Djaloshi që shpenzoi 18 orë në ditë në videolojëra, tani fiton më shumë se shumica e të rriturve

Griffin Spikoski shpenzon deri në 18 orë në ditë ngjitur në ekranin e tij të kompjuterit duke luajtur lojën magjepsëse, Fortnite.

Kanali i tij në YouTube – ku rregullisht ngarkon videot e vetes duke luajtur lojë online – ka rreth 1.2 milion abonentë dhe më shumë se 71 milionë shikime; shifra që e kanë grumbulluar atë reklamues, sponsorizime dhe një rrjedhë të qëndrueshme të të ardhurave.

Vitin e kaluar, këto të ardhura arritën në gati 200,000 dollarë.

Shuma e parave – më shumë se e mjaftueshme për të ngritur një familje të qetë në shumicën e qyteteve amerikane – është edhe më mbresëlënëse kur Spikoski është 14 vjeç.

“Është diçka si punë e përditshme,” Griffin tha për ABC, duke vënë në dukje se ai luan rreth tetë orë në ditë në shtëpinë e tij në Long Island.

Në një dokumentar të shkurtër të botuar në YouTube këtë javë, nëna e Spikoskit, Kathleen Connolly, sugjeroi që pasioni dhe suksesi i djalit të saj e bënë të papritur.

“Nuk e kuptova kurrë se Griffin ishte i mirë në lojëra”, tha ajo. “Ai më tha se ishte i mirë me ta dhe pastaj bota vetëm e konfirmoi atë”.

Pas krijimit të Skeptic Gaming Inc, prindërit e të riut kanë punësuar një këshilltar financiar dhe një kontabilist për ta ndihmuar atë të menaxhojë paratë e tij, raporton WABC-TV, transmeton Teleshkronja Post.

Pavarësisht ndikimit të tyre gjithnjë e më të dukshëm, kulturor, videolojërat ende nuk kanë pranuar respektin dhe admirimin e përhapur për sportistët kryesorë. Ashtu si ekspertët e programeve kompjuterike dhe ekspertët e kompjuterëve, ato ndonjëherë konfllenohen me hakerat ose stereotipizohen si mungesa e diellit të cilët rriten brenda bodrumeve suburbane si një formë e kërpudhave njerëzore të shekullit të 21-të.

Por realiteti është se sportet elektronike (të njohura si “Esports”) janë bërë biznesi i madh, aq shumë saqë turneu më i madh i eksporteve tani po ofrojnë pagesa prej afro 25 milionë dollarësh, sipas Gamespot, duke ofruar rroga që konkurrojnë ose tejkalojnë shumë atletë profesionistë.

Vitin e kaluar, videoloja dhe kompania softuerike Epic Games njoftoi se kompania do të ofrojë 100 milionë dollarë për të financuar pijet e shpërblimeve për garat Fortnite për sezonin e ardhshëm. Publiku, i cili përfshin globin dhe grupet për lojtarë të njohur në YouTube dhe platformat streaming si Twitch, është në dhjetëra miliona. Më shumë se 67 milionë njerëz nga e gjithë bota luajnë çdo muaj Ligën e Legjendave, sipas Riot Games.

“Këto video lojëra tërheqin audiencat pasi ato nuk janë më thjesht të dizajnuara për t’u luajtur, por gjithnjë e më shumë të jenë vizualisht të këndshme.”

Ashtu si profilet e atletëve të ESPN që ajër në ditën e lojës, kompanitë e lojërave të videove po prodhojnë edhe videot e tyre të shkurtra duke theksuar personalitetin dhe përzgjedhjen e lojtarëve më të njohur të tyre./TeleshkronjaPost/

Gold AG thotë: ‘Mire se t’gjeta moj Kosove’

Preshevari Arian Agushi ose i nohur ndryshe me emrin artistik si Gold AG ka publikuar këngën e tij të radhës.

Kënga e re nga rep-artisti 33 vjeqarë i kushtohet dëshmorit të Kosovës Izet Morina nga Malisheva.

Ariani tashmë numëron disa këngë që ia ka kushtuar atyre që dhanë më të shtrenjtën jetë për lirinë dhe vendin tonë, shruan Teleshkronja Post.

