Messi flet për rivalitetin me CR7, Topi i Artë, familja dhe futbolli

Lojtari më i mirë i Barcelonës, Lionel Messi, mund të hapë një muze me numrin e trofeve që i ka fituar në karrierën e tij, këtu edhe pesë ‘Topa të Artë’ dhe pesë ‘Këpucë të Arta’.

Ai theksoi se futbolli është i rëndësishëm për të, por asgjë nuk është më e rëndësishme se familja.

Argjentinasi ka dhënë një intervistë ekskluzive për MARCA-n, ku diskutoi për familjen, Cristiano Ronaldon dhe përfundimin si i pesti në garën për ‘Topin e Artë’.

“E dua futbollin, por familja është mbi çdo gjë”, ka thënë Messi përpara se të preken disa tema më specifike.

“Rivaliteti me Cristiano ishte shumë i shëndetshëm dhe shumë i bukur për spektatorët”, thotë ai për rivalitetin me portugezin.

“Kur dëgjova për kandidatët e ‘Topin të Artë’ e dija që nuk do të isha në luftë”, deklaroi ai për garën që e mbylli si i pestit, me Luka Modricin që e fitoi çmimin.

Përveç kësaj, Messi në intervistën që do të publikohet në ditët në vijim ka folur edhe për Pep Guardiolan, Ousmane Dembelen, Neymarin, Andres Iniestan, La Masian si dhe shumë tema të tjera në këtë intervistë.

Luis Nani ‘godet’ Luka Modriçin

Ish lojtari i Manchester United dhe aktualisht lojtari i Sporting Lisbonës, Luis Nani ka dhënë një intervistë për gazetën portugeze Record.

Në të cilën përvec temave tëtjerave foli edhe për Topin e Artë 2018 të cilin e fitoi Luka Modric.

Sipas Nanit, Modric nuk e meritoi këtë cmim dhe se ai nuk është në më të mirët e botës.

”Në pozicionin e tij është nga më të mirët në botë por në të vërtetë lojtarët më të mirë në botë janëRonaldo, Messi, Neymar dhe të tjerët. Ronaldo e meritoi Topin e Artë.”, ishin fjalët e Nanit për Topin e Artë që e fitoi Kroati në fillim të këtij muaji.

Më tutje ai vazhdoi duke thënë se lojtarët më të mirë në botë janë ata që bëjnë një ndryshim brenda ekipit të tyre dhe se Modric nuk është njëri nga ata lojtar.

Navas aspak i lumtur, iu thotë gazetarëve disa fjalë për Courtois (VIDEO)

Keylor Navas nuk po përjeton ditët e tij më të mira si portjer Madrilen. Gardiani nga Kosta Rika, i cili vitin e kaluar ishte titullar i padiskutueshëm në Madrid, këtë vit nuk po aktivizohet fare nën udhëheqjen e Solarit dhe ishte aktivizuar në disa ndeshje me Lopeteguin.

Pas finales së botërorit të klubeve, Navas nuk dukej aspak i lumtur dhe në zonën e shtypit ku Courtois ishte duke dhënë deklaratë, ai iu tha gazetarëve: ”Cfarë po flet?” dhe shikonte portjerin Belg.

Gazetarët më tutje e pyetën atë nëse do të largohet gjatë dimrit ndërsa ai iu përgjigj me ‘Jo, Jo’.

Ju ftojmë t’a ndiqni videon e mëposhtme për më tepër nga kjo prapaskenë pas finales së botërorit të klubeve:

Humb City, Liverpool i pandalshëm me Shaqirin / VIDEO

Manchester City ka pësuar humbje sot kundër Leicester City, duke humbur hapin tashmë me liderin Liverpool.

Në anën tjetë ‘The Reds’ të udhëhequr nga Jurgen Klopp po vazhdojnë marshin drejt titullit të parë pas rreth 30 vitesh, shkruan Teleshkronja Post.

E nëse Liverpool fiton titullin, Shaqiri do jetë një nga më meritorët, pasi ai sot kundër Newcastle realizoj golin e tret të Liverpool.

Golat e tjerë u shënuan nga Dejan Lovren, Mohamed Salah dhe Fabinho.

Pas 19 ndeshje, i pari në tabelë është The Reds me 51 pikë pa asnjë humbje, i dyti Tottenham me 45, dhe Man City me 44./TeleshkronjaPost/

Shpëtimtari Ronaldo shmangë humbjen e Juventus / VIDEO

Atalanta ia ka shkaktuar barazimin e dytë të këtij sezoni Juventusit, e para nga Genoa, në ndeshjen e zhvilluar sot në stadiumin Azzuri d’Italia për xhiron e 18-të të Serisë A, e cila përfundoi me rezultat 1-0.

Juventusi luajti me një lojtar më pak nga minuta e 53-të në këtë ndeshje pasi që Rodrigo Bentancur u ndëshkua me karton të kuq, duke ndikuar që Juventusit t’i ndalet ecuria prej tetë fitoreve radhazi.

