tjetër të fushës kur sulmoi gjithashtu drejtë portës së Perth Glory.

“Spider” ka të bëjë me gamën dhe gjatësinë e këmbëve të mia, kur unë shkoj ta kërkoj topin, “shpjegoi Wan-Bissaka më herët këtë verë,” Për këtë arsye më thirrin merimanga. “

Video e ‘The Spider’:

Berberi dhe mamaja frikësojnë djaloshin kinse ia preu veshin

Në një video që ishte bërë virale në internet, shihet se si një nënë kishte bërë marrëveshje me berberin që ta frikësojnë një djalosh.

Djaloshi shkon për t’i prerë flokët tek berberi, dhe nuk e di se do bie në grackën e tij dhe të nënës së tij.

Për më tepër shikoni videon se si reagon djaloshi i ri në moshë :

Storja e Arnesa Morinës, vajza e Heroit nga fshati Gjergjaj, Mehdi Morinës (VIDEO)

E lindur në Drenicen heroike në fshatin Gjergjicë, Arnesa ka qenë vetëm tre vjeçare, kur familja e saj ka emigruar në Kanada, përtej oqeanit Atlantik.

Gjatë vitit 1999, kulmimi i luftës në Kosovë, forcat serbe e lanë pa babain, Mehdi S. Morina në shtator të vitit 1998.

“Ai do të jetë gjithmonë humbja ime më e madhe në jetë”, thotë Arnisa.

Për 20 vjetorin e Çlirimit të Kosovës – Arnisa Morina ka folur për portalin Insajderi për luftën në Kosovë, humbjen e babait dhe sfidat e familjes përgjatë luftës në Kosovë vitin 1998 – 1999 dhe në fund mundësitë që i ofrojë shteti kanadez.

Si 23 vjeçarje ka treguar se ajo është në prag të doktoraturës në universitetin e “Osgoode Hall Law School”, në Kanadë.

Përgjatë kësaj interviste, Arnisa na foli edhe për vështirësitë në të cilat hasi si refugjate, mes tjerash thekson fakti se si është të jetosh në një shtet si Kanada.

Nga këndi i saj si një mërgimtare, ajo na foli edhe për atë se a do të donte të kthehej në Kosovë si dhe nëse beson se do të kishte njëjtin sukses në sikur të ishte në Kosovë.

Rikthehet Leonora Jakupi, ‘A m’ke harru’ titullohet kënga e re

Artistja dhe këngëtarja e famshme Leonora Jakupi është rikthyer prapë në skenën muzikore pas një pauze pa asnjë projekt të ri.

Kënga e re e publikuar nga Leonora titullohet ‘A m’ke harru’, e cila u postua mbrëmë në kanalin e këngëtares në YouTube.

Orkestrimi i këngës është bërë nga Irkenc Hyka, teksti i shkruar nga Endrit Mumajesi (MUMA), transmeton Teleshkronja Post.

Ndërsa për dukjen në klip janë përkujdesur Arbër Bytyqi, Albina Dyla, Kaci dhe Beauty Center Butterfly, ndërsa kënga është xhiruar nga Max Production.

Kënga është mjaft melankolike dhe ka disa ritme për stinën verore, për më tepër degjojeni këngën më poshtë, Leonora Jakupi – A m’ke harru (Official Video HD) :

Leonora edhe pse po sjellë më rrallë prodhime muzikore, mbetet një nga këngëtaret më të pëlqyera në trojet shqiptare dhe në diasporë.

Kubo, Rodrygo dhe Jovic tregojnë aftësitë e tyre në stërvitje me Real Madridin (Video)

Klubi nga kryeqyteti spanjoll, Real Madridi ka vazhduar stërvitjet në Montreal në Kanada për parasezonin 2019-20.

Që nga dita e parë në parasezon janë grumbulluar edhe ardhjet e reja, 18-vjeçarët, Rodrygo Goes dhe Takefusa Kubo, të dy nënshkrime të kësaj vere.

Në stërvitjen e së premtes, Takefusa Kubo dhe Rodrygo Goes kanë treguar klasin e tyre, ashtu si edhe Luka Jovic.