E veqanta e këtij videoklipi është se aktor i madhë, Çun Lajçi luan disa pjesë në këngë duke ia shtuar vlerat artistike dhe kombëtare kësaj kënge.

View this post on Instagram

Sonte 💥 MIRË SE T’GJETA MOJ KOSOVË 🇦🇱

A post shared by Gold AG (@arianagushi) on

Tekstin dhe muzikën e këngës e ka kryer vet reperi, videoklipi i realizuar nga Imagine Films, ndërsa orkestrimi i është besuar Alban Fortunës./Teleshkronja Post/

Ter Stegen lexoi letrën e Solskjaer, shënimin taktik për Marcus Rashford / Video

Manchester United u mposht nga Lionel Messi dhe shokët e tij të Barcelonës në Camp Nou të martën mbrëma në Ligën e Kampionëve.

Njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer ishin shumë të vetëdijshëm se shanset ishin grumbulluar kundër tyre pasi humbën ndeshjen e parë 1-0 në Old Trafford një javë më parë – por ata gjithashtu e dinin se një mrekulli e stilit të Paris Saint Germain nuk ishte jashtë mendjes.

Ata filluan mirë dhe duhet të kenë shënuar brenda minutës së hapjes përmes Marcus Rashford. Megjithatë, u godit shtylla për Djajtë e Kuq pas magjisë mbresëlënëse 10-minutëshe në fillim të ndeshjes.

Messi shënoi dy gola në katër minuta për të zhdukur në mënyrë efektive shpresen për një rikthim të mundshëm, raporton Teleshkronja Post.

Tani është shfaqur video intriguese e cila tregon se Solskjaer u përpoq të ndryshonte gjërat në gjysmën e dytë duke ndryshuar formimin e tij.

Shefi i Man United i dorëzoi Rashford një shënim taktik të shkruar me dorë, me sa duket për të kaluar informacionin tek shokët e tij.

Megjithatë, sulmuesi 21-vjeçar e hodhi atë jashtë zonës së dënimit të Barcelonës, e cila, doli se nuk ishte një vend veçanërisht i zgjuar për ta hedhur atë.

Portieri i Barcelonës Marc-Andre ter Stegen nuk mund t’i rezistonte tundimit të leximit të shënimit. Por, çfarë kishte shënimi për këtë?

E pra, letra tregon se Solskjaer dëshironte lojtarët e tij në një formacion 4-4-2, në vend që 4-3-1-2 e tij fillimisht filloi ndeshjen me të.

Për fat të keq për Solskjaer, kalimi i tij taktik nuk arriti të kishte ndonjë ndikim, pasi Barça e rezervoi vendin e tyre në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me një fitore të rehatshme.

Roma fton në stadium tifozin i cili tha “edhe unë do ta shënoja atë gol” / Video

Roma ka postuar një video të një rasti të humbur të Cengiz Under në kampionat. Një nga komentuesit, tifoz i ekipit, kishte thënë “edhe unë do ta shënoja atë gol”, siç mund të kemi thënë të gjithë për raste të pafalshme.

Ideja origjinale e klubit italian ishte të ftonte tifozin ta provonte në Olimpico a mund ta bënte golin.

Ai ka shkuar në stadium, është veshur me fanellën e ekipit të zemrës dhe ka marrë rolin e sulmuesit turk.

Organizatorët kanë rikrijuar aksionin dhe tifozit i kanë lënë momentin e finalizimit tre herë, por rezulton se edhe ai e humb rastin!

Një mësim i mirë për ata që thonë gjithmonë “edhe unë do ta kisha shënuar këtë gol” pasi asnjëherë nuk është aq e thjeshtë sa duket.

Del video, polici vjedh kuletën më afër 2 mijë euro gjatë bastisjeve të lojërave të fatit

Videoja zbulon veprimet e dyshimta të Policisë. Aty shihet se pas orës 22 ishin fikur dritat e lokalit. Gjatë kontrollit, polici Milosh Zhivkoviq, hapë dollapin dhe sheh kuletën. Ai i tregon kolegut të tij, Shkumbin Jashari, i cili kapë kuletën dhe e fut në xhep. Jashari, është arrestuar të enjten për këtë veprim.

