5 miliard dollarë, kaq i kushton gabimi i Facebook me Cambridge Analytica

Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka dënuar rrjetin social Facebook me gjobë prej pesë miliardë dollarësh.

The Wall Street Journal, FTC si rezultat i hetimit të filluar vitin e kaluar ka dënuar Facebookun me pesë miliardë dollarë për arsye se ka përdorur paautorizim dhe në mënyrë të paligjshme të dhënat personale.

Për ta vulosur këtë, duhet miratimi edhe nga Departamenti i Drejtësisë, ndërsa nuk dihet se sa do të zgjasë ky hetim, ndërsa nga ana tjetër Facebook nuk ka bërë ndonjë sqarim në lidhje me rastin.

Kjo gjobë padhyshim është dënimi më i madh i dhënë ndonjë kompanie teknologjike dhe ka tejkaluar dënimin e Google të vitit 2012 prej 22.5 milionë dollarëve.

Facebook vitin e kaluar arriti 56 miliardë dollarë të ardhura, ndërsa këtë vit pritet të jenë rreth 69 miliardë dollarë.

Senatorja demokrate Elizabeth Warren, e cila kandidon për presidente në zgjedhjet e 2020-së është shprehur për shpërbërjen e kompanive si në rastin e Facebook do të bëhej ndarja nga WhatsApp dhe Instagram.

Zbulimi nga Facebook-Cambridge Analytica ishte një skandal i madh politik në fillim të vitit 2018 kur u zbulua se Cambridge Analytica kishte korrur të dhënat personale të miliona profileve të njerëzve të Facebook pa pëlqimin e tyre.

Gjigandi teknologjik u përball me akuza të rënda, pasi u bë e ditur se kompania për konsulencë politike Cambridge Analytica, ka pasur qasje në të dhënat personale të miliona amerikanëve gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016.

Në prill të vitit të kaluar, shefi i kompanisë Mark Zuckerberg vullnetarisht dëshmoi në prani të kongresistëve amerikanë lidhur me zbulimet e Cambridge Analytica.

Bitcoin arrin përsëri $ 8 mijë dollarë. Çfarë qëndron prapa rritjes ?

Bitcoin sapo u rrit me 8 mijë dollarë të martën, duke shënuar shenjën më të lartë që nga korriku i vitit të kaluar.

Ajo u ngushtua pak nga mesi i pasdites, por ende është duke tregtuar në nivelin më të lartë në gati një vit.

Çfarë po ndodh aktualisht ?

Ekspertët e fushës thonë se shfaqja e fortë mund të sinjalizojë se bitcoin ka një të ardhme si një mundësi investimi e denjë. Por historia e paqëndrueshme dhe e diskutueshme e monedhës ka nxitur mjaft skepticizëm.

Bitcoin zakonisht është konsideruar si i rrezikshëm, tha Dan Held, bashkë-themelues i Interchange, një kompani që këshillon bizneset se si të menaxhojnë pasuritë e tyre të kripto. Por ai tha se ringjallja e monedhës mund të jetë ideja e parë që ajo mban peshë si një “rrezik jashtë” tregtisë – një investim që trajtohet si një bast më i sigurt kur tregjet janë të trazuara, si bono ose ari. Në fund të fundit, monedha u ngrit në vlerë të hënën kur Dow u zhyt 617 pikë, ndoshta duke sugjeruar që investitorët u kthyen në bitcoin si një pasuri e sigurt.

“Është momenti i bitcoin që të shkëlqejë kur njerëzit për një çast të heqin dorë nga qeveria apo sistemi bankar”, shtoi Held.

Por suksesi i bitcoin nuk përfundoi kur tregjet po zhyteshin. Monedha vazhdoi të rritet të hënën herët, ndërkohë që indekset kryesore u bënë mirë dhe mbeti e qëndrueshme për shumicën e ditës.

Bitcoin është rritur rreth 60% këtë vit.

