Solari: “Dua që Real Madridi të luajë si para tre ditësh”

Trajneri i Real Madridit Santiago Solari ka pohuar se ai do të inkurajojë ekipin e tij për të prodhuar një performancë të ngjashme me atë si kundër Atletico Madrid të shtunën.

Trajneri argjentinas u shmang të përgjigjet nëse ai synon të fitojë të tri garat në të cilat konkurrojnë, duke përfshirë Ligën e Kampionëve, LaLiga Santander dhe Copa del Rey dhe vlerësoi ekipin holandez, duke theksuar cilësinë në skuadrën e tyre.

“Unë shpresoj se nesër ekipi do të luajë aq serioz sa tre ditë më parë, dhe kjo është edhe aspirata e lojtarëve, sepse kjo është arsyeja pse ne garojmë”, tha Solari për shtypin.

“Unë nuk mendoj se Ajax po kalon një periudhë të keqe, pasi ata kanë një sezon të mirë dhe kanë lojtarë shumë të mirë”.

Sergio Ramos do të luajë ndeshjen e tij të 600-të si mbrojtës i Real Madridit dhe Solari përshëndeti ndikimin e kapitenit në ekip.

“Ai ka një karakter të mrekullueshëm dhe ai është jashtëzakonisht konkurrues, prandaj ka luajtur kaq shumë lojëra”, shtoi ai.

“Madridi ka vulën e karakterit të tij dhe shpresoj që ne mund ta gëzojmë atë në sa më shumë lojra të jetë e mundur”.

Së fundi, ai tregoi se do të vendosë pas sesionit të trajnimit të së martës i cili do të luajë në të majtën, me Marcelo dhe Sergio Reguilon që garojnë për vendin titullar.

“Ka mbetur një sesion trajnimi dhe do të shohim nesër [që do të luajë],” theksoi Solari.

“Marcelo është një njeri i madh dhe ai është kapiteni ynë i dytë dhe emblema e klubit.”

“Ai është duke u trajnuar shumë mirë, si pjesa tjetër e lojtarëve.”

“Ne të gjithë e duam atë dhe ai punon me gëzim çdo ditë dhe në çdo sesion trajnimi,” përfundoi konferencen për shtyp Solari.

Real Madridi i shkon si mysafirë Ajaxit nesër nga ora 21:00./TeleshkronjaPost/

​“Vinicius Jr nuk mund ta zëvendësojë Ronaldon”

Ish-lojtari i Barcelonës, Jordi Cuyff, beson se Real Madridit është ende duke i munguar Cristiano Ronaldo dhe ata nuk mund të presin që Vincius Junior ta plotësojë hapësirën e lënë nga pesë-herë fituesin e Topit të Artë.

Portugezi 34-vjeçar u largua nga Santiago Bernabeu gjatë afatit kalimtar të verës së kaluar, kur u transferua në Juventus për 114 milionë euro, pas nëntë sezoneve me “Los Blancos”, transmeton Gazeta Express.

Real Madridi nuk e transferoi asnjë lojtar të famshëm për ta zëvendësuar portugezin, pasi që i besonte skuadrës që kishte. Ata e blenë 18-vjeçarin Vincius dhe ai fillimisht u stërvit me ekipin e të rinjve të Real Madridit, por tani është bërë njëri ndër lojtarët me paraqitjet më të mira.

“Në fund të fundit, disa lojtarë thjesht e kanë aftësi për të shënuar më shumë gola se të tjerët, të paraqiten në momente të rëndësishme të ndeshjes dhe t’i garantojnë një numër të madh të golave”, ka thënë Cruyff.

Viniciusi është i ri, është i talentuar dhe për këtë arsye Real Madridi ka paguar kaq shumë për të. Por, natyrisht, nuk është e drejtë t’i kërkosh atij ta udhëheq skuadrën. Është e padrejtë edhe ta presësh këtë gjë nga ai”.

“Ai është ende i ri dhe ka nevojë të adaptohet. Ai do t’i ketë momentet e mirë dhe ato të këqija dhe kjo është normale”.

Liga e Kampionëve është kthyer: Gjithçka që duhet të dini para ndeshjeve të kësaj jave

Dy muaj kanë kaluar që nga shorti për 1/16 e Ligës së Kampionëve dhe gara më e madhe e Evropës do të rifillojë më në fund këtë javë me katër ndeshje gjatë të martës dhe të mërkurës.

Manchester United, Paris Saint-Germain dhe Ajax luajnë Real Madrid të martën, ndërsa Tottenham Hotspur përballet me Borussia Dortmund në stadiumin Wembley dhe mikpritësja Roma dhe Porto të mërkurën.

Gjërat kanë ndryshuar në mënyrë drastike që nga shorti pasi Jose Mourinho u zëvendësua nga Ole Gunnar Solskjaer, i cili i ka dhënë ekipit një ngritje të besimit.

Që nga ardhja e tij, Djajtë e Kuq kanë arritur të mbeten të pamposhtur me tetë fitore dhe një barazim, me 23 gola të shënuar dhe gjashtë të pranuar, pasi ata kanë përmbysur diferencën 11-pikë të Chelsea dhe tani janë të katërt në Premier Ligë.

