Aston Villa afër nënshkrimit me lojtarin e Man City për £ 15 milion funta, tash shënojnë mbi £ 100 milion funta shpenzime

Aston Villa po e mbyll në një dritare transferimesh të madhe me blerjen e mesfushorit qendror të Manchester City, Douglas Luiz për £ 15million funta.

Pep Guardiola ishte i zemëruar sezonin e kaluar kur kapiteni i Brazilit U23 pa një kërkesë për leje pune të mohuar dhe më pas duhej të kalonte sezonin në klubin e Gironas në La Liga.

Luiz tani është duke lëvizur nga City dhe pritet të përfundojë një lëvizje në Villa para se të përballet me Minnesota United në Amerikë javën e ardhshme.

Villa beson se do t’i jepet një leje pune dhe Sportsmail kupton se Citizens po fut një klauzolë blerjeje në marrëveshjen për 21-vjeçarin.

Guardiola kishte mbetur i zhgënjyer sezonin e kaluar, pasi lojtarit nuk i ishte dhënë leje pune në Angli.

Kampionët e Premier Ligës bënë të njëjtën gjë kur shitën Angelinon tek PSV Eindhoven verën e kaluar dhe mbrojtësi i majtë vazhdoi të bashkohej me klubin më parë këtë muaj.

Luiz kaloi dy sezone në Girona pas lëvizjes së tij nga Vasco da Gama, duke luajtur rol në fitoren e tyre ndaj Real Madrid në shkurt të këtij viti.

Luiz është gati të lëviz përgjithmonë nga City dhe pritet të përfundojë tek Aston Villa së shpejti.

Guardiola foli me entuziazëm për Luizin gjatë largimit në turne vitin e kaluar, ndërsa ai ishte në një skuadër të mbushur plot me të rinj të tjerë.

Villa ka qenë gjithashtu në bisedime me Reims mbi Bjorn Engels.

Ish-kampioni i botës refuzon dy klubet e Manchesterit (City-United)

Gianluigi Buffon refuzoi mundësinë për të shkuar në Manchester United ose në City, pasi nuk donte një përsëritje të eksperiencës së tij si në Paris Saint-Germain.

Pas një suksesi të jashtëzakonshm 17 vjeçar tek gjigandët italianë Juventus, portieri legjendar italian zgjodhi të bashkohej me PSG në një transferim të lirë, por planet e tij për kohën e rregullt të lojës nuk arritën.

Kështu 41-vjeçari përfundoi kohët e fundit një kthim emocional në Juventusin e tij të dashur, por gjigantët e Manchesterit ishin të nxehtë në ndjekjen e tij.

Buffon refuzoi një ofertë nga kampioni i Premier League, City, e cila u propozua nga vetë menaxheri Pep Guardiola dhe rivalët e tyre Manchester United.

Nëse ai do pranonte një lëvizje në Premier Ligë, ylli veteran do të fitonte dy herë më shumë se në Juventus, ku do të fitojë £ 1.35million gjatë kohës së tij njëvjeçare.

Gianluigi Buffon refuzoi ofertat nga gjigandët e Manchesterit për t’u rikthyer te Juventusi i tij i dashur.

Italiani e dinte se do të ishte portieri i dytë i zgjedhjeve në të dyja klubet, nën të dyja Ederson dhe David de Gea në vendin e duhur.

Mundësia për të luajtur në Angli dhe duke konkurruar për titullin e Premier League do të kishte magjepsur Buffon, por pas largimit të tij emocional nga Juventusi verën e kaluar, ai nuk donte ta braktiste mundësinë për t’i përfaqësuar përsëri.

Ndërsa Buffon përgatitej të zhvillojë bisedime me Guardiolën këtë verë, një telefonatë nga presidenti i Juventusit Andrea Agnelli ndryshoi gjithçka.

Agnelli i kërkoi fituesit të Kupës së Botës 2006 që të kthehej në Torino në vend që të luante zëvendësuesin e dytë diku tjetër.

