Formacionet e mundshme: Real Madrid vs Sevilla / FOTO

Pas humbjes së tyre në mesjavë në garën e kupës spanjole, Real Madrid do të synojnë fitoren, pasi ndeshen kundër Sevilles në La Liga.

Real Madrid do të synojë të kthehet tek fitiorja, ata përballë kanë rivalët e Sevillas në ndeshjen e 20 të sezonit 2018-19 nëLa Liga, në Santiago Bernabeu sot, shkruan Teleshkronja Post.

Los Merengues pësoi një humbje shokuese 1-0 nga Leganes në ndeshjen e dytë të Copa Del Rey në natën e së mërkurës.

Ndërsa Real ka kaluar nëpër raundin tjetër të garës, mënyra e humbjes do të ketë dëmtuar ekipin dhe menaxheri Santiago Solari do të shpresojë për një reagim të fortë nga lojtarët e tij.

Real Madrid aktualisht është i katërt në tabelën e La Ligës, me 33 pikë nga 19 ndeshjet – dhjetë pikë më poshtë rivalëve dhe liderëve të ligës, Barcelonës. Dhe ata do të shpresojnë të ulin atë hendek poshtë dhe të lëvizin në vendin e tretë në renditje me një fitore të mundshme.

Sevilla gjithashtu hyn në lojë me presionin e humbjes 1-0 kundër Athletic Bilbao në garën e kupës dhe ka fituar vetëm një nga pesë ndeshjet e fundit në të gjitha garat.

Ekipi i Pablo Machin po zë vendin e tretë në tabelë, dhe do synojnë ta ruajnë atë pozitë.Sevilla kishte mposhtur Realin 3-0 herën e fundit që të dy klubet ishin takuar në shtator, me dy gola nga Andre Silva, së bashku me një gol nga Wissam Ben Yedder./TeleshkronjaPost/

Formacionet e mundëshme të Real Madridit dhe Sevillas :

Klubi meksikan Atlas ‘nënshkruan’ me Leo Messin

Klubi meksikan,Atlas, ka fituar një tifoz të ri të profilit të lartë pasi Lionel Messi e befasoi klubin meksikan duke ndjekur ata në Instagram.

Që nga dalja në pension në prill të vitit 2018, Rafael Marquez ka punuar si president sportiv i Atlas dhe ai mbetet i afërt me Messin, raporton Teleshkronja Post.

Meksikani ishte një figurë integrale në Barcelonë në kohën e promovimit të Argjentinasit në ekipin e parë dhe Messi është i etur të vazhdojë karrierën afër Marquezit në Meksikë.

Për më tepër, Messi ka një fanellen e Atlas që i është dhënë nga ish-shokët e ekipit kombëtar Oscar Ustari.

Aktiviteti i mediave sociale të një futbollisti shpesh fiton më shumë tituj se sa duhet, por Atlas mund të krenohet me vendin si një nga vetëm katër ekipet që ai ndjek në Instagram së bashku me Barcelonën, Chelsean dhe Old Boys Newell./Teleshkronja Post/

ZYRTARE: Federata spanjolle vendos për Barcelonën

Sot pasdite gjyqtari i komitetit të konkurrencës spanjolle, Carmen Perez, ka vendosur që ta lejojë pjesëmarrjen e Barcelonës në Kupën e Mbretit.

Pas ankesës që e ka paraqitur Levante, për paraqitjen e Juan Brandariz, i cili ishte pezulluar me Barcelonën B, dhe pastaj ka startuar me skuadrën e Ernesto Valverdes në ndeshjen e parë ndaj Levantes në Kupën e Mbretit.

Gjyqtari e ka refuzuar ankesën e Levantesm duke thënë se ankesa është paraqitur me vonesë.

Barcelona do të vazhdojë tutje në këtë garë, pasi mbrëmë fitoi me rezultatin e përgjithshëm 4-2 në ndeshjen e dytë ndaj Levantes.

“Gjyqtari Carmen Perez konsideron se në përputhje me rregullat e FA-së spanjolle, ankesa e paraqitur nga Levante në orën 09:33 të së premtes u hodh poshtë pasi ka ardhur pas kohës së caktuar”

Brandariz ishte suspenduar me Barcelonën B për shkak të kartonave, dhe sipas kodit të disiplinës në Spanjë, lojtarët nuk mund të luajnë për ekipin e parë nëse janë të suspenduar me skuadrën e dytë derisa dënimi të përfundojë.

