ZYRTARE: Ismet Munishi emrohet trajneri i klubit nga Super Liga

Trajneri i mirënjohur kosovarë, Ismet Munishi edhe zyrtarisht është emëruar trajner i klubit kosovarë, FC Ballkanit.

Këtë e ka bërë të ditur klubi përmes një postimi në llogarinë zyrtare në rrjetin social, Facebook.

Postimi i plotë i klubit ku njofton emrimin e Munishit:

Zyrtare: Ismet Munishi trainer i FC Ballkani
Therandë,08 Qershor 2019 – Ish traineri i disa skuadrave në Kosovë,Ismet Munishi është emëruar shef i shtabit teknik të skuadrës sonë për edicionin 2019/2020 në IPKO Superligë.

#mirësevjenIsmet
#fcBallkani

Thaçi dekoron Lladrovcin me medalje kampioni (VIDEO)

Sot pasdite klubi nga Drenasi, KF Feronikeli është shpallur kampion i Superligës së Kosovës për edicionin 2018/2019.

Djelmoshat e Zekirija Ramadanit arritën që në stadiumin e tyre “Rexhep Rexhepi” ta mposhtë FC Prishtinën në ndeshjen e fundit dhe ta fitojë titullin e tretë në histori.

Në ndeshjen që u zhvillua në Drenas, Feronikeli fitoi me golin e vetëm të shënuar nga Yll Hoxha në pjesën e dytë, në minutën e 73’.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve kishte një ndryshim të vogël. Vitin e kaluar medaljen dhe trofeun e kishte ndarë kryeministri i vendit, këtë edicion e bëri Hashim Thaçi, president i vendit.

Ai nuk e la pa e dekoruar edhe mikun e tij, kryetarin e Drenasit, Ramiz Lladrovci me një medalje, natyrisht me kërkesë të këtij të fundit.

Ceremonia e ndares së medaljeve në “Rexhep Rexhepi.”

Kryetari aktual i Drenasit, Lladrovci qëndroi afër klubit që nga fillimi i edicionit dhe deri në arritjen e suksesit historik.

Lladrovci ishte ndër më meritorët për investimet e shumta të biznesmenit Naser Ramaj në klubet e sportit në Komunën e Drenasit.

Foto me trofeun e Super Ligës së Kosovës.

Goli i Ylli Hoxhës që e shpalli kampion KF Feronikelin (VIDEO)

Skuadra nga Drenasi e ka fituar titullin e tretë në histori të tij pas fitores me rezultat minimal 1:0 ndaj Prishtinës sot, në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në Drenas.

KF Feronikeli ka shënuar golin e parë dhe të vetëm kundër FC Prishtinës në minutën e 73′ të nga gjuajtja e lirë. Yll Hoxha e ka shënuar një super gol nga gjuajtja e lirë.

Ky ishte vendimtar për titullin e kampionit për klubin e Feronikelit, të cilës i duhej vetëm një pikë nga kjo ndeshje dhe të shpallej kampion, të cilen e arriti.

Në këtë ndeshje FC Prishtina kishte paraqitje të dobët dhe larg pritshmërive, pasi nuk arriti ta bëjë asnjë goditje në kornizen e portës.

Ky është super goli i Ylli Hoxhës nga goditja e lirë, e cila e zuri në befasi mbrojtjen dhe portierin e klubit Bardh e Kaltër.

KF Feronikeli me këtë fitore u shpall kampion i Super Ligës së Kosovës me 80 pikë, 5 më shumë se Prishtina./teleshkronjapost.info/

Feronikeli afër titullit pas fitores ndaj Drenicës, gabon Prishtina

KF Feronikeli ka shënuar fitore tejet të rëndësishme në ndeshjen derbi ndaj Drenicës, të cilën e mposhti në “Bajram Aliu”, me rezultat minumal 0-1.

Pjesa e parë prodhoi raste, por jo edhe gola. Rastin më të mirë e pati Kastriot Rexha, kur goditja e tij me kokë shkoi shumë pranë shtyllës.

Në pjesën e dytë u shënua goli i vetëm i sfidës së sotme (e shtunë), transmeton Teleshkronja Post.

Astrit Fazliu shënoi me kokë në minutën e 66-të, një gol tejet të bukur, i cili doli të ishte edhe vendimtar për Feronikelin.

Mendurim Hoti më pas pati rastin ta dyfishojë epërsinë, por gjuajtja e tij e fuqishme nga distanca, përfundoi në transversën kundërshtare.

Më vonë edhe Zeka pati rast të mirë, nga një depërtim i shpejtë i Yll Hoxhës, por rrjetat nuk u tundën më.

Rënditja aktuale në IPKO Super Ligën e Kosovës (flashscore.com)

Feronikeli tani është lider i vetëm në tabelën e Superligës së Kosovës, me 71 pikë, dy më shumë se ndjekësi Prishtina, kjo pasi Bardhe Kaltrit barazuan 1-1 me Driten.

Tani kanë mbetur edhe vetëm 3 xhiro të fundit në Super Ligën e Kosovës dhe të përcaktohet kampioni i ri, interesante është se xhiron e rradhës takohen Llapi dhe Prishtina, dhe nëse mbetet barazim me shumë gjasa titulli do të shkojë në Drenas tek KF Feronikeli./TeleshkronjaPost/

Tre xhirot e fundit të IPKO Super Ligës së Kosovës 2018/19.