Si pjesë e marrëveshjes së tij me Zonjën e Vjetër, Buffon do të luajë së paku 10 ndeshje në sezonin e ardhshëm, në mënyrë që të kapë legjendën Paolo Maldini si lojtarë më shumë paraqitje i të gjitha kohërave të Serie A.

Por ai do të duhet të jetë i durueshëm sezonin e ardhshëm, duke e ditur se do të jetë lojtari i Wojciech Szczesny në Juventus titullarë në portë./TeleshkronjaPost/

Manchester City ka konfirmuar nënshkrimin e Rodri për £ 62.8 milion nga Atletico Madrid

Manchester City ka konfirmuar se e ka përfunduar marrëveshjen dhe nënshkrimin me mesfushorin Rodri nga Atletico Madrid.

Kampionët e Premier League kanë paguar klauzolën e Rodri-t për lirimin e tij prej 62.8 milionë funte për ta nënshkruar atë.

23-vjeçari bëhet nënshkrimi i dytë i Man City në javën pas kthimit të Angelino, raporton teleshkronja.

Ai gjithashtu bëhet nënshkrimi i rekordeve i ‘Citizens’, duke tejkaluar 60 milion funte që ata paguan për të nënshkruar Riyad Mahrezin verën e kaluar.

Atletico Madrid konfirmoi se avokatët e Rodri dhe përfaqësuesit e klubit e paguan klauzolën e lirimit në La Liga të mërkurën.

Spanjolli u bashkua me Atleticon në maj 2018 pasi kaloi tre vjet në Villarreal. Ai luajti një rol vendimtar në vendin e dytë në La Liga, duke bërë 34 paraqitje në ligë.

City në Twitter bëri një prezantim tejet interesant për Rodrin :

ZYRTARE: Tottenham Hotspur thyen rekordin e klubit, nënshkruan me yllin e Lyon

Klubi nga Premier League, Tottenham kanë nënshkruar mesfushorin Tanguy Ndombele për një shifer rekord 63 milionë funte nga klubi francez Lyon.

22-vjeçari ka nënshkruar një marrëveshje gjashtë-vjeçare me klubin deri në vitin 2025, raporton Teleshkronja Post.

Ndombele iu nënshtrua një mjek në një spital në veri të Londrës të martën para se të përfundonte formalitetet e lëvizjes së tij në terrenin e trajnimit të Tottenham.

Shifra prej £ 63m përfaqëson një fitim të madhë për Lyon, i cili bleu Ndombele nga Amiens për £ 7 milion vetëm 12 muaj më parë.

Ai arrin tek Spurs vetëm disa orë pasi lojtari i Anglisë Jack Clarke, i cili nënshkroi një marrëveshje katërvjeçare, por do të mbetet në Elland Road në një huazim sezonale.

Para mbërritjes së Ndombelës dhe Clarke, Spurs ‘më i fundit ishte nënshkrimi i Lucas Moura nga Paris Saint-Germain 18 muaj më parë.

Për Ndombele ishte i interesuar edhe Real Madridi dhe disa klube të tjera nga evropa.

Zyrtare: Real Madridi zgjidhë çështjen ‘Kovaçiç’

Mateo Kovaçiç e ka bërë lëvizjen e tij të huazimit te Chelsea për herë të fundit pasi që ekipi nga Premier Liga ka paguar 45 milionë euro për mesfushorin e Real Madridit.

‘Të bardhët’ patën blerë Kovaçiç nga Inter në verën e vitit 2015 për 30 milion euro, ku kroati ishte vetëm 21 vjeç në atë kohë.

Megjithatë, mungesa e minutave për Kovaçiç, për të shkuar në kërkim të futbollit të rregullt, sidomos pas luajtjes së një roli të vogël në tre triumfet e Ligës së Kampionëve në Madrid dhe ai ishte në gjendje të shkëlqejë në Stamford Bridge sezonin e kaluar, megjithëse nën trajneri i mëparshëm kreu Maurizio Sarri.

Madridi tani ka marrë mbi 100 milion euro nga shitja e lojtarëve në këtë dritare transferimi, pas 40 milion euro që Atletico Madrid ka paguar për Marcos Llorente dhe shitjen e Theo Hernandez tek AC Milan prej 20 milion euro.

