Manolas: “Napoli dëshiron t’i japë fund dominimit të Juventusit në Serie A”

Kostas Manolas ka përcaktuar synimet e tij për të ndihmuar Napolin për ti dhënë fund fitores së Juventusit në futbollin italian.

Mbrojtësi grek e përfundoi transferimin e tij nga Roma në Napoli në qershor dhe dëshiron të ndalojë Juventusin që fitoj titullin e nëntë të njëpasnjëshëm Serie A.

“Ne duam t’i japim fund dominimit të Juventusit”, tha Manolas për Sky Sport Italia.

“Nëse kam vendosur të vij këtu është sepse besoj me të vërtetë se jemi afër Bianconerëve.”

“Unë besoj në këtë projekt dhe unë jam i bindur se ekipi do të marrë një hap më shumë në aspektin e cilësisë këtë sezon”.

Manolas do të punojë nën Carlo Ancelottin në Napoli dhe mbrojtësi tashmë është duke shijuar jetën me trajnerin italian.

“Përshtypjet e mia të para janë pozitive, unë jam ndjerë i qetë që nga dita e parë,” tha Manolas.

DIMARO, ITALY – JULY 15: Dries Mertens , Lorenzo Insigne , Kostas Manolas during SSC Napoli Pre-Season Training Camp on July 15, 2019 in Trento, Italy. (Photo by SSC NAPOLI/SSC NAPOLI via Getty Images)

“Të gjithë shokët e mi janë shumë të mirë, por [Piotr] Zielinski, [Lorenzo] Insigne dhe [Dries] Mertens më kanë impresionuar sidomos.”

“Numrat e karrierës së [Ancelotti] si trajner flasin për veten e tyre, ai është gjithashtu një person i shkëlqyer, si dhe një trajner i madh.”

“Të gjithë lojtarët e duan dhe trajnimi është i këndshëm, sepse ne punojmë shumë me topin, kështu që mendoj se ai mund të më ndihmojë të përmirësohem”.

Ndërkohë për të kuptuar atmosferen tek Napoli, ndiqni videon: Ancelotti maskohet si një gazetar për ta ngacmuar Insigne./TeleshkronjaPost/

Pjesa e I: Inter në epërsi falë autogolit të de Ligt

Ka përfunduar pjesa e parë mes dy ekipeve italiane, Juventus dhe Inter, e cila po zhvillohet momentalisht në Kinë.

Pjesa e parë: Juventus 0-1 Inter [Matthijs de Ligt autogol]

Ndeshja e dytë para sezonale e Juventus nuk po shkon siç duhet, pasi është duke humbur me rezultat 0-1 nga Inter.

Goli u shënua na Matthijs de Light, por në portën e gabuar, atë të ekipit të tij, raporton Teleshkronja Post.

Autogoli i të sapo ardhurit tek Zonja e Vjetër, Matthijs de Light, në minuten e 10′ të takimit :

Formacionet zyrtare: Juventus vs Inter

Juventusi dhe Interi përballen me njëri-tjetrin për disa minuta në Qendrën Olimpike Sportive në Nanjing të Kinës, ndeshja e dytë e turneut të para sezonit të Juventusit.

Do të jetë hera e parë që Antonio Conte do luajë kundër ish-klubit të tij që nga largimi i Juventusit në mënyrë të papritur pak më shumë se pesë vjet më parë.

Pa marrë parasysh karakterin në këtë takim të parë të sezonit me Interin, edhe para fillimit të sezonit 2019-20, kjo është shansi i dytë në lojë për ne që të shohim se çfarë lloj progresi – qoftë kjo shumë ka bërë skuadra e Maurizio Sarri.

Siç kemi thënë para miqësores me Tottenham, gjithmonë do të jetë interesante në bazë të faktit se disa lojtarë që Sarri ndoshta dëshiron të kenë si lojtarë të mëdhenj nuk janë aktualisht në të njëjtën zonë kohore dhe / ose vend për momentin.

Pa marrë parasysh se çfarë, megjithatë, do të jetë pak e çuditshme për të parë Conten në ngjyrat e Inter ndërsa po e luan kundër Juventusit, raporton Teleshkronja Post.

Tashmë ormacionet zyrtare nga dy trajnerët për ndeshjen e cila fillon nga ora 13:30.

Skema e Inter XI : Handanovic; D Ambrosios; De Vrij; Skriniar; Candreva; Gagliardini; Brozovic; Sensi; Dalbert; Perisic; Esposito.

Skema zyrtare e Juventus XI : Szczesny; Cancelo, De Ligt, Bonucci, De Sciglio; Rabiot, Pjanic, Matuidi; Bernardeschi, Higuain, C. Ronaldo.

Mediat e huaja e quajnë të kryer: Milan nëshkruan me Correan për 50 milion euro

Milan është në prag të goditjes së një marrëveshjeje me Atletico Madrid për Angel Correa në € 50 milion plus bonuse deri në € 7 milion, pretendon Sky Sport Italia.

Eksperti i transferimeve Gianluca Di Marzio thotë se drejtori i AC Milan Zvonimir Boban ishte në Spanjë dje për të përpunuar detajet dhe për të marrë masën në shtrirjen përfundimtare.

