Video e Cristiano Ronaldos këtë sezon dëshmon se ai ende është i mirë në driblime

Nuk është sekret se Cristiano Ronaldo ka pasur mjaftë punë për të përshtatur lojën e tij pasi karriera e tij e ka dërguar drejtë Juventus.

Kur ai erdhi në skenë si futbollisit profesionist, Cristiano Ronaldo ishte një lojtar që donte të driblojë dhe të manovroj me topin.

Ai ishte një lojtar i shpejtë me një aftësi të bollshme dhe mund të bënte pothuajse gjithçka me topin në këmbët e tij, transmeton Teleshkronja Post.

Kuptohet, me kalimin e viteve nga kjo anë në lojën e tij është venitur duke u shëndrruar në një lojtarë më fizik dhe më zonal.

Në vend të kësaj, për të mbajtur në krye të futbollit botëror, Ronaldo ka luajtur më tej në fushë dhe është më shumë një golashënues tipik se sa krijues.

Ronaldo madje pranoi kohët e fundit se ai nuk do të hyjë në fushë duke dashur të driblojë si dikur.

“Unë e shoh futbollin si një mision: të shkoj në fushë, të fitojë, të bëjë më mirë,” tha Ronaldo për botimin spanjoll El Pais.

“Ata momente kur shkova në fushë duke menduar, ‘sonte do të dribloj,’ të jemë i sinqert, nuk i kam ato momente më.”

“Ekziston një presion shtesë. Njerëzit gjithmonë gjykojnë: ‘Është e gjatë, ai është 33, 34 ose 35 vjeç, duhet ta lëmë’. Dhe ju doni të habitni njerëzit.”

Megjithatë, pavarësisht nga dëshira e tij për të dribluar duke u pakësuar, Ronaldo ka treguar këtë sezon se ai është ende jashtëzakonisht i talentuar me topin në këmbët e tij.

Dhe një video ka dalë ku shihet Ronaldo këtë sezon duke treguar se ai ende mund të driblim në një nivel shumë të lartë, Ronaldo tani mund të jetë 34 vjeç, por aftësia e tij me topin në këmbët e tij është ende e qartë.

Ai nuk ka humbur ritmin e tij dhe video tregon se mbrojtësit e kundershtarë duhet të jenë të frikësuar kur Ronaldo drejtohet tek ata./TeleshkronjaPost/

Cristiano kthehet mbrapa në kohë, me driblime të bukura ndaj Romës / Video

Edhe pse në muajin shkurtë mbushi moshën 34-vjeçare, Cristiano Ronaldo është ende i fortë dhe po e tregon ende ditë pas dite.

Superstari portugez bëri lëvizje te Juventusi këtë verë dhe, pavarësisht moshës së tij, ai është ende ndër më të mirët në botë padyshim.

Por, për të mbajtur në krye të lojës, Ronaldo i është dashur të përshtasë se si luan ai brenda fushës së gjelbër, për t’iu përshtatur futbollit italian.

Ronaldo dikur ishte një lojtar i krahut që përdorte driblime dhe shkaktonte shumë probleme për çdo mbrojtës në botë, sidomos sa ishte pjesë e Man United.

Në ditët e sotme, ai është më shumë një driblues goli, i cili vë theksin në shënimin e golave sesa në driblime të shumta apo vrapime të panevojshme.

Cristiano pati disa probleme me Florenzin gjatë ndeshjes.

Por, çdo herë sa i jepet mundësia ai tregon aftësitë e tij se si luajti ai kur ishte më i ri, transmeton Teleshkronja Post.

Dhe ai bëri pikërisht atë me një vrapim të shkëlqyeshëm solo kundër Romës në natën e së dielës.

Pas 15 minutash lojë, Ronaldo kapi topin në të majtë dhe i vetëm brenda fushës së Romës, më pas ai filloi drejtimin e fuqishëm direkt në mbrojtjen e Romës.

Duke e bërë rrugën e tij deri tek zona, Ronaldo anashkaloi një kundërshtar para se të vendoste topin në një pjatë për Paulo Dybalan.

Për fat të keq Dybala nuk ishte në gjendje të shënonte një finish të asistuar nga Ronaldo.