Kosova, “Brazili i vogël”

Legjenda e futbollit kroat dhe atij botëror Davor Suker në një intervistë ekskluzive për Gazetën Alo ka folur për gjasat e Kombëtares së Kosovës për kualifikim në evropian.

Ndër të tjera legjenda kroate e ka quajtur Kombëtaren e Kosovës, Brazil i vogël.

Mendimi i juaj për Kombëtaren e Kosovës.

“Mendimi im për Kombëtaren e Kosovës është se ka shumë talenta, është një Brazil i vogël, por nuk kanë mundësi ku të tregojnë kualitetet e tyre”.

Sa janë gjasat e Kombëtares së Kosovës për kualifikim në EURO 2020?

“Kosova ka gjasa të mëdha për tu kualifikuar pas barazimin ndaj Bullgarisë dhe një rezultati pozitiv në ndeshjen e radhës. Kosova në këtë grup mund të ju bëj ballë të gjithë kundërshtarëve”.

Kosova përballet me Malin e Zi në ndeshjen e radhës. A do të arrijë Kosova një rezultat pozitiv kundër Malit të Zi?

“Natyrisht se mundet sepse Mali i Zi ka humbur në kualitet në krahasim me katër vitet e kaluara. Ndërsa Kosova ka përparuar dukshëm”.

Cilin futbollist të Kombëtares së Kosovës e vlerësoni si më të mirin?

“Nuk mund të dalloj ndonjërin. Përveç kapitenit tonë (Amir Rrahmani) Kosova ka edhe shumë yje të tjerë, këtë edhe e kanë treguar por duhet akoma të kombinohen dhe të kualifikohen në evropian e shpresojmë më pas në të ardhmen edhe në botëror.

Davor Suker ishte ndër më meritorët për pranimin e Kosovës në FIFA dhe UEFA. /Gazeta Alo/

Zyrtare: Zvogëlohet Superliga e Kosovës

Federata e Futbollit e Kosovës ka mbajtur sot Kuvendin e Rregullt të Punës, ku u prezantua gjithçka që është bërë në periudhën 2018/2019.

Kuvendi i Punës i FFK-së mori vendim që nga stinori 2020/2021, Superliga të ketë vetëm 10 skuadra.

Një gjë e tillë erdhi për të rritur konkurrencën dhe cilësinë mes skuadrave garuese.

Delegatët e kuvendit, 54 që ishin të pranishëm nga 48 të mundshëm, e votuan njëzëri këtë propozim.

Nga sistemi aktual, dy skuadra do të eliminohen për t’iu përshtatur sistemit të ri nga vjeshta e vitit 2020.

“Të gjitha regjionet dhe të gjitha klubet kanë pranuar që të bëhet Superliga me 10 ekipe”, ka deklaruar për mediat pas Kuvendit, Agim Ademi.

Në këtë Kuvend është vendosur që gruas së presidentit të ndjerë, Fadil Vokrri, t’i ndahet një pagë mujore për gjithë jetën, që do të marrë nga FFK-ja.

KF Feronikeli deklason me gola Trepçen 89, shkëputet në tabelë / Video

Feronikeli ka shënuar fitore të thellë në “Rexhep Rexhepi”, duke e mposhtur Trepçën ’89, me rezultat të thellë 5-0, në kuadër të xhiros së 23-të, në IPKO Superligë.

Në pjesën e parë u shënua vetëm një gol dhe ai në portën e gabuar. Pllana shënoi në portën e tij, për ti dhënë epërsinë Feronikelit, në minutën e 30-të.

Pjesa e parë ishte spektakolare me vendasit që arritën ti shënojnë edhe katër gola të tjerë.

Së pari, Mendurim Hoti shënoi në minutën e 47-të, për ta dyfishuar epërsinë.

Më pas braziliani ynë, Jean Da Silva, shënoi dy gola të tjerë, të parin në minutën e 51-të, për 3-0, ndërsa në minutën e 60-të, për 4-0.

Vulën në këtë takim e dha Kastriot Rexha, i cili shënoi për 5-0, në minutën e 84-të.

Feronikeli tani ka 55 pikë, shtatë pikë më shumë se ndjekësi Llapi, e tetë më shumë se Prishtina, të cilët kanë një ndeshje për ta zhvilluar./TeleshkronjaPost/

Ndërron jetë ish-futbollisti i Prishtinës, babai i lojtarit të njohur

Pas sëmundjes së rëndë ka ndërruar jetë sot ish-futbollisti i Prishtinës, Sabit Dallku, njofton klubi bardhekaltër.

Sabiti ka luajtur për Prishtinën në fundvitet 70-ta dhe në fillim të viteve 80-ta. Ai ishte mbrojtës me nam i skuadrës më të madhe në vend, Prishtinës.

Ka qenë pjesë e gjeneratës e cila pati filluar të krijohet me trajner Ilija Dimovskin, e që pastaj patën arritur majën e futbollit ish-jugosllav.

Hapave të babait me shumë sukses në karrierën e futbollit e kanë përcjell të dy djemtë, Armendi, ish-përfaqësuesi i Shqipërisë, tani kapiten i Prishtinës, dhe Ardini futbollist i Vorskla Poltavës nga Ukraina.

Varrimi i të ndjerit u bë sot me kohë të Xhumas në varrezat e Vushtrrisë.