Çmimi i kërkuar ishte 55 milion euro dhe javën e kaluar është raportuar se Milan kishte ofruar 45 milion euro, por duket sikur do të takohen në mes me bonuse shtesë.

Do të jetë një tarifë transferimi prej 50 milion eurosh, duke përfshirë edhe disa bonuse relativisht të lehta për të arritur, dhe të tjerë që janë shumë më të vështirë për një tjetër € 7 milion.

Angel Correa me fanelen e Atletico de Madrid.

Sipas MilanNews.it, tarifa fikse është më afër € 40 milion me një tjetër € 10 milion në shpërblime dhe € 7 milion në ‘shtesa më të ashpra’.

Argjentinasi 24-vjeçar ndërkombëtar është parë nga trajner i ri Marco Giampaolo si partner ideal për sulmuesin Krzysztof Piatek.

Krzysztof Piatek u transferua tek Milani gjatë merkatos dimërore.

Andre Silva është në rrugën e tij për në Monako, ndërsa Patrick Cutrone gjithashtu ka gjasa të shitet për të mbledhur fonde për këtë transferim.

Sezonin e kaluar, Correa shënoi pesë gola me pesë asistime në 49 paraqitje garuese për Atletico Madrid.

Besohet se ai tashmë ka pranuar kushtet personale me Rossonerët./teleshkronjapostsport/

Më i kushtueshmi tek Kosova, por në cilën pozitë renditet Rashica në botë

Anësori i djathtë tek Kosova me numër 7, Milot Rashica vlerësohet të jetë futbollisti më i shtrenjtë te Përfaqësuesja e Kosovës, me vlerën e tij që pësoi rritje muajin e kaluar.

Deri në muajin qershor, vlera e Milot Rashicës llogaritej 7 milionë euro, teksa më pas pësoi një rritje të lartë.

Vlera e sulmuesit 23 vjeçar në tregun transferimeve tani është 20 milionë euro, duke u bërë kështu edhe si futbollisti më i shtrenjtë i Kosovës, raporton Teleshkronja Post.

Por, a e keni menduar ndonjëherë se në cilën pozitë renditet ai nga të gjithë futbollistët aktiv në mbarë botën?

Sipas faqes së specializuar për vlerën e futbollistëve në tregun e transferimeve ‘Transfermarkt’, Milot Rashica renditet numër 410.

Duhet theksuar se ylli francez, Kylian Mbappe, vlerësohet si futbollisti më i shtrenjtë në botë, me një shumë prej 200 milionë eurove në tregun e transferimeve.

Juve 2-3 Tottenham, Higuain, Ronaldo dhe Kane shënojnë (VIDEO)

Harry Kane me golin në minutat shtesë nga gjysma e fushës ia fiton ndeshjen Tottenham ndaj Juventus.

Takimi përfundoj me rezultat 2-3 për Tottenham, një ndeshje plot spektakël dhe gola të bukur.

Pjesa e parë ishte e mërzitshme me vetëm një gol nga Erik Lamela për Tottenham në minuten e 30’të.

Ndërsa pjesa e dytë ishte krejtësisht ndryshe, më gjallëruese. Mandzukic u largua nga loja për t’ia lënë vendin Gonzalo Higuain.

Me të hyrë në lojë, pas 10 minutash argjentinasi barazoj rezultatin në 1-1 në min. e 56’të, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërsa Ronaldo vetëm 3 minuta më vonë kaloj në epërsi Juven pas një aksioni model i kurorëzuar nga ai.

Lucas Moura më pas e riktheu Tottenham në lojë me golin e tij pas 63 minutash lojë në Singapor.

Ndërsa qershia mbi tortë për Tottenham erdhi në minutat shtesë ku sulmuesi anglez, Harry Kane me super gol nga gjysma fushës ia siguroj fitoren klubit anglez:

VIDEO: Goli i Cristiano Ronaldos kundër Tottenham

Ndeshja ndërmjet Juventusit dhe Tottenhamit në ndeshjen e turneut miqësor, International Champions Cup, që po zhvillohet në Singapor.

Ndeshja përfundoj me rezultat 2-3 për Tottenham, ku pjesa e dytë dhuroj shumë spektakël, transmeton TeleshkronjaPost.

Cristiano Ronaldo shënoi për 2:1 për kampionin italian pas një aksioni të rrjedhshëm në minutën e 59-të.

Goli i portugezit 34 vjeqarë pas asistimit të De Sciglios :

Juve 2-3 Tottenham, Higuain, Ronaldo dhe Kane shënojnë (VIDEO)

Pogba dhuron show dhe trullos 3 lojtarë të Inter (VIDEO)

Sot nga ora 14:00 në Singapor në turin e Azisë, Manchester United dhe Inter matën forcat e tyre në para sezon.

Takimin e fitoj Manchester United me rezultat minimal 1-0, goli i vetëm i shënuar ishte nga talenti i ri Greenwood, raporton Teleshkronja Post.

Por, ai që kishte vëmendje si zakonisht ishte Paul Pogba, i cili gjatë ndeshjes i trullosi disa lojtarë të Interit.

Shikoni momentin interesant kur Pogba bën “rouleten” dhe humbë tre lojtarë të Inerit të Antonio Contes;

Man United shënon tjetër fitore në para sezon, mund Interin e Contes