Çfarë asistimi do të kishte qenë nëse Dybala do e shënonte gol, pas këtij super asistimi nga CR7./TeleshkronjaPost/

Përfundon me barazim derbi i Torinos, gol i bukur nga Ronaldo / VIDEO

Ekipi i Massimiliano Allegrit ka arritur të shpëtoj nga humbja vetëm pak minuta para fundit të ndeshjes në derbi ndaj Torinos.

Torino doli të jetë arrë e fortë për Bardh e Zinjët, pasi ishin afër ta fitonin komplet ndeshjen në shtëpi.

Torino fillimisht kaloj në epërsi në derbi ndaj Juventusit, ishte Sasa Lukic ai që shënoi për 1-0 në minutën e 18’ të ndeshjes,

Kështu përfundoj pjesa e parë me rezultatin në favor të Torinos, ndërsa në pjesën e dytë ndryshuan gjërat.

Juventus ishte më kërkues dhe dominant, ndërsa Torino u kthye në mbrojtje, raporton Teleshkronja Post.

Por ata nuk qëndruan pa pësuar gol, pasi në minuten e 84 të ndeshjes Spinazola harkon në zonë dhe Ronaldo godet fort me kokë dhe barazon shifrat.

Ndeshja përfundoj me rezultat 1-1, kjo ndeshje nuk kishte shumë rëndësi për Juventus pasi e kanë fituar titullin./TeleshkronjaPost/

Ronaldo me shokë ia mohon një fitore të madhe Interit

Sonte u luajt derbi i Italisë mes dy klubeve që kanë rivalitet të madhë.

Klubi nga qyteti i modës, Inter, nuk arriti të marrë më shumë sesa një barazim 1-1 në takimin kundër Juventusit, e cila u zhvillua sonte, në kuadër të xhiros së 34-të të Serisë A.

Derisa Interi e dëshironte fitoren për t’i përmirësuar edhe më shuam gjasat që të kualifikohet në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve, Juventusi luajti vetëm për prestigj, pasi që tanimë e ka siguruar titullin e kampionit.

Ekipi i drejtuar nga Spalleti nuk arriti ta fitojë këtë ndeshje, përkundër që e dominoi ndeshjen edhe me posedim te topit edhe me numrin e rasteve të krijuara për të shënuar gol.

Zikaltrit kaluan fillimisht në epërsi përmes supergolit të shënuar nga Radja Nainggolan në minutën e shtatë të ndeshjes. Edhe asisti i Matteo Politanos kishte qenë mjaft mbresëlënës.

Megjithatë, Cristiano Ronaldo u sigurua që Juventusi mos ta pësojë disfatën e tretë këtë sezon, duke shënuar gol në minutën e 62- të të ndeshjes. Ky gol u asistua nga Miralem Pjanic.

Përkundër që e mori vetëm një pikë nga kjo ndeshje, Interi pozicionohet mjaft mirë në tabelën e Serisë A, sa i përket kualifikimit në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve.

Interi tani i ka 62 pikë, me katër pikë më shumë sesa Roma, që renditet në pozitën e katërt në Serinë A./TeleshkronjaPost/

Ronaldo shënon gol të bukur arrinë rekord të madhë

Juventus dhe Inter po zhvillojnë takimin në stadiumin Giuzepe Meaza në kuadër të Series A.

Klubi bardh e zi ka barazuar rezultatin në ndeshjen kundër Interit, e cila po zhvillohet për momentin.

Në minutën e 62-të të ndeshjes, Cristiano Ronaldo e shënoi golin e parë të ndeshjes për Juventusit, raporton Teleshkronja Post.

Supergoli i portugezit me këmben e majtë :

Me këtë realizim CR7 arrinë rekord në karrierën e tij, duke shënuar golin e 600-të për klube./TeleshkronjaPost/

Goli i vitit shënohet nga Nainggolan me volej goditje ndaj Juventusit / Video

Sonte po zhvillohet derbi i javës në Serie A ndërmjet Interit dhe Juventusit në Stadio Giuseppe Meazza në Milano.

Ky takim për Juventusin ka rëndësinë e prestigjit, pasi titullit e ka siguruar javën e kaluar, ndërsa për Inter ka rëndësinë e kualifikimit në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhëshem.

Ndeshja nisi nga ora 21:30, dhe nisi furishëm me aksione të shpejta dhe duele, shkruan Teleshkronja Post.

Këto aksione të shpejta prodhuan lojë të bukur për sy, me ç’rast mesfushori i Inter Radja Nainggolan shënoj ndoshta golin e vitit.

Po zhvillohej minuta e 9’të e takimit dhe nga një goditje këndore, cila u devijua nga mbrojtja e Juventus, e shfrytëzoj për mrekulli mesfushori i Interit, duke shënuar super gol me volej goditje.

Goli i mrekullueshëm i Nainggolan nga më larg se 25 metra.

Në këtë ndeshje Allegri ka konfirmuar se do të bëjë disa ndryshime, por se nuk do të anashkalojnë derbin./Teleshkronja Post/

Derbi Juventus – Milan, formacionet e mundshme

Juventusi fitoi Scudetton e tetë rresht kundër Fiorentinës me një fitore 2-1 në shtëpi, duke vulosur titullin e tetë të ligës së tyre, dominim absolut në Itali.

Megjithatë, ka ende pesë ndeshje që mbeten në sezonin 2018-19, dhe Interi po kërkon të konsolidojë vendin e saj në Ligën e Kampionëve.

Derby d’Italia është historikisht një nga lojërat më të mëdha në kalendarin e Serie A dhe bosi i Juventusit Massimiliano Allegri pret një tjetër lojë të paharrueshme.

“Edhe pse jemi kampion, nesër është Inter Juve,” Allegri i tha Juventus.com mes mendimeve se nuk do të jetë aq konkurrues sa zakonisht, transmeton TeleshkronjaPost.

“Do të jetë një ndeshje e mrekullueshme dhe ne duhet të shkojmë atje dhe të kemi një rezultat, sepse qëllimi ynë nga këtu deri në fund të sezonit është të vazhdojmë të marrim pikë”.

Allegri bëri me dije se do të provojë ide të reja që u zbatuan edhe para fundit të sezonit të kaluar.

“Dua të provoj dy gjëra para se sezoni të mbarojë, por jo nesër (sot)”, zbuloi taktikani italian.

“Së pari: Duke luajtur Federico Bernardeschi dhe Joao Cancelo në role-to-box role mesfushor.

Dora e Allegrit është disi e detyruar në disa fusha, me Mario Mandzukic, Mattia Perin, Martin Caceres, Sami Khedira dhe Douglas Costa të gjithë anashkaluar.

Paulo Dybala ende ka një pengesë dhe do të humbasë, edhe pse e ardhmja e tij në klub u konfirmua më parë gjatë javës nga drejtori sportiv i Juventus Fabio Paratici.

Si rezultat, Moise Keane mund të fillojë nga fillimi, ndërsa Mattia De Sciglio shpreson të rifitojë vendin e tij të parë në ekip, siç është edhe Rodrigo Bentancur.

Giorgio Chiellini është kthyer nga dëmtimi dhe mund të zëvendësojë Ruganin në formacionin fillestar.

Ronaldo konfirmoi fundjavën e kaluar se do të qëndrojë në klub sezonin e ardhshëm dhe nuk ka nevojë të pushojë golashënuesi më i mirë i ekipit bardh e zi, i cili pritet të udhëheqë sulmin në San Siro.

Juventusi parashikohet të luajë me: Szczesny; Cancelo, Rugani, Bonucci, Sandro; Can, Bentancur, Matuidi; Bernardeschi, Kean, Ronaldo.

Ndërsa për Interin pritet të luajnë: Handanovic; D’Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Vecino, Gagliardini; Politano, Nainggolan, Perisic; Icardi./TeleshkronjaPost/

Roma fton në stadium tifozin i cili tha “edhe unë do ta shënoja atë gol” / Video

Roma ka postuar një video të një rasti të humbur të Cengiz Under në kampionat. Një nga komentuesit, tifoz i ekipit, kishte thënë “edhe unë do ta shënoja atë gol”, siç mund të kemi thënë të gjithë për raste të pafalshme.

Ideja origjinale e klubit italian ishte të ftonte tifozin ta provonte në Olimpico a mund ta bënte golin.

Ai ka shkuar në stadium, është veshur me fanellën e ekipit të zemrës dhe ka marrë rolin e sulmuesit turk.

Organizatorët kanë rikrijuar aksionin dhe tifozit i kanë lënë momentin e finalizimit tre herë, por rezulton se edhe ai e humb rastin!

Një mësim i mirë për ata që thonë gjithmonë “edhe unë do ta kisha shënuar këtë gol” pasi asnjëherë nuk është aq e thjeshtë sa duket.