Kjo mund të ketë qenë për shkak se biznesi i hënës së tregtimit të bitcoins nxiti interesin e investitorit shtesë, tha James Putra, kreu i strategjisë së produktit në firmën e brokerimit TradeStation Crypto.

“Kur tregu filloi të rritet, ajo tërhoqi më shumë njerëz,” tha Putra.

“Lojtarët më të mëdhenj filluan të marrin kafshime nga tregu, është një qasje e zakonshme dhe e njohur tash e sa kohë”.

Megjithatë, bitcoin ka qenë këtu më parë. Ai arriti shifren prej $ 20,000 në dhjetor 2017 para se të godiste vitin e ardhshëm. Disa ekspertë e quajtën rënien e një korrigjimi pas një periudhe “manie spekulative”.

Monedha u përball gjithashtu me akuzat e manipulimit të çmimeve: Dy akademikë në Universitetin e Teksasit në Austin studiuan mundësinë që bitcoin të ishte manipuluar dhe tha se ata gjetën dëshmi se kishte qenë gjatë kohës së saj masive të vitit 2017. Hija e manipulimit të çmimeve vazhdon të mbështetet tek bitcoin.

Bitcoin arrin 8.200 dollarë, pikën më të lartë që nga viti i kaluar.

“Manipulimi mund të jetë shumë mirë prapa lëvizjeve të fundit të tregut.Për të vepruar si çmimi i bitcoin dhe crypto valutave dhe monedhës janë të shtyrë thjesht nga oferta dhe kërkesa e tregtarëve të vegjël … injoron mekanikën specifike të këtij tregu”, tha John Griffin, nga Universiteti i Teksasit në Austin.

“Nuk do të ishte një shtrirje dhe nuk do të ishte e habitshme të gjesh se aktiviteti manipulues është prapa rradhës së fundit kur mekanika e tregut është e ngjashme me atë të mëparshme,” shtoi Griffin.

Griffin nuk është i vetmi me këtë dyshim.

“Unë nuk mendoj se dikush me të vërtetë e di se për çfarë po ndodh kjo,” tha Tim Massad, ish-kryetar i komisionit amerikan të tregtisë së ardhshme të mallrave, duke folur për ngritjen e fundit.

“Por ju shqetësoheni se manipulimi mund të jetë një faktor kontribues, duke pasur parasysh mungesën e rregullimit dhe transparencës në këtë treg krahasuar me tregjet e tjera”.

Massad tha se ai përgëzoi Komisionin e Letrave me Vlerë për të rritur mbikëqyrjen e kriptocurenit, por shtoi se “ende keni boshllëqe në rregullim”.

Një tjetër shpjegim më i thjeshtë për rritjen e çmimeve: Është Java e Blockchain, një festë jozyrtare për bitcoin. Ngjarja, e cila quhet edhe Konsensusi 2019, tërheq më shumë blerës për bitcoin dhe monedha të tjera kryesore, sipas Lennon Sweeting, drejtor dhe tregtar kryesor i Coinsquare, një platformë kanadeze tregtare e kriptocurrency.

Ka edhe faktin se bitcoin dhe blockchain – teknologjia themelore që vepron si një libër publik – janë bërë në mënyrë të vazhdueshme më shumë rrjedhë. JPMorgan Chase (JPM), banka më e madhe e vendit, njoftoi një monedhë të re digjitale në fillim të këtij viti. JPMorgan dhe Microsoft (MSFT) njoftuan kohët e fundit plane për partnerë dhe zgjerim në platformat blockchain. Dhe ICE (ICE), pronari i NYSE, nisi një shkëmbim të së ardhmes për bitcoin dhe cryptos të tjera.

E gjithë kjo mund të bëjë që monedha dixhitale dhe teknologjia e saj të duken më të besueshme për investitorët. Dhe kjo i jep mbështetësve bitcoin një arsye për të mbetur optimist.