Situata është e njëjtë me atë të Real Madridit para tre stinorëve, kur e futi në ndeshje Denis Cheryshev në Kupën e Mbretit, i cili ka qenë u suspenduar për shkak të kartonave me skuadrën e Villarrealit, ku pastaj kaloi te madrilenët ende pa i përfunduar dënimi. Real Madridi ishte diskualifikuar atë kohë nga gara.

Barcelona në çerekfinale do të takohet me Sevillën.

Publikohet data e derbit Real-Atletico

Derbi i madh i kryeqytetit spanjoll mes Atletico Madridi dhe Real Madridit në ndeshjen e kthimit, ku ndeshja do të zhvillohet më 9 shkurt në La Liga.

Skuadra e “Cholo Simeones” është në pozitën e dytë me 38 pikë, pesë më pas se Barcelona në krye dhe pesë më shumë se Real Madridi në pozitën e katërt.

Dy skuadrat në ndeshjen e parë të këtij stinori barazuan pa gola në Bernabeu, aso kohe Real Madridi trajner kishte Lopeteguin.

Ndërsa para se të fillonte ky stinor, Atleti e mposhti Real Madridin në finalen e UEFA Super Cup me rezultatin 4-2.

Kështu pra skuadra e Solarit do kërkoj hakëmarrje për finalen e humbur nè Super Kupën e Europës që e ka humbur në gusht./Teleshkronja Post/

Rikthehet Bundesligam Bayerni – Hoffenheim, formacionet zyrtare

Bundesliga kthehet sonte me pjesën e dytë të stinorit me ndeshjen mes Hoffenheimin dhe Bayern Munich, duke filluar prej orës 20:30 në kuadër të xhiros së 18-të.

Bayerni pozicionohet në vendin e dytë me 36 pikë, 6 më pak se Borussia Dortmundi në krye, kurse Hoffenheim mban pozitën e shtatë në tabelë me 25 pikë.

Në pesë ndeshjet e fundit mes tyre, Bayerni i ka fituar dy ndeshje, aq ka fituar edhe Hoffenheim, kurse një ndeshje ka përfunduar pa fitues.

Hoffenheim:

Buffon: Klubet si Reali i duhen dy portier të mrekullueshëm

Gianluigi Buffon në një intervistë për Marca-n ka thënë se ende nuk ka hequr dorë nga ëndrra e tij në Ligën e Kampionëve dhe, madje edhe pas fitores në Estadio Santiago Bernabeu sezonin e kaluar me Juventusin, ai shpreson edhe më shumë.

Tani në Paris Saint-Germain, italiani beson se ekipi francez ka lojtarët për të luftuar për kurorën e Ligës së Kampionëve, shkruan Teleshkronja Post.

Ai foli për shanset e tyre për triumf në evropë për sezonin e ardhshëm, dhe gjithashtu për Real Madridin dhe situatën e tyre të portierit.

Pas shumë vitesh në krye, çfarë mund të mësoni në PSG?

“PSG është shumë ndryshe nga ajo për të cilën jam mësuar. Është një eksperiencë e re dhe më jep shumë entuziazëm, më bën të lumtur, mund të përmirësohet profesionalisht dhe si një person me përvoja të ndryshme”.

A është futboll francez shumë i ndryshëm nga karriera që keni pasur në Itali?

“Derisa nuk isha këtu unë mendoj se kam përjetuar vetëm mënyrën e konceptimit të futbollit, punës dhe sportit, ka qenë thelbësore për mua të bëhem kush jam unë, kur ju largoheni nga Juventus dhe Italia, ju kuptoni se ka një qasje tjetër dhe për të kuptuar sportin. Model shumë profesional në nivel organizativ si një klub dhe kanë objektiva të mëdha, por me një mënyrë krejt tjetër të arritjes së tyre. Është një rrugë krejtësisht e ndryshme nga ajo që kisha në Itali “.

A ndiheni sikur PSG të respekton si Juventusi, Real Madridi, Barcelona apo Bayern Munich?

“PSG ka histori të ndryshme nga ato skuadra, por ka një të tashme dhe një të ardhme që është në të njëjtin nivel dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Çështjet e kaluara, por ajo që ka rëndësi është e tashmja dhe e ardhmja dhe çka mund të ndërtoni PSG po hedhin themelet për një të ardhme të madhe “.