Kroati Mateo Kovaçiç ka fituar 8 trofe sa ishte pjesë e Real Madridit, ndërsa ka luajtur plot 71 ndeshje me klubin spanjoll.

Formacioni me lojtarët më të shpejtë në Premier League aktualisht (XI)

Shpejtësia është një pasuri e paçmuar për futbollistët modernë, jo më pak në një konkurrencë me top lojtarë të shpejtë si në Premier League.

Ndërsa më të shpejtit e të shpejtëve janë ende më të zakonshme dita e ditës, të shkuara janë ditët kur një atlet/futbollist kishte një kërkesë ekskluzivisht për lojtarë të shpejtë.

Kjo për shkak se stili i lojës në Premier Ligën kërkon tranzicione të shpejta nga mbrojtja për të sulmuar dhe anasjelltas.

Pra, me këtë në mendje, këtu shohim XI më të shpejtë që luan në në ligën angleze të futbollit, Premierligë këtë sezon.

Portier | PAULO GAZZANIGA
Me asnjë dëshmi reale të disponueshme, Gazzaniga – portieri më i shpejtë i Premier Ligës në FIFA 19- është diçka e një përzgjedhjeje automatike.

Mbrojtës i djathtë | KYLE WALKER
Walker ka kohë që vrapon në 35.42 km / h, duke e bërë atë mbrojtësin e përbashkët të shpejtë të Premier Ligës, pasi që Opta filloi të mbledhë shpejtësi maksimale gjatë fushatës 2013-14.

Mbrojtës qëndror | ANTONIO RUDIGER
Rudiger mund të duket i ngathët në kohë, por lojtari gjerman ka shpejtësi prej 35.19 km / h gjatë sezonit 2017-18 të Ligës Premier ishte matja e katërt më e shpejtë.

Mbrojtës qëndror | TERRENCE KONGOLO
I ngjashëm me partnerin e tij në qendër, Kongolo ka vrapuar me shpejtësi prej 34.85 km / h kundër Tottenhamit sezonin e kaluar.

Mbrojtës i majtë | PATRICK VAN AANHOLT
Niveli me Walkerin si mbrojtësi më i shpejtë i regjistruar i Premier League, Van Aanholt goditi 35.42 km / h gjatë sezonit 2017-18.

Mesfushorë i djathtë | ADAMA TRAORE
Pavarësisht se në një farë mënyre nuk ka arritur të prishë dhjetë shpejtësitë e regjistruara në Premier Ligë, nuk është e çuditshme që Traore është lojtari më i shpejtë në FIFA 19 me vlerësime 97 përshpejtimesh dhe 96 sprintesh.

Mesfushorë qëndror | N’GOLO KANTE
Kante është më i njohur për kohën e tij të ndeshjes dhe qëndrueshmërinë në dukje të pafundme, por mesfushori i Chelseas nuk ka asnjë rënie, me një shpejtësi maksimale prej 34.56 km / h të regjistruar në vitin 2017.

Anësorë i djathtë| MOUSSA SISSOKO
Sissoko – i cili shkëlqente me Ashley Cole gjatë kohës së tij në Newcastle – krenohet me sprintin e gjashtë më të shpejtë të dokumentuar ndonjëherë në Premier Ligë me një rekord personal prej 35.33 km / h.

Anësorë i majtë | LEROY SANE
Deri diku nuk është për t’u habitur, Sane e 35.48 km / h dash është rekordi për sprintin më të shpejtë në Premier League pasi të dhënat e tilla janë regjistruar së pari gjashtë vjet më parë.

Sulmues qëndrorë | JAMIE VARDY
Vardy merr medaljen e argjendtë pas homologut të tij të Manchester City me një shpejtësi më të mirë personale prej 35.44 km / h.

Sumues qëndror | PIERRE-EMERICK AUBAMEYANG
Aubameyang – shpejtësia më e lartë e regjistruar e të cilit në Premier League qëndron në 34.75 km / h – thuhet se është më i shpejtë se Usain Bolt gjatë 30 metrave të para të rekordeve të tij prej 100 metrash prej 9.58 sekondash.