Vetëm dy minuta i mjaftuan skuadrës së Massimiliano Allegrit për të kaluar në epërsi, pasi që Berat Djimisiti shënoi një autogol, që e kaloi në epërsi kampionin në fuqi të Serisë A. Por 22 minuta më vonë, skuadra vendase arriti të shënojë në portën e duhur, përmes Duvan Zapatas.

Pjesa e dytë nuk filloi në mënyrë të mirë të mundshme për Juventusit, pasi që Bentancuri u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë për shkak të një ndërhyrje të keqe, rrjedhimisht Juventusi mbeti me vetëm dhjetë lojtarë në ndeshje.

Gjërat u përkeqësuan kur tre minuta më vonë, Zapata arriti ta shënojë golin e tij të dytë në këtë ndeshje, duke e dërguar rezultatin në 2-1.

Deri në minutën e 65-të, Ronaldo kishte qëndruar në stol. Por, pasi që Allegrit i duhej një gol, ai e futi portugezin në lojë dhe vetëm 13 minuta më vonë, Ronaldo e dëshmoi veten duke e shënuar golin e barazimit.

Përkundër që ky nuk është rezultati më i mirë i mundshëm për Juventusit, ata ende pozicionohen në vendin e parë të tabelës së Serisë A, me nëntë pikë më shumë se Napoli në vend të dytë. Napoli do të luajë në mbrëmje kundër Interit në San Siro.

Dejan Lovren ‘bombardon’ portën e Newcastle / VIDEO

Dejan Lovren ka kaluar në epërsi Liverpool në Anfield.

Pas një aksioni të gjatë ku për pak nuk shënoi Shaqiri, Lovren i vije një top i shkëlqyer dhe godet fuqishem, raporton Teleshkronja Post.

Ishte një super gol brenda zonë së rreptësisë :

Formacionet zyrtare: Man UTD – Huddersfield, Liverpool – Newcastle

Manchester Unitedit do ta presë në shtëpi klubin e fundit në tabelën e Premierligës, Huddersfieldin, për ndeshjen e cila do të zhvillohet në stadiumin “Old Trafford” në orën 16:00.

Kjo do të jetë ndeshja e parë në shtëpi për trajnerin e ri të “Djajve të kuq”, Ole Gunnar Solskjaer, dhe ai do të tentojë ta vazhdojë formën që tregoi në ndeshjen e tij të parë në pozitën e trajnerit, ku siguroi fitore me rezultat 5-1.

Ky synim i tyre nuk do të jetë shumë i vështirë për t’u arritur pasi që përveç përparësisë së të qenit nikoqir, Manchester Unitedi do të përballet me skuadrën në pozitën e fundit të Premierligës, Huddersfieldin

Formacionet zyrtare Manchester United vs Huddersfield

Liverpooli i Jurgen Kloppit është në një ecuri prej shtatë fitoreve rresht dhe do të kërkojë ta zgjasë atë sonte në takimin që nis në orën 16:00 ndaj Newcastle, raporton Gazeta Express.

Anësori kosovar Xherdan Shaqiri është titullar në formacionin e Liverpoolit për takimin e javës së 19-të të Premierligës ndaj Newcastle Unitedit, me të kuqtë që synojnë ta ruajnë ecurinë e përkryer pa humbje në ligë.

Të kuqtë i kanë pranuar vetëm dy gola në 13 ndeshjet e fundit në shtëpi në Premierligë dhe janë të pamposhtur ndaj Newcastle në shtëpi që prej vitit 1994.

Liverpooli, që është në kërkim të titullit të parë në ligë që prej vitit 1990, është duke e bërë sezonin e saj më të mirë deri tani ndonjëherë.

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave:

Formacionet zyrtare: Atalanta – Juventus, surprizë nga Allegri / FOTO

Max Allegri dhe Juventus do të udhëtojë drejt Bergamos për t’u përballur me Atalantën e portierit shqiptar, Etrit Berishës, me qëllim që ta ruajë ecurinë e përkyer pa humbje në Serie A.

Atalanta e pret kampionin në fuqi në “Stadio Atleti Azzurri d’Italia” në Bergamo, në kërkim të fitores së parë në përballje të drejtëpërdrejt.

Në 26 ballafaqimet e deritashme, Atalanta nuk e ka asnjë fitore ndaj Juves, derisa është mposhtur plot 22 herë dhe ka barazuar katër herë tjera.

Për këtë takim, që nis në orën 15:00, Massimiliano Allegri ka vendosur ta pushojë për herë të parë Cristiano Ronaldon, golashënuesin më të mirë të skuadrës deri tani këtë sezon në Serie A me 11 gola.

Me një fitore eventuale, Juve do ta çonte në 11 pikë epërsinë ndaj përcjellësit të parë në renditje, Napolit, skuadrës që sonte do të përballet me Interin në San Siro.

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave: