1 gusht – Transferimet LIVE: Dybala, Correa, Cancelo, Malcom

Këtu mund ti ndiqni të gjitha përditësimet e fundit të mërkatos verore, dhe thashethëmet kryesore të ditës në futboll.

Top lajmet kryesore të ditës 1 gusht:

Bayern Munich | Bayern Munich është afër një marrëveshje për nënshkrimin e anësorit të Bayern Leverkusen, Leon Bailey, pavarësisht se ka një kontratë me klubin e tij aktual deri në vitin 2023. Një veprim i tillë mund të përfundojë interesin e bavarezëve për Manchester Cityn Leroy Sane.

Napoli | Sipas Daily Mail, Napoli është vendosur të tundojë Crystal Palace me një ofertë prej 70 milion eurosh për Wilfried Zaha, pasi humbi Nicolas Pepe.

Juventus | Ekziston një kthesë tjetër në sagën Dybala pasi Corriere dello Sport pretendon se Inter është vendosur të bëjë një veprim për argjentinasin, i cili mund të pengojë shpresat e Manchester United për një marrëveshje shkëmbimi me Juventusin për Lukakun.

Barcelona | Juventus janë duke vëzhguar të riun e Barcelonës, Juan Miranda, i cili së fundi shkëlqeu për suksesin e Kampionatit Evropian U19 të Spanjës. Ernesto Valverde i ka dhënë 19-vjeçarit disa minuta gjatë para-sezonit dhe klubi shfaqet i interesuar për të. Marseille thuhet gjithashtu se po e ndjek gjurmimin e të riut.

AC Milan | Italianët janë rikthyer për Angel Correa të Atletico Madrid, sipas Gazzetta, i cili shihet si përparësia kryesore e klubit për të plotësuar rolin me nr.10.

PSG | Cavani preferon të qëndrojë në PSG pavarësisht interesimit nga Interi, sipas Gazzetta.

Arsenal | Unai Emery dëshiron që Koscielny të jetë pjesë e skuadrës së tij. “Unë jam duke luftuar për ta bindur atë (për të qëndruar) por e respektoj vendimin e tij. Unë nuk e kam humbur shpresën se ai do të jetë me ne këtë sezon, por, tani, ideja e tij është të largohet”, tha trajneri i Arsenalit.

Zenit | Malcom nuk stërviti me Barcelona të enjten me lejen nga klubi pasi transferimi i tij në Zenit Saint Petersburg hyn në fazat e tij të fundit.

A.Villa | Aston Villa kanë nënshkruar Tom Heaton nga Burnley.

Bournemouth | Klubi anglez, Bournemouth kanë nënshkruar ndërkombëtarin holandez Arnaut Danjuma, i cili mbërrin nga Club Brugge. “Është një hap i madh për mua”, tha 22-vjeçari.

Paris SG | Neymar nuk do të vazhdojë në PSG, sipas gazetë SPORT. Kampionët e Ligue 1 e kanë caktuar 10 gushtin si afatin e fundit për të zgjidhur çështjen.Barcelona po mundohet të ulë koston duke ofruar Ivan Rakitic dhe Philippe Coutinho, të cilin PSG nuk e ka marrë mirë, duke dashur vetëm para për lojtarin.

Inter | Icardi ka marrë një vendim, sipas Gazzetta: Nëse Juventus nuk futet me një ofertë, ai do të qëndrojë në Inter.

Getafe | Faycal Fajr është në Getafe dhe është vendosur t’i nënshtrohet testeve mjekësore.

Milan | Milano ka konfirmuar nënshkrimin e Rafael Alexandra da Conceicao Leao. 20-vjeçari bashkohet në një kontratë pesë-vjeçare nga Lille.

Man City | Sipas Fabrizio Romano, Manchester City ka hapur negociatat me Juventusin mbi të djathtën Joao Cancelo.

Lazio | Lazio janë pas një sulmuesi dhe Fernando Llorente, i lëshuar së fundmi nga Tottenham, është shfaqur si opsion.

Juventus | Dybala sot pritët të vendosë për të ardhmen, pas takimit me trajnerin Sarri.

Arsenal | Nocolas Pepe edhe zyrtarisht lojtarë i Arsenalit, sot pasdite ka kompletuar transferimin./Transferimet e Lojtarëve/

Zyrtare: Leao lojtar i Milanit

AC Milani e ka transferuar edhe zyrtarisht portugezin Rafaelo Leao nga Lille për 30 milionë euro.

Klubi kuqezi njoftoi përmes uebsajtit të vet zyrtar se Leao ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare të enjten, transmeton Gazeta Express.

Mësohet se Milani i ka paguar 30 milionë euro për sulmuesin, ndërsa pesë milionë të tjera do t’i paguajë në formë të bonuseve.

20-vjeçari shpërtheu sezonin e kaluar për Lille, duke i shënuar tetë gola dhe duke i ndihmuar klubit ta zërë vendin e dytë në Ligë 1 pas Paris Saint-Germainit.

Ai vjen si zëvendësues i Patrick Cutrones, i cili iu bashkua Wolves këtë javë, dhe bëhet blerja e tretë e Milanit këtë verë pas Rade Krunic dhe Theo Hernandez. /Gazeta Express/

Sot Icardi kthehet në stërvitje tek Interi, tollovi tek zi e kaltërit

Sot është dita e rikthimit të Icardit në skuadrën e Antonio Contes dhe stërvitja e tij e parë me shokët e skuadrës që pas grumbullimit verorë në Zvicer.

Ai nuk ishte prezent me lojtarët e grumbulluar për turneun e Kinës por tashmë pushimet ekstra kanë mbaruar edhe ai pritet të jetë në Appiano Gentile rregullisht ditën e sotme.

Gjithesesi kjo gjë nuk ndryshon asgjë për të ardhmen e tij sepse ajo eshte e vendosur tashme: shanset që ai të qëndroj tek Interi janë zero.

Ndërkohë, sipas asaj që tregon Sport Mediaset, Mauro Icardi ka kërkuar vetë që të rikthehet në stërvitje me shokët e skuadrës duke filluar nga dita e sotme por do e bëj me të njejtat rregulla dhe kushte si njëzet ditë më parë.

Ai me shokët e skuadrës do të bëj vetëm stërvitjen atletike por atë teknike jo, sepse tashmë është totalisht jashtë projektit të Contes dhe nuk pse bën pjesë në stërvitjet me top.

Situata e Icardit sipas SportMediaset ka vetëm një mundesi të zhbllokohet: vetëm në rast se do të vijë një ofertë konkrete nga Juventusi, Napoli apo Roma.

Por edhe kjo ka pak gjasa të ndodhë tani afër sepse Juventusi duket se është larguar jo pak nga ai ndersa Napoli edhe pse ka shumë kontakte me të dhe Wanden, nuk është e bindur ende.

Pastaj për sa i përket Romes, duhet pritur se cfarë do të ndodhë me Dzeko dhe nëse ai mund të përfshihet në këtë operacion edhe pse sipas Sky Sports ai do të ishte dakort me këtë destinacion.

Por dicka është e sigurt në këtë moment: shpresat për një ri-integrim real në grup për Mauron nuk kanë qenë kurrë më të ulta. Sot rikthim ne grup, por si i vetëm në shtëpi.

Milan me komunikatë zyrtare për Ismet Sinanin

Klubi italian ka lëshuar komunikatë zyrtare për talentin e saj, Ismet Sinanin, raporton Teleshkronja Post.

AC Milan përmes një fjalie në uebsajtin e saj zyrtarë ka njoftuar se Ismet Sinani do të huazohet tek Sicula Leonezio, me mundësi blerjeje.

20 vjeqari ka qenë pjesë e akademisë së ish-kampionit evropian që nga viti 2013 dhe nuk ka bërë asnjë paraqitje me ekipin e parë.
/TeleshkronjaPost/

Milan humbet prapë, kësaj here nga Benfica

Edhe pse me trajner të ri, Milan nuk është duke u paraqitur më se miri në ndeshjet parasezonale që është duke i zhvilluar në Amerikë dhe në Kinë. Shtatë herë kampioni i Europës sot ka pësuar nga Benfica

AC Milan nuk është duke shkëlqyer në ndeshjet e saj parasezonale, raporton Teleshkronja Post.

Pas humbjes prej 1-0 kundër Bayern Munichut, ku edhe ju lëndua blerja e tyre më e re, Theo Hernandez, tani skuadra italiane ka humbur edhe nga Benfica në kuadër të ndeshjes së dytë të International Champions Cup.

Pjesa e parë e ndeshjes së sotme në mes të Milanit dhe Benficës u dominua tërësisht nga Milan por që rastet e krijuara nuk u shndërruan në gol.

Kjo duket se ju hakmor skuadrës italiane, të cilët në pjesën e dytë pësuan gol në minutën e 70-të.

Adel Taarabt goditi fuqishëm dhe arriti që ta kalojë në epërsi skuadrën portugeze.

Pavarësisht se Milan tentoi ta barazoi rezultatin nuk arriti që ta bëj këtë dhe në fund mbeti pa asnjë pikë të fituar nga dy ndeshje të zhvilluara.

Benfica me këtë fitore arrin në kuotën e nëntë pikëve dhe duhet të pres edhe disa ndeshje të Manchester United për t’u konfirmuar si fituese e International Champions Cup më 9 pikë.

Skuadrat në këtë turne luajnë nga 3 ndeshje, kurse Benfica ka fituar 3 prej tyre.

Liverpool 0-3 Napoli, Ancelotti mposhtë Klopp

Një super Napoli e ka mundur me rezultat 0-3, Liverpoolin në Murrayfield Stadium te Edinburgh .

Ishte një ndeshje që u dominua nga Liverpooli, por Napoli doli fitues

Jo gjithëherë dominimi dhe mundësitë për të shënuar gol dalin fitimtar në një ndeshje.

E tillë ishte miqësorja sot në mes të Liverpoolit dhe Napolit, e cila u zhvillua në Skoci. Liverpooli e nisi këtë ndeshje pa shumë lojtarë kryesor, pa treshen sulmuese Mane, Salah dhe Firmino.

Kampioni i Europës pati më shumë posedim në këtë ndeshje, por edhe mundësi për shënim, por Napoli e përfundoi ndeshjen me tre kundër sulme, kreator i të cilëve ishte sulmuesi italian Insigne.

Ishte minuta e 17 ku Insgine depërtoi nga krahu i djathtë dhe kaloi pothuajse gjysmën e fushës dhe nga vija e 16 metërshit shënon një gol të bukur.

Napoli shënon edhe golin e dytë, pothuajse në të njëjtën mënyrë, me anë të një kundërsulmi klasik.

Insigne prapë ishte kreator i këtij goli, i cili pas depërtimit në krahun e djathtë, pason për Milik i cili shënon në minutën e 28-të.

Në pjesën e dytë, prapë ishte Liverpool që sulmonte por Napoli vazhdimisht kalonte në kundërsulme të cilat rezultonin të rrezikshme.

I tillë ishte edhe sulmi në minutën e 52-të.

Insigne prapë depërton, arrin deri në zonë, godet topin të cilin e mbron Mignolet por topi i kthyer shkon te Amin Aunas që shënon golin e tretë.

Kjo është ndeshja e fundit parasezonale e Liverpoolit, kurse javën tjetër ata do të përballen me Manchester City për superkupën e Anglisë.

Manolas: “Napoli dëshiron t’i japë fund dominimit të Juventusit në Serie A”

Kostas Manolas ka përcaktuar synimet e tij për të ndihmuar Napolin për ti dhënë fund fitores së Juventusit në futbollin italian.

Mbrojtësi grek e përfundoi transferimin e tij nga Roma në Napoli në qershor dhe dëshiron të ndalojë Juventusin që fitoj titullin e nëntë të njëpasnjëshëm Serie A.

“Ne duam t’i japim fund dominimit të Juventusit”, tha Manolas për Sky Sport Italia.

“Nëse kam vendosur të vij këtu është sepse besoj me të vërtetë se jemi afër Bianconerëve.”

“Unë besoj në këtë projekt dhe unë jam i bindur se ekipi do të marrë një hap më shumë në aspektin e cilësisë këtë sezon”.

Manolas do të punojë nën Carlo Ancelottin në Napoli dhe mbrojtësi tashmë është duke shijuar jetën me trajnerin italian.

“Përshtypjet e mia të para janë pozitive, unë jam ndjerë i qetë që nga dita e parë,” tha Manolas.

DIMARO, ITALY – JULY 15: Dries Mertens , Lorenzo Insigne , Kostas Manolas during SSC Napoli Pre-Season Training Camp on July 15, 2019 in Trento, Italy. (Photo by SSC NAPOLI/SSC NAPOLI via Getty Images)

“Të gjithë shokët e mi janë shumë të mirë, por [Piotr] Zielinski, [Lorenzo] Insigne dhe [Dries] Mertens më kanë impresionuar sidomos.”

“Numrat e karrierës së [Ancelotti] si trajner flasin për veten e tyre, ai është gjithashtu një person i shkëlqyer, si dhe një trajner i madh.”

“Të gjithë lojtarët e duan dhe trajnimi është i këndshëm, sepse ne punojmë shumë me topin, kështu që mendoj se ai mund të më ndihmojë të përmirësohem”.

Ndërkohë për të kuptuar atmosferen tek Napoli, ndiqni videon: Ancelotti maskohet si një gazetar për ta ngacmuar Insigne./TeleshkronjaPost/

Pjesa e I: Inter në epërsi falë autogolit të de Ligt

Ka përfunduar pjesa e parë mes dy ekipeve italiane, Juventus dhe Inter, e cila po zhvillohet momentalisht në Kinë.

Pjesa e parë: Juventus 0-1 Inter [Matthijs de Ligt autogol]

Ndeshja e dytë para sezonale e Juventus nuk po shkon siç duhet, pasi është duke humbur me rezultat 0-1 nga Inter.

Goli u shënua na Matthijs de Light, por në portën e gabuar, atë të ekipit të tij, raporton Teleshkronja Post.

Autogoli i të sapo ardhurit tek Zonja e Vjetër, Matthijs de Light, në minuten e 10′ të takimit :