Formacioni i krijuar nga GMS.

Tashmë edhe zyrtarisht Manchester United transferon lojtarin e C.Palace për 55 milion euro

Manchester United ka nënshkruar me lojtarin e anglisë U-21 me anësorin Aaron Wan-Bissaka nga Crystal Palace në një marrëveshje 50 milionë funte.

21-vjeçari, i cili bëri debutimin e parë në ekip për Crystal Palace vitin e kaluar, ka rënë dakord për një kontratë pesë-vjeçare që do të fitojë atë deri në 80,000 funte në javë.

United do paguajnë 45 milionë funte fillimisht, duke e bërë Wan-Bissaka nënshkrimin e pestë më të madh të klubit, pas Paul Pogba, Romelu Lukaku, Angel di Maria dhe Fred.

Ai është rekrutuesi i dytë i klubit, pasi Daniel James u bashkua me Swansea para pak ditësh, transmeton Teleshkronja Post.

Wan-Bissaka, i cili ka qenë në detyrë ndërkombëtare këtë muaj në Kampionatin Evropian Under-21, u bashkua me akademinë e C.Palace kur ishte 11 vjeç.

Mbrojtësi ishte paguar £ 10,000 në javë në Selhurst Park, lojtari më i paguar në skuadrën e parë të skuadrës Crystal Palace.

Transferimi i tij u vonua nga negociatat përfundimtare mes klubeve, të cilat përfunduan me Shqiponjat duke siguruar një klauzolë 10% të shitjes nëse Wan-Bissaka largohet nga United për më shumë se 50 milionë funte./teleshkronja/

Raportimet e fundit thonë se Isco është afër klubit anglez për 80 milion euro

Situata e Iscos në Real Madrid vazhdon të monitorohet nga afër nga Pep Guardiola, me trajnerin e Manchester Cityt të etur me idenë që spanjolli të luajë nën urdhërat e tij.

David Silva ka njoftuar se kjo do të jetë sezoni i tij i fundit në Manchester dhe, si i tillë, Guardiola është më e prirur për të sjellë Iscon si pasuesin e tij.

Isco Alcorcon shihet si zëvendësim i përsosur në ekip dhe mesfushori mund të jetë në dispozicion. Ardhja e madhe e Eden Hazard në Madrid e komplikon situatën e tij dhe nuk duket sikur Zinedine Zidane ka ndonjë vend në ekipin e tij për No.22, të paktën në formacionin fillestar.

Por Madridi ka nevojë për para këtë verë. Me blerjet që kanë tejkaluar tashmë 300 milionë euro dhe ka gjasa të rriten më tej, Los Blancos e dinë se ata duhet të fitojnë 100 milion euro të asaj që shpenzojnë.

Zidane i ka shpjeguar Isco-së se ka një vend për të në skuadër, por klubi gjithashtu ka shprehur qëndrimin e tij se çdo ofertë serioze do të konsiderohet. Citizens, nga ana e tyre, ende nuk ka bërë ndonjë lëvizje të madhe këtë verë.

Nënshkrimi i vetëm i kampionëve të Premier League ka qenë Zack Steffan, i cili ka ardhur për 8 milionë euro nga Columbus Crew dhe Pep kërkon më shumë cilësi për të sfiduar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

80 milionë euro

Real Madridi mendohet se duan 80 milionë euro për spanjollin dhe ndërsa shuma është e lartë, Qytetarët kanë muskujt financiar për ta përballuar atë, siç do të tregojnë në javët e ardhshme kur ata përfundojnë nënshkrimin e Rodri Hernandez për 70 milionë euro.

Kontrata e Iscos në Santiago Bernabeu shkon deri në vitin 2022 dhe ndërsa ai dëshiron të mbetet në kryeqytet.

Me kampionatin evropian do të vijë verën e ardhshme, ai dëshiron minuta për të vulosur një vend me Spanjën, domethënë dera mund të jetë e hapur që ai të bashkohet me Pep në Angli./TeleshkronjaPost/