Paul Pogba ka shënuar tetë gola dhe ka ndihmuar edhe pesë të tjerë, ndërsa Marouane Fellaini shkoi në ligen kineze tek ekipi Shandong Luneng në janar, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërkohë, Paris Saint-Germain ende kryeson Ligue 1, 10 pikë larg nga Lille dhe me dy ndeshje më pak, edhe pse ekipi i Thomas Tuchel u eliminua në Coupe de la Ligue nga Guingamp.

Megjithatë, çështja kryesore e PSG është mungesa e Neymar dhe Edinson Cavani për shkak të lëndimeve pasi ata do të humbasin ndeshjen e parë.

Thomas Meunier gjithashtu do të humbasë ndeshjen në Old Trafford, ndërsa Adrien Rabiot mbetet i ngujuar pas refuzimit të rinovimit të kontratës së tij.

Nga ana tjetër, Marco Verratti kthehet nga lëndimet e tij dhe Leandro Paredes është gati të debutojë për klubin francez në Evropë; ka pasur edhe disa levizje, pasi Yacine Adli u bashkua me Bordo, dhe Timothy Weah dhe Jese Rodriguez u huazuan respektivisht Celtic dhe Real Betis.

Viti 2019 ka parë që Real Madridi të shërohet nga gjysma e parë e varfër e sezonit, por Ajax nuk ka arritur të fillojë vitin e ri kalendarik në stilin e njejtë.

Ndeshjet e Eredivisie nuk qëndroi mirë me ekipin holandezz, të cilët kanë treguar defekte serioze mbrojtëse pavarësisht se kanë një qendër mbrojtë premtues si Matthijs de Ligt.

Ata barazuan 4-4 kundër Heerenveen pas humbjes 3-1, ata u shtypën 6-2 nga Feyenoord dhe humbën 1-0 fundjavën e kaluar kundër Heracles.

Ajax përfundoi fazën e grupit të pamposhtur, me tre fitore dhe tre barazime, dhe ata sfiduan Bayern Munich për vendin e parë në ndeshjen e fundit të fazës grupore.

Frenkie de Jong pranoi një lëvizje të verës në Barcelonë, ndërsa klubi nënshkroi Lisandro Magallan nga Boca Juniors.

Nga ana tjetër, që nga hedhja e shortit të UCL, Real Madrid ka akumuluar 10 fitore, 2 barazime dhe 2 humbje, dhe gjithashtu fitoi tre herë radhazi Botërorin e klubeve.

Los Blancos kanë parë Vinicius Junior – një figurë kyçe në ringjalljen e tyre – shënoj katër gola dhe ndihmoj me 9 asiste në 1,220 minuta të luajtura dhe ata mbetën të pamposhtur në derbin e kthyeshëm në Barcelonë dhe Atletico Madridit.

Kiko Casilla u largua nga klubi për Leeds United, ndërsa Brahim Diaz erdhi nga Manchester City, por Vinicius dhe Sergio Reguilon mund të etiketoheshin si më të mirët e ekipit.

Ekipi anglez Tottenham kaloi një tjetër treg të transferimit në modalitet të papunë pasi ata nuk nënshkruan asnjë lojtar për dritaren e dytë të transferimit të njëpasnjëshëm.

Dy lojtarët më të mirë të tyre, Harry Kane dhe Dele Alli, janë pushuar për shkak të lëndimeve dhe megjithëse janë eliminuar nga Kupën Carabao dhe FA Cup, ata kanë arritur të qëndrojnë në vendin e tretë në Premier Ligë.

Ndërkohë, Borussia Dortmund kryeson Bundesligën, pesë pikë larg Bayern Munichut dhe ata janë përballur me probleme në mbrojtje, pasi kanë pranuar shtatë gola, gjë që ka çuar në tre ndeshje të njëpasnjëshme, një prej të cilave ishte eliminimi i DFB-Pokal nga Werder Bremen.

Marco Reus është përjashtuar nga ndeshja e parë për shkak të një lëndimi, ndërsa Dortmund arriti një marrëveshje me Chelsean për largimin e Christian Pulisic gjatë verës.

Një fitoren 3-0 ndaj Chievo Verona i ka lejuar Romën të marrin frymë pak më të lehtë pas tre goditjeve të njëpasnjëshme, më së shumti humbjen 7-1 në duart e Fiorentinës pasi u eliminuan nga Coppa Italia.

Nicolari Zaniolo ka impresionuar gjatë gjithë sezonit dhe ekipi pret të njëjtin përmirësim për lojtarët e rinj si Justin Kluivert, Cengiz Under dhe Patrik Schick.

Ndërkohë, një humbje përfundimtare e Taca da Liga kundër Sporting CP përfundoi historin e Portos me 18 fitore rresht, dhe Benfica gjithashtu kanë shkurtuar boshllëkun tek liderët e ligës në vetëm një pikë.

Pepe është rikthyer nga Besiktas, ndërsa Fernando Andrade ka impresionuar kohët e fundit me aftësinë e tij për të shënuar si zëvendësues.