Një thënie e miliarderit, Bill Gates, me gjasë e ka ndikuar që zyrtari policor, Shkumbin Jashari, të harrojë se kush është.

“Kur ti ke para në dorë, ti harron se kush je. Kur ti nuk ke para në dorë, të tjerët harrojnë se kush je. Kjo është jeta”, citon Jashari, Miliarderin Gates në një postim në llogarinë e tij në Facebook.

Identifikimi i një kulete me 1.800 euro nga zyrtari policor, me gjasë ia ka kujtuar thënien e miliarderit sa i përket parave.

Orët e vona të bastisjes në një lokal të lojërave të fatit në Graçanicë, kanë rezultuar të begatshme për të.

Gjatë kontrolleve të urdhëruara nga Qeveria, Jashari, ka vjedhur një kuletë me 1.800 euro. Hajnia e tij është filmuar krejtësisht nga kamerat e sigurisë së këtij lokali. /Insajderi

Macja agresive ndaj këmbësorëve, por nuk sulmon gratë dhe fëmijët (Video)

Banorët e një zone në Stamboll të Turqisë, që kujdesen për një mace të rrugës, po befasohen së fundmi me sjelljet e saj.

Kafsha është bërë agresive ndaj kalimtarëve dhe qenve, por nuk i sulmon gratë dhe fëmijët që i kalojnë pranë, transmeton Telegrafi.

“Ka sjellë në jetë të vegjlit, për këtë mund të bëhet agresive” ka thënë një banor për macen, që gjithmonë ka qenë e shoqërueshme.

Kohëve të fundit, sjelljet e saj janë shumë më ndryshe dhe jo njëjtë ndaj të gjithëve, andaj po kërkohet mendimi i ndonjë veterineri për këtë ndryshim.

A ban me fol? Stupcat pas ndeshjes Kosovë – Bullgari te shkrijnë së qeshuri

Mbrëmë u luajt loja Kosov – Bullgari per kualifikime Euro 2020 ku pas gjith ksaj perfunduan me barazim 1-1.

Stupcat jan tifoza te zjart pas Klubit te Futbolli dhe pjestar te tifozav Bordi i Bordav.

Pas lojes japi nje intervist qe te shkrin se qeshuri, dhe Osman Azemi thotë e kishin pas ni portjer t`fort be bugart..

Per me shum ndiqeni videon:

Vojvoda vazhdon me shakatë e tij: Ruju Arbër se 10 sekonda me të humb përqendrimi…

Atmosferë e mrekullueshme mbi mbizotëron te Kosova para ndeshjes të hënën me Bullgarinë.

Për herë të parë pas një kohe të gjatë, futbollistët e Kosovës kanë pasur fatin që dy ndeshje me radhë t’i zhvillojnë në shtëpi, në stadiumin “Fadil Vokrri”, shkruan Gazeta Express.

E para u zhvillua të enjten, ku Kosova barazoi 2-2 me Danimarkën, kurse radhën e ka sfida me Bullgarinë, me 25 mars (të hënën), e vlefshme për eliminatoret e “Euro 2020”.

Për shkak se të dy ndeshjet “Dardanët” i kanë pasur në Prishtinë, ata kanë qenë më të lirë se herëve tjera. Kohën e lirë, futbollistët tanë e kanë kaluar edhe duke luajtur lojëra kompjuterike.

Vojvoda, ditë më parë, pas barazimti me Danimarkën, duke shpjeguar se si erdhi goli i mysafirëve në minutën e 91’, i bëri të gjithë të qeshin, duke thënë “10 sekonda me të humb përqendrimi, e han përmas”.

Kjo tashmë është shndërruar në një shaka dhe në një video të publikuar nga Mërgim Vojvoda, ku shihet Arbër Zeneli duke luajtur lojëra kompjuterike, ai i thotë: “Ruju Arbër se 10 sekonda me të humb përqendrimi….!”, e më pas nisin të gjithë të qeshin në dhomën e hotelit ku janë të grumbulluar futbollistët tanë.