Reali tashmë që nga arritja në Kanada ka përfunduar 3 seanca stërvitore, ndërsa më poshtë mund t’i shikoni videot e publikuar nga Reali në rrjetin social “Twitter”.

Gjithashtu duhet përmendur fakti se Real Madridi po zhvillon stërvitjet nën urdhërat e zëvendëstrajnerit, David Benttoni, pasi Zidane ka udhëtuar në Spanjë për arsye personale siç ka njoftuar Real Madridi.

Francezi pritet të kthehet pak para 20 korrikut para ndeshjes miqësore me Bayern Munich./TeleshkronjaSport/

Lidhja Benzema-Kubo vërehet qysh në stërvitjen e parë me një super gol (VIDEO)

Klubi i Real Madridit ka filluar stërvitjet për parasezonin 2019/20 para dy ditësh me disa transferime të reja të ardhur këtë verë.

Ndër ata që erdhen këtë verë tek ‘Los Blancos’ ishte edhe mesfushori ofenziv nga Japonia, Takefusa Kubo.

Dita e parë e stërvitjes ishte më shumë ushtrime fizike, ndërsa në ditën e dytë patën ushtrime me top.

Në stërvtije u dallua mjaftë shumë talenti japonez, Kubo, i cili bashkë me Karim Benzeman patën një lidhje të shkëlqyer në Montreal me këtë lojë me cilësi të lartë që tregoi një lidhje të mirë mes tyre.

Një video nga e përditshmja spanjolle, Diaro AS, shihet kombinimi i bukur mes dy futbollistëve, përcjellë teleshkronja.

Shiko videon më poshtë të golit të bukur pas kombinimit mes Ferland Mendy, Toni Kroos, Kubos dhe golit Benzemas:

Real Madridi do ketë disa ndeshje përgatitore para fillimit të sezonit në Kanada dhe SHBA.

Wayne Rooney shënon gol në 92’tën minutë për DC United, birrat fluturojnë (VIDEO)

Wayne Rooney e ka bërë atë përsëri. 33-vjeçari shënoi gol nga penaltia për DC, një penallti të minutës së fundit të shtunën në mbrëmje.

Herë pas here, ish sulmuesi i Manchester United ka siguruar spektakël për tifozët në Major League Soccer.

Dhe kjo goditje vend kundër Toronto FC në fundjavë ishte një tjetër nga ato momente vendimtare.

Disa sekonda pas konvertimit, mijëra tifozë në stadiumin Audi Field kremtuan barazimin duke hedhur birrën në ajër.

33-vjeçari ka shënuar katër gola në gjashtë ndeshjet e fundit, por ky gol mund të jetë një nga më të rëndësishmit e tij, ndërsa DC vazhdon të sfidojë për kurorën e MLS.

Rooney ka shënuar 10 herë këtë sezon dhe vazhdon të jetë një lojtarë tepër i rëndësishëm në ekipin e Ben Olsen.

Momente të frikshme kur motoçiklisti i shpëton ndjekjes së tigrit

Video nga një çiklist e publikuar në tabloidin anglez Daily Mail shihet se si ka arritur t’i shpëtojë më të keqes pasi që arriti që të ik nga një tigër i po e ndiqte atë.

Në video shihet qartë momenti dramatik kur tigri tenton që ta kap biçikletën nga rrota e prapme, por që për fatin e njeriut, ai nuk arriti, raporton Daily Mail, përcjellë teleshkronja.

Pamjet u kapën në Parkun Kombëtar Nagarhole, në pjesën jugore të Indisë. Në këtë park jetojnë rreth 72 tigra.

Para disa muajsh, një tigër i parkut ka mbytur tre njerëz, duke përfshirë një 28 vjeçar dhe një 60 vjeçar.

Pamjet e frikshme tregojnë se si grabitqari nxiton që ta kap biçikletën, por menjëherë pasi që dështon, fshihet në pyll.

Këto janë pamjet e siguruara nga Daily Mail:

Videoja është në trend në mediat sociale pasi u ngarkua dje pasdite.