ZYRTARE: UEFA konfirmon se të gjitha ndeshjet do fillojnë me 1 minutë heshtje

Sot pas tre muajsh rikthehet Liga e Kampionëve në ekranet televizive me super ndeshje sonte nga ora 21:00.

Si zakonisht futbolli solidarizohet me gjithqka që ka ndodhur ose ndodhë në botë, transmeton Teleshkronja Post.

Kështu sot UEFA ka njoftuar se të gjitha ndeshjet e raundit të parë do të fillojnë me një minutë heshtje për futbollistin e vdekur Emiliano Sala.

Emiliano Sala dhe piloti i avionit janë rrëzuar me avion në det pranë brigjeve të Anglisë.

Para dy ditësh është konfirmuar se trupi i cili u gjend ishte trupi i pajetë i Sala, ndërsa ka pak shpresa për gjetjen e pilotit.

Ndeshjet e të raundit të Champions League sot janë Manchester United vs PSG dhe Roma vs Porto./TeleshkronjaPost/

Rikthehet UCL: Manchester United – PSG, formacionet e mundshme

Paris Saint Germain do të jetë mysafir i Manchester Unitedit në Old Trafford në fazën e parë të eliminimit direkt si njëra nga ndeshjet kryesore të kësaj faze në Champions League, e cila rikthehet pas 3 muajsh pauzë.

“Djajtë e Kuq”duken krejtësisht një ekip tjetër nën urdhrat e trajnerit Ole Gunnar Solskjaer dhe tani janë edhe favorit për të fituar ndeshjen e parë.

Për PSG do të mungojnë Neymar dhe Edinson Cavani dy nga lojtarët kryesorë për Tuchel, transmeton TeleshkronjaPost.

Formacionet e mundshme për ndeshjen e sontme nga ora 21:00 :

Man United (4-3-3): De Gea, Young, Smalling, Jones, Shaw; Herrera, Matic, Pogba; Lingard, Rashford, Martial.

PSG (4-3-3): Buffon, Dani Alves, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat; Paredes, Marquinhos, Verratti; Di Maria, Mbappe, Draxler.

Unitedi u rendit në Grupin H me dhjetë pikë, dy më pak se Juventusi. Në anën tjetër klubi nga Parisi e mbylli Grupin C me 11-të pikë, tri më pak se Liverpooli.

Ndeshja e kthimit është me 6 mars në stadiumin Parku i Princave në Paris./TeleshkronjaPost/

Shënoj gol të bukur, por pse festoi me Dybala Mask ? Sqarohet misteri

Paolo DiCanio në lidhje direkte nga studio e “Sky Sport”, ka komentuar dhe sqaruar festimin e Cristiano Ronaldos në momentin e shënimit të golit ndaj Sassuolos.

Portugezi ka huazuar stilin e shokut të tij të skuadrës, argjentinasit Dybala, ose siç njihet ndryshe Dybala Mask.

“Ronaldo po sheh një Dybala shumë të mërzitur. Argjentinasi është një natyrë shumë e ndjeshme, që në të kaluarën është prekur dhe ka qarë në disa raste”.

“Mendojeni se si mund të ndihet ai në këto moment, kur i mungojnë jo vetëm golat, por edhe minutat në fushë. Lind pikëirsht këtu ai festim i CR7, që dëshiron të shfaqë afrimitet dhe sensibilizim me shokun e tij të skuadrës”, sqaron Di Canio.

Fituesi i Champions League sipas basteve

Kthimi i ndeshjeve të Championsit në këtë mesjavë nuk ka ndikuar që të kompanitë e basteve të ndryshojnë kuotat e tyre për ekipin Madrilen që të shpallet kampion i Europës përsëri.

Ekipi i Solarit përsëri nuk është në mesin e favoritëve kryesor për të triumfuar në Champions League këtë sezon dhe kuota e tyre është 12.00 për t’u shpallur kampion i Europës për herën e 4’të radhazi.

Kuota apo favoriti kryesor është Man City me 4.00, pastaj vijnë Barcelona (5.50), Juventusi (7.00), PSG (8.00) dhe Liverpooli (9.00), para Realit që është favoriti i 6’të sipas kompanive të basteve botërore.

ZYRTARE: Juventus njofton nënshkrimin e ri

Klubi i Juventus po vazhdon të tregojë se është një nga klubet më të forta në botë.

Aaron Ramsey ka nënshkruar sot një parakontratë për t’iu bashkuar Juventus-it në verë. Mesfushori 28-vjeçar hodhi firmën në një kontratë 4-vjeçare pasi kaloi dy pjesë të testeve mjekësore.

Ramsey do të bëhet lojtari britanik më i paguar në histori (£400 mijë/javë), raporton David Ornstein, gazetar i BBC Sport, e që është konfirmuar edhe nga vet klubi i Juventus.

Pas transferimit të Ronaldos në mërkaton e kaluar verore, Ramsey bëhet lojtari më i mirë i transferuar në Juventus vitet e fundit./TeleshkronjaPost.info/