“Shenja prej 10,000 dollarësh mbetet synim gjatë muajve të ardhshëm”, tha Vaibhav Kadikar, themelues dhe CEO i një platforme të tregut të parashikuar të decentralizuar, CloseCross.

“Dhe mbetet ende mundësia e tejkalimit të vlerës nga viti i mëparshëm në vitin ardhshëm.”/TeleshkronjaPost/

Përsëri probleme për Facebook dhe Instagram, bien nga sistemi përsëri

Kompania gjigande e Facebook vazhdimisht po ka probleme me sistemet e saj këto dy muajt e fundit.

Tri sherbimet kryesore të kompanisë kanë rënë nga sistemi, Facebook, Instagram dhe Messenger.

Kjo rënie, mund të jetë për shkak ndryshimeve të paralajmëruara nga kreu i Facebook, Mark Zukerberg.

Momentalisht përdoruesit e Facebook në Kosovë dhe në evropë nuk janë duke pasur mundësi të qasjen në llogaritë e tyre.

Menjëherë kanë shpërthyer shakatë për problemin në rrjetin social Twitter, duke treguar se kjo po bëhet e mërzitshme me hashtag #FacebookDown.

Disa nga reagimet më interesante në Twitter :

Ndryshim drastik i ‘Facebook,’ do bëjë ndryshimin më të madh prej që ekziston

Sot më herët, Facebook ka zyrtarizuar planet për ridizajnim komplet të websajtit të saj tepër popullor.

Edhe pse ndryshimet në websajte nuk janë të rralla, ridizajnimet e Facebook tërheqin shumë vëmendje. Kjo për shkak të famës së websajtit dhe se sa ikonike janë logot e saja.

Facebook ka paralajmëruar ndryshime në shiritin e menys që ka qenë pjesë e sajtit që prej fillimit.

Tutje, është paralajmëruar që do i kushtohet më shumë rëndësi grupeve. Kjo nuk do të jetë një surprizë për shkak të numrit shumë të madhë të akuzave për keqpërdorim të të dhënave të përdoruesve.

Dizajni i ri i Facebook (Foto: Facebook.com)

“Dizajni e bën të lehtë për njerëz që të shkojnë nga hapësirat publike në ato private, sikur grupet. Ka dhjetëra miliona grupe aktive në Facebook. Kur njerëzit e gjejnë grupin e duhur, shpesh bëhet pjesa më kuptimore se si përdoret Facebooku. Sot ka më shumë se 400 milionë njerëz në Facebook që janë pjesë të grupeve. Andaj prezantimi i mjeteve të reja do e bëjë më të lehtë për juve që të zbuloni grupet që ju interesojnë njerëzve”, thotë Facebook.

Facebook shton se dizajni i ri do të jetë më i thjeshtë dhe më i kapshëm për përdoruesit.

Facebook.com

Tutje, Facebook shton se dizajni i ri do të prezantohet në mënyrë graduale në muajt që po vijnë.

Diçka që vërehët, është që aplikacioni i Facebook, që përdoret më shumë se sa websajti, do të preket nga ndryshimi më së shumti. Sikur tek websajti, shiriti i kaltërt i menysë do të largohet dhe do të zëvendësohet me një logo të kaltërt të Facebook dhe një rreth me ikona.

Do jetë interesante të shihet se si do priten ndryshimet nga përdoruesit.

Foto e laptopit të parë

Historia e laptopëve përshkruan përpjekjet – kryesisht të filluara në vitet 1970 dhe 1980 – për të ndërtuar kompjutera personalë të vegjël portativë që kombinojnë komponentët, inputet, rezultatet dhe aftësitë e një kompjuteri në një shasi të vogël.

Para se kompjutera laptopë të ishin teknikisht të realizueshme, u propozuan ide të ngjashme, më së shumti koncepti i Dynabook Alan Kay, i zhvilluar në Xerox PARC në fillim të viteve 1970.