A besoni se mund të fitoni Ligën e Kampionëve? A është presioni i tyre i tepruar?

“Ky ka qenë qëllimi për pesë apo gjashtë vjet në PSG, por nuk e kam konsideruar kurrë më parë.” Ky është një klub i ri që punon për t’u afruar më shumë për të fituar atë, por nuk mund të jetë një obsesion dhe shumë energji në përpjekje për të përmirësuar. ”

Ju keni matur veten kundër dhe keni luajtur me disa nga më të mirat. A mund të bëhet Neymar një prej tyre?

“Neymar mund të bëhet numër 1. Nuk kam punuar kurrë me të dhe gjithmonë e kam pasur atë si një rival, por nga pikëpamja teknike ai është i pabesueshëm, por ne kemi edhe lojtarë të tjerë të mëdhenj, dhe Kylian Mbappe është një fenomen absolut, ka të tjerë që na bëjnë të besojmë se ne mund të fitojmë në Ligën e Kampionëve, kemi dy yje dhe një grup lojtarësh të fortë dhe kjo na jep besim.”

Si mund të kuptohen dy yjet si Neymar dhe Mbappe?

“Unë mendoj se ata janë bërë për njëri-tjetrin, ata kanë karakteristika të ndryshme, Neymar është më shumë një driblues i mirë me topin, ndërsa Kylian është një djalë me ritëm, fuqi dhe sy për golin. Ballon d’Or mund të jetë i ndarë mes tyre në 10 vitet e ardhshme.”

A mendoni se Neymar do të qëndrojë në Paris?

“Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në, por ata që duan të lexojnë rreth tyre, por të vërtetën është se Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në.”

A mendoni se ata mund të fitojnë Topin e Artë në PSG?

“Po ata munden, luftojmë për trofe të mëdhenj”.

Si e shihni Juventusin tani me Cristiano Ronaldon?

“Juventusi është shumë i fortë, ata kanë qenë për katër apo pesë vitet e fundit konkurent në Evropë, por këtë vit edhe më shumë, sepse ata kanë një lojtar të pabesueshëm, ai ka ardhur në një skuadër që i mungon vetëm ajo pjesë e fundit. .trofeu ”

Kush janë të preferuarit tuaj për fitmin e Champions League ?

“Juventusi, si një skuadër, është më i fuqishmi. Në Ligën e Kampionëve askush nuk mund të jetë i sigurt se do ta fitojë atë dhe gjithmonë ka tre ose katër skuadra më të forta, kështu fitimi varet nga detajet e vogla”.

A prisnit që Ronaldo të largohet nga Real Madridi për Juventusin?

“Nuk u befasova sepse e kuptoj dëshirën e një kampioni si ai për të ndryshuar dhe për të kërkuar sfida të tjera. Pas kaq shumë vitesh në të njëjtin vend keni nevojë për motivime dhe sfida të tjera”.

A jeni i zhgënjyer që nuk keni luajtur me të tek Juve ?

“Do të ishte mirë të luaja me të, sepse ju bën më të mirë. Por unë kam ardhur këtu dhe ka lojtarë si Neymar, Mbappe, Thiago Silva dhe Marco Verratti, lojtarë të mëdhenj që më bëjnë të lumtur në të njëjtën mënyrë”.

Po në lidhje me Real Madridin? A mendoni se ata e kanë humbur shansin për trofe këtë vit?

“Kur mendoni për ekipet që mund të fitojnë Ligën e Kampionëve, Real Madridi është gjithmonë aty, ata kanë një rol udhëheqës për të luajtur, nuk e di nëse do ta fitojnë këtë vit, por do të ishte e jashtëzakonshme. Është diqka që ju gjithmonë duhet ta konsideroni.”

Real Madrid tani ka Thibaut Courtois dhe Keylor Navas. Si mund të jeni zëvendësues kur keni fituar tre Ligat e Kampioneve?

“Situata e Keylor Navas nuk është e lehtë, por Courtois është gjithashtu një portier i madh i cili ka kaluar nëpër vite të mira dhe një Kupë Botërore të mrekullueshme.”/TeleshkronjaPost/

Cristiano apo Leo ? Ja përgjigja e Mourinhos

Ish trajneri i  Ronaldos, Jose Mourinho u ballafaqua me pyetjen se cilin futbollist e konsideron më të mirë, yllin e Barcelonës, Leo Messin, apo atë të Juventusit, Cristiano Ronaldon.

Megjithatë, trajneri i pa punë për momentine pati të vështirë ta merrte një vendim të prerë, duke thënë vetëm se kishte qenë shumë i lumtur kur pjesë e skuadrës së tij në Real Madrid ishte Ronaldo.

Mourinho i kishte fituar gjithsej tre tituj gjatë kohës së tij në Real Madrid, bashkë me Ronaldon. Ai e kishte filluar me titullin e Copa Del Rey në sezonin 2010/11, ndërsa sezonin e ardhshëm e kishte fituar titullin e La Liga dhe atë të Super Kupës së Spanjës.

Ylli argjentinas, Messi, ka arritur t’i shënojë 17 gola dhe t’i bëjë 11 asiste në vetëm 17 paraqitje në La Liga këtë sezon dhe përmes golit të shënuar në ndeshjen kundër Eibarit, u bë lojtari i parë në histori të La Ligës që arrin t’i shënojë 400 gola gjatë karrierës së tij.

Në anën tjetër, Portugezi është duke e dëshmuar veten mjaft mirë në Serie A dhe deri më tani e kryeson garën për Këpucën e Artë të Italisë, me gjithsej 14 gola të shënuara, vetëm një më shumë se Krzysztof Piateku i Genoas.

“Mendoj se është e padrejtë për të dy ata kur dikush thotë se njëri është më i mirë se tjetri. Mendoj se ata janë shumë të ndryshëm. E vetmja gjë që unë dua ta them është isha një njeri shumë i lumtur kur Ronaldo ishte pjesë e skuadrës time”, ka thënë Mourinho për BeIN Sports.

“Por, edhe kur luaja kundër Messit, duhet të mendohesha shumë për të gjetur mënyra të ndryshme për t’i shtuar mundësitë e klubit tim të jetë i suksesshëm. Gjëja që jam mësuar ta adhuroj gjatë kohës së fundit është që ata kanë mbetur në nivel shumë të lartë”.

Ish-sulmuesi i Real Madridit refuzon transferimin në Barcelonë

Ashtu siç mësohen nga vegjëlia, që të thuasje ta urrejnë klubin rival, kështu ka bërë Morata një Madrilen që nga fëmijëria dhe Camp Nou nuk do të jetë skena e re ku Alvaro Morata do ta shfaqë talentin e tij.

Kjo vjen pasi sulmuesi spanjoll e ka refuzuar ofertën e Barcelonës. Morata nuk e pranoi ofertën, që klubi katalonas e kërkonte atë vetëm si opsion të dytë për pozitën e sulmuesit, që është e zënë nga Luis Suarez.

Mirëpo, përkundër këtij refuzimi, Barcelona nuk do të dorëzohet për transferimin e një sulmuesi gjatë këtij afati kalimtar të janarit dhe tani e ka kthyer vëmendjen te sulmuesi i Los Angeles, Carlos Vela.

Morata, ish-sulmuesi i Real Madridit nuk është i gatshëm të pranojë asnjë ofertë nga klubet që synojnë ta përdorin atë vetëm si opsion të dytë, veçanërisht pasi që Morata beson se ai mund të jetë titullar për shumë klube të tjera.

Në vend të Moratës, tani Barcelona duhet ta kthejë shikimin te lojtarë të tjerë për ta zëvendësuar Munir El Haddadin, i cili u transferua në Sevillë. Kjo ka bërë që katalonasit t’i bëjnë ofertë Velës, i cili është ende duke e shqyrtuar ofertën.

Pasi që kishte luajtur në La Liga për Real Sociedadin gjatë viteve 2011-2018, futbollisti meksikan ka mjaft përvojë në futbollin spanjoll dhe mund të jetë shumë i rëndësishëm për klubin, kurdo që aktivizohet nga stoli, pasi që ai mund të luajë në të gjitha pozitat e repartit të sulmit.

Trajneri Ernesto Valverde ia ka bërë të qartë drejtuesve të Barcelonës se ai e dëshiron një sulmues gjatë këtij afati kalimtar dhe Barcelona do të tentojë t’ia përmbushë këtë kërkesë atij.