Në ditët e sotme laptopët bëhen gjithnjë e më të sofistikuar, shumë të hollë, të lehtë, me fuqi të madhe kompjuterike dhe madje shumë prej tyre kanë ekran me prekje ose ekran të dyfishtë që paloset mbrapa, etj

Por, laptopi parë i hedhur në treg më 3 prill 1981 ishte shumë më ndryshe. Të shohësh se si ka qenë çuditesh se sa shumë ka përparuar teknologjia.

Duket si ndonjë radio e vjetër transmetimi e Luftës së Dytë Botërore, transmeton Teleshkronja Post.

Foto: Laptopi i parë.

Në atë kohë laptopi i quajtur Osborne 1 ishte teknologjia e fundit, zhvilluar nga Adam Osborne.

Osborne 1 (foto) kishte një RAM vetëm 64 KB, peshonte 10.7 kilogramë dhe kushtonte 1,795$ (të barasvlershme me 4,729$ sot), ndërsa programet që kishte të instaluara kushtonin pothuajse aq sa vete laptopi, përshirë sistemin operativ CP/M.

Gjithashtu, kishte dhe lojëra, por për shkak se nuk suportonte grafikë të komplikuar bardhë e zi apo me ngjyra, ato ishin thjesht të bazuara në tekst.

Modeli i ri Note 10 dy herë më shpejtë se Galaxy S 10

Kompania e pajisjeve elektroteknike, Samsung, ka dalë edhe me modelin e ri të telefonëve. Tani duket e konfirmuar se Note 10 do të përdorë teknologjinë e magazinimit UFS 3.0, e cila është dy herë më e shpejtë dhe më efektive se UFS 2.1 instaluar në Galaxy S10.

Dëshmia se Note 10 do të përdorë magazinimin super të shpejtë UFS 3.0 vjen me mirësjelljen e Gala Folder, e cila është testuar nga Ice Universe dhe konfirmuar se me të vërtetë do të punoj dy herë më shpejt se UFS 2.1 në Galaxy S10 Plus.

Teknologjia UFS 3.0 në Galaxy Fold mund të japë lexim dhe shkrim të shpejtësive të të dhënave prej 1.478 MB/s dhe 383 MB/s respektivisht.

Në krahasim, memoria e UFS 2.1 në Galaxy S10 Plus mund të menaxhojë vetëm 792 MB/s dhe 193 MB/s.

Kjo do të thotë se pajisjet me teknologjinë e re do të ngarkojnë aplikacionet më shpejt, do të reagojnë më shpejt dhe gjithashtu do të jenë më efikase në proces, pasi teknologjia e re e ruajtjes vjen me një furnizim të ri energjik prej 2.5V.

Me pak fjalë, UFS 3.0 sjell një rritje masive të performancës, ndërsa gjithashtu konsumon më pak energji.

Testohet aeroplani më i madh në botë

BOTA / Aeroplani më i madh në botë u ngrit në qiell mbi shkretëtirën e Mojaves në Kaliforni. Ky është fluturimi i parë i aeroplanit të ndërtuar me karbon nga kompania “Stratolaunch Systems Corp”.

Aeroplani i bardhë, i quajtur “Roc”, gjerësia e krahëve të të cilit është sa një fushë e futbollit amerikan, i ka gjashtë motorë. Ai e filloi fluturimin në orën 7 të mëngjesit sipas kohës lokale të Oqeanit Paqësor. Ky aeroplan qëndroi në ajër për më shumë se dy orë, ndërsa ulja e tij në pistë u prit me duartrokitjet e shumë njerëzve.

“Çfarë fluturimi fantastik. Fluturimi i sotëm e çon përpara misionin tonë për ofrimin e një alternative fleksibile. Jemi tepër krenarë për ekipin e kompanisë sonë, ekuipazhin e fluturimit të sotëm, partnerët tanë dhe pistën që u përdor sot”, tha shefi i kompanisë “Stratolaunch”, Jean Floyd.

Ky aeroplan mund të hedhë raketa dhe mund të bartë mjete tjera fluturimi që peshojnë deri 226 mijë kilogramë në lartësi prej 10,600 metrash. Fluturimi i së shtunës u bë me qëllim të testimit të performancës dhe drejtimit të aeroplanit. Kompania njoftoi se aeroplani gjatë këtij fluturimi e arriti shpejtësinë maksimale prej 304 kilometrash në orë në lartësi prej 5180 metrash nga toka.

Kompania planifikon që në të ardhmen ta zgjerojë tregun e këtyre aeroplanëve, të cilët do të përdoren për dërgimin e satelitëve në hapësirë. Në këtë mënyrë, ata do t’iu bënin konkurrencë kompanive tjera që e kryejnë këtë punë, shkruan “Reuters”,

Facebook mbyll 212 faqe nga Kosova për aktivitet të dyshimtë

Udhëheqësi i Politikës së Kibernetikës në Facebook, Nathaniel Gleicher, ka njoftuar sot se rrjeti social Facebook ka fshirë faqet, grupet dhe llogaritë që kishin sjellje të koordinuar joautentike nga Irani, Rusia, Maqedonia dhe Kosova, shkruan Gazeta Express.

Në njoftimin e publikuar në redaksinë e Facebook (newsroom), thuhet:

“Sot hoqëm 2,632 faqe, grupe dhe llogari të përfshira në sjellje të koordinuara joautentike në Facebook dhe Instagram. Operacionet që gjetëm ishin të lidhura me Iranin, Rusinë, Maqedoninë dhe Kosovën. Nuk gjetëm asnjë lidhje mes këtyre grupeve të aktiviteteve, por kishin përdorur taktika të ngjashme duke krijuar llogari për të mashtruar të tjerët. Ne po punojmë vazhdimisht që të zbulojmë dhe ndalojmë këtë lloj aktiviteti sepse nuk duam që shërbimet tona të përdoren për të manipuluar njerëz. Po i mbyllim këto faqe dhe llogari bazuar në sjelljen e tyre, jo përmbajtjen që kanë postuar”.

Për faqet dhe aktivitetin e dyshimtë nga Kosova, raporti i Facebook thotë:

“Larguam përfundimisht 212 faqe, grupe dhe llogari, të përfshira në sjellje të koordinuara joautentike që kishin origjinë nga Maqedonia dhe Kosova. Individët që qëndronin prapa kësaj veprimtarie vepronin me llogari të rreme për të administruar faqe që ndanin përmbajtje të përgjithshme, jo specifike, si astrologji, njerëz të famshëm dhe këshilla bukurie.

Ata kishin edhe një numër të vogël të faqeve që kishin për qëllim përfaqësimin e komuniteteve politike në Australi, Mbretëri të Bashkuar e SHBA – dhe kishin postuar për tema politike dhe religjioze si nacionalizmi, islami dhe figurat politike. Edhe pse u përpoqën të keqinterpretonin veten e tyre, ne gjetëm se këto faqe, grupe dhe llogari ishin të lidhura me një rrjet individësh që vepronin në Maqedoni dhe Kosovë.

Prezenca në Facebook dhe Instagram: 40 faqe dhe 172 llogari të Facebook.

Ndjekësit: Rreth 685,000 llogari ndoqën një ose më shumë faqe të tilla.

Reklamimi: Rreth 5,800 dollarë u shpenzuan në reklama në Facebook, të paguara në dollarë amerikanë, euro, funte dhe pezos filipinase.

Reklama e parë u zhvillua në tetor të vitit 2013 dhe reklama e fundit u zhvillua në mars të vitit 2019. Nuk kemi përfunduar një rishikim të përmbajtjes organike që vjen nga këto llogari.

Hetimi ynë përfitoi nga raportimi me burime të hapura, duke përfshirë edhe shtypin në Australi. Për hetimin tonë, informacione u kemi dhënë zbatuesve të ligjit dhe